سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

محرم رمز ماندگاری شیعه است


فرا رسیدن روزهای پر هیجان تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) را خدمت همه شیفتگان راه خونین امام حسین( ع) و یارانش تسلیت عرض می نماییم.

در دل حادثه کربلا مسائل و پندهاو سوالات فراوانی نهفته است که موجب ماندگاری این حادثه عظیم گردیده، اینکه چه شد تنها پنجاه سال بعداز بعثت پیامبر ( ص) نوه و دل داده آن پیامبر هما( ص) نه بدست کفار بلکه توسط فرزندان کسانیکه برخی از آنان بارها در رکاب پیامبر ( ص) جنگیدن ، فرماندهی کردند، و به شهادت رسیدندو جانباز و ایثارگر بودند اتفاق افتد.؟!

چه عواملی دست بد ست هم داد تا مدعیان دین خدا و سنت رسول الله( ص) برای بقا قدرت خود از خطوط قرمز عبور و تمام گفتار و توصیه ها و سفارشات همان پیامبر( ص) که بنامش سوگند می خوردند و به ظاهر رفتار خود را در مسیر او ترسیم و تبلیغ می نمودند در یک فاصله کوتاه فرزند دلبند او را در کربلا به قربانگاه بردند.؟!

واقعیت این است که برای جواب به این سوالات و دهها سوال دیگر تنها این پاسخ وجود دارد و آن انحراف سیاسی ، و کج شدن مسیر راه حاکمیت در آن دوره بود.!
انحراف سیاسی، و انحراف عقیدتی، انحراف اخلاقی، انحراف در جابجایی ارزشها و آرمانهای مورد نظر اسلام ناب محمدی( ص) و … را در پی داشت.

فساد های گوناگون در حاکمیت های بنام اسلامی ، دنیا طلبی، و گرایش به مادیات بخصوص در بین خواص جامعه مقدمه ای برای حادثه کربلا بود.

آنچه در کربلا حادث شد حاصل یک تراژدی چند دهه بود که آرام آرام جامعه اسلامی و امت پیامبر ( ص) دچار آن گردید.

آنچه که باید هر سال در محرم و عاشورای حسینی( ع،) همواره توسط وعاظ و منبریان و مداحان و هئیت های مذهبی زنده نگهداشته شود تبیین چرایی بوجود آمدن حادثه کربلا و آگاهی بخشی به جامعه برای جلوگیری از تکرار تلخ آن است.

اگر اگاهی بخش از نهضت بزرگ امام حسین ( ع) و تاثیر آن در روند آینده اسلام مورد بی توجهی قرار گیرد، و تجمعات ظاهری و احساسات زود گذر جای آن را بگیرد حتما کربلاها تکرار خواهد شد.
اگر نهضت بزرگ امام حسین ( ع) توسط فرصت طلبان نان به نرخ روز خور هراج و این رمزماندگاری تشیع در جهان عامدا و سهوا دچار لغزشها گردد، همان لغزش هائیکه منجر به بوجود آمدن کربلا شد ،باید منتظر شهادتهای دیگری بود تا گرد وغبار حاصل از ترویج خرافات و دنیا طلبی گروهای جدید را بزداید.

آگاهی و بصیرت در راه خونین امام حسین( ع) و انچه که قبل و بعد از حادثه کربلا بوجود آمد موجب پایداری خط ومش حکومت اسلامی می باشد. آنچه که امروز ایران اسلامی پرچمدار آن است و موجب عزت و سربلندی آن در جهان گردیده پایبندی به اصول و وارزشها و آرمانهای والای امام حسین ( ع) است که تا پای شهادت بر آن پا فشاری نمودند.

وظیفه خواص جامعه همانطوریکه در زمان امام حسین ( ع) خطیر بود اکنون هم حساس است. و غفلت هائیکه به هر بهانه ای در بزنگاهها انجام گرفت تا نهایت منجر به قطعه قطعه شدن پیکر شهدای کربلا گردید، ممکن است در اثر همان منش ها و انحرافات قابل تکرار باشد. مهم این است که از دل عزاداریها و سینه زدنها و مراسمات ویژه محرم مصونیت راه و مسیر امام حسین ( ع) تضمین گردد. و از بدعتهای خلاف واقع و فرصت طلبیها و ناخالصی هایی که به آیین مقدس نهضت امام حسین ( ع) و حادثه کربلا خدشه وارد می کند جلو گیری شود .
تبیین قیام امام حسین ( ع) بصورت کامل و استفاده از منابع معتبر و دوری جستن از بدعتهای خلاف واقع که توسط دشمنان و کاسبان این نهضت بزرگ ترویج می گردد وظیفه ای بزرگ و خطیر است که بر دوش پرچمداران راه آن امام خونین پیکر تاریخ خواهد بود.

✍?علی محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *