پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

لغو پرداخت مالیات رسانه‌ها در قانون بودجه امسال/ مصوبه پرداخت آگهی دولتی به رسانه‌های غیرمکتوب صادر شد


معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مصوبه پرداخت آگهی دولتی به رسانه‌های غیرمکتوب صادر شد، گفت: پرداخت مالیات رسانه‌ها در قانون بودجه امسال توسط دولت لغو شد.
نسیم دلفان _به گزارش خبرگزاری تسنیم ، فرشاد مهدی‌پور شامگاه چهارشنبه در مراسم تجلیل از خبرنگاران با بیان اینکه لرستان در ۴۰۰ سال گذشته از عصر صفویه تا امروز پیونددهنده پیکره ایران جدید بوده است، اظهار داشت: این استان نقش مهمی در تحولات کشور دارد و نشان داده که همواره در جهت همگرایی، وحدت و مطالبه‌گری است.

وی با اشاره به اینکه بحران ارزی از سال ۱۳۹۷ به‌مدت دو سال وارد چرخه توزیع کاغذ شد، افزود: ارزی سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ برای این کار تخصیص داده نشد که با پیگیری رئیس‌جمهور و اخذ مجوزهای گوناگون، مصوبه متوقف‌شده دولت قبل به جریان افتاد و چرخه کاغذ ارزان‌قیمت دوباره به حرکت درآمد که امیدواریم با این اقدام کاغذ ارزان‌ شود و به‌زودی در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.
.معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسانه‌ها اردیبهشت امسال خوداظهاری کردند و تیراژ آن‌ها بررسی شد، عنوان کرد: کاغذ در این راستا متناسب با میزان چاپ در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به وجود ۲۴۰ رسانه مجوزدار در لرستان بیان کرد: تعداد قابل‌توجهی روزنامه، مجله و پایگاه اطلاع‌رسانی در میان این لیست مشاهده می‌شود که به نسبت جمعیت این استان و میزان تحصیل‌کردگان عدد قابل‌توجهی است.

تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه برای حمایت از رسانه‌های کشور

مهدی‌پور گفت: پرداخت آگهی دولتی به رسانه‌های غیرمکتوب یک مطالبه قدیمی بوده است که مصوبه آن صادر و پرداخت مالیات رسانه‌ها در قانون بودجه امسال توسط دولت لغو شد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه شاخص‌های ملی مثبت در حوزه مطبوعات لرستان دو برابر شده است، تصریح کرد: چنانچه نشریه‌ای زمان و نظم در انتشار مطالب و اخبار را رعایت نکند در اصل شاخصه‌ها دچار مشکل می‌شود.

مهدی‌پور با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه توسط معاونت مطبوعاتی به‌صورت مستقیم برای حمایت از کل رسانه‌های کشور هزینه می‌شود، اظهار داشت: این رقم بدون احتساب سایر کمک‌هایی است که در این راستا انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ میلیون تومان یارانه طی ۲ ماهه ابتدای امسال به رسانه‌ها پرداخت شده است، افزود: اجاره‌دادن رسانه جرم بوده و باج‌گیری نیز در این خصوص تخلف است؛ چنانچه موارد مستدلی در این مورد مشاهده و برای وزارتخانه ارسال شود با متخلفان برخورد می‌شود.

احیای جشنواره مطبوعات و رسانه‌های کشور

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای و ملی مطبوعات و رسانه‌های کشور احیا شده و دوباره برگزار می‌شود، عنوان کرد: برگزاری این جشنواره‌ها در سال‌های قبل متوقف شده بود که با پیگیری‌های انجام‌شده دوباره از سر گرفته می‌شود.

وی در خصوص مشکلات تأمین اجتماعی و مسائل حقوقی رسانه‌ها بیان کرد: بعضی از این موارد ممکن است در لرستان رخ دهد و مشکل عام نباشد که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پیگیری کند و با توجه به اهمیت موضوع با مستندات به معاون مطبوعاتی وزارتخانه ارجاع دهد.

مهدی‌پور با اشاره به اینکه رتبه‌بندی خبرنگاران بسیار ضروری است، گفت: اعطای اینترنت و انواع امتیازات از جمله وام سازمان صنعت، معدن و تجارت و تسهیلات قرض‌الحسنه به رسانه‌ها منوط به نام‌نویسی در سامانه جامع رسانه‌های کشور است.

اینترنت خبرنگاران عضو سامانه جامع رسانه‌های کشور فعال می‌شود

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شفاف‌شدن موضوع اینترنت خبرنگاران پس از پنج سال تصریح کرد: اینترنت برخی از افراد واجد شرایط طی چند روز آینده برقرار می‌شود و مابقی نیز در دست بررسی است؛ همه خبرنگارانی که عضویت خود را در سامانه جامع رسانه‌های کشور ثبت کنند اینترنت رایگان دریافت می‌کنند.

مهدی‌پور اظهار داشت: برای حمایت و ساماندهی‌کردن رسانه‌ها و خبرنگاران نیازمند داشتن یک فهرست دقیق هستیم و نام‌نویسی فعالان این حرفه در سامانه جامع رسانه‌ها ضروری است.

وی افزود: برای امنیت شغلی خبرنگاران باید از آن‌ها حمایت کرده و نیروهای خبری را بیمه کرد که این امر مطالبه ما از مدیران مسئول رسانه‌هاست و چنانچه خواستار حمایت هستند باید نیرو‌های خود را بیمه کنند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بسته حمایتی با بیش از ۱۰ موضوع مصوب شده‌است و ماه‌های آینده پیگیری می‌شود، عنوان کرد: امیدواریم مسائل زیرساختی، حمایتی، خدماتی و پشتیبانی موجود در این بسته موجب حمایت مضاعف از رسانه‌ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *