پنجشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۱

لزوم مدیریت صحیح منابع آب و حمایت از کشاورزان در اجرای طرح الگوی کشت

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران و رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: طرح “الگوی کشت” نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید و خودکفایی کشور است لذا باید از کشاورزان در اجرای این طرح حمایت کرد.

نسیم دلفان – کامران ساروقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از دو دهه از تعیین الگوی کشت برای کشاورزان کشور گذشته اما آنطور که باید و شاید در عمل اجرایی نشده که دلیل این امر، فراهم نبودن بستر و انجام اقدامات لازم و مورد نیاز آن است.

وی اظهار داشت: باید قبل از هر اقدامی، دولت کشاورزان را نسبت به انجام اقدامات حمایتی لازم از قبیل پرداخت تسهیلات مناسب و تامین کود و سموم مورد نیاز مطمئن کند تا کشاورز به اجرای طرح الگوی کشت مورد نظر ترغیب شود.

ساروقی با تاکید بر خروج کشاورزان از کشت تک محصولی عنوان کرد: کشاورزان باید به این باور برسند که الگوی کشت ارائه شده به سود آنها، تولید، مصرف کننده و دولت است تا هماهنگی بین تولیدکننده، مصرف کننده و سازمان جهاد کشاورزی به عنوان دستگاه ناظر یا متولی ایجاد شود.

وی با تاکید بر لزوم همکاری استاندار، ائمه جماعات و معتمدین محل در اجرای طرح الگوی کشت گفت: همکاری مدیریت منابع آب در این زمینه بسیار ضروری می باشد چراکه متاسفانه بیشترین ضربه وارد شده به استان لرستان و کشور در بحث تولید و کشاورزی مدیریت ضعیف منابع آب است که باعث لطمه به کشاورز و دولت شده است.

طرح "الگوی کشت" نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید است

عدم مدیریت صحیح منابع و خرید و فروش غیرمجاز آب

وی با انتقاد از عدم مدیریت صحیح منابع آبی عنوان کرد: اگر کشاورزی دارای حقابه خاصی است مدیریت منابع آب باید به همان میزان اجازه دسترسی را به کشاورز بدهد در حالی که در برخی مواقع، کشاورز از حقابه قانونی بهره مند است اما منابع آب اجازه دسترسی به این سهم را نمی دهد و اراضی در حال تبدیل به دیم هستند.

وی با انتقاد از سفارشی بودن حقابه برای برخی کشاورزان اضافه کرد: این در حالیست که در منطقه دیگر، کشاورزی اصلا حقابه ندارد اما اداره منابع آب بستر استفاده از این سهم را برای آن کشاورز فراهم کرده است به نحوی که عده ای، چندین کیلومتر انتقال آب را از این برداشت غیرمجاز  انجام می دهند و آب را به صورت غیرقانونی خرید و فروش می کنند.

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران و رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به تشکیل مافیای بزرگ آب و تهدید منابع آب زیرزمینی در بخش کشاورزی بیان کرد: این معضل بزرگ باعث شده است کشاورزان واقعی از حق خود محروم شوند و به همین دلیل اغلب آنها اقدام به مهاجرت می نمایند که عواقب جبران ناپذیری برای جامعه دارد و تهدیدی جدی برای جمعیت روستایی محسوب می شود.

ساروقی با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب و حمایت از کشاورزان در اجرای الگوی کشت، عنوان کرد: باید هرکدام از ادارات مرتبط در مسیر خرید و فروش حقابه سفارشی، اقدامات قاطعانه ای بکار بگیرند به عنوان مثال شرکت توزیع برق اقدام به قطع برق چاه و یا شرکت آب منطقه ای اقدام به پلمب و سلب امتیاز نماید تا کشاورزان واقعی بتوانند از حقابه خود استفاده نمایند.

وی با اشاره به لزوم انجام حمایت های لازم دولت مانند ارائه تسهیلات حمایتی ارزان قیمت در اجرای الگوی کشت، تصریح کرد: کشاورزی قراردادی پشتوانه ای قوی برای ترغیب کشاورزان به اجرای الگوی کشت است که دولت در این راستا، بذر، کود و سموم مورد نیاز کشاورز را در اختیار وی قرار داده و در زمان برداشت محصول هزینه های صورت گرفته را از میزان درآمد کشاورز کم می کند بدین ترتیب کشاورز دغدغه ای برای هزینه های تولید نخواهد داشت.

ساروقی با اشاره به ضرورت افزایش حمایت های مورد نیاز کشاورزان از سوی سازمان جهادکشاورزی در تامین کود، سموم و بذر مورد نیاز، خاطرنشان کرد: در اجرای الگوی کشت و خصوصا کشت قراردادی باید هزینه های تولید برای کشاورز فراهم گردد تا دغدغه ای در این خصوص نداشته باشد.

طرح "الگوی کشت" نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید است

افزایش هزینه های تولید و اجاره زمین های کشاورزی توسط افراد غیربومی

عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران و رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به تمایل مالکان به اجاره دادن زمین های کشاورزی خود به افراد غیربومی، گفت: کشاورزان غیربومی رقمی بالاتر از قیمت نهایی محصول برداشت شده در کشت هایی همچون گندم، پرداخت می کنند و کشاورزان، زمین را به امید سود بیشتر برای تامین معیشت خود، اجاره می دهند.

ساروقی افزود: چنانچه دولت حمایت های مورد نیاز را داشته و نهاده های لازم را در اختیار کشاورز قرار دهد ترغیب به اجرای الگوی کشت می شود که در نهایت افزایش بهره وری، تناوب کشت و تنوع محصول را هم به دنبال خواهد داشت، از منابع آب و خاک کشور محافظت و از فرسایش خاک هم پیشگیری می شود.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی کشاورز در تولید تصریح کرد: کشاورزان در سال های اخیر با افزایش سرسام آور قیمت کود و سموم مورد نیاز مواجه شده اند و خشکسالی های مکرر هم ریسک تولید را افزایش داده است بنابراین به شدت نیازمند حمایت دولت هستند.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای الگوی کشت دولت نباید به تنهایی تعیین کننده باشد، افزود: الگویی که با همفکری و تضارب آرای دولت و کشاورز تهیه شود منتج به تولید بیشتر و جلوگیری از تولید تک محصولی شده و معیشت کشاورز هم تامین خواهد شد.

ساروقی اضافه کرد: کودهای موردنیاز کشاورزان وارداتی بوده و دولت باید در هرصورت یارانه ای برای خریداری کود و سم در اختیار آنان قرار دهد چرا که اگر کشاورز نتواند کود موردنیاز کشت خود را تامین کند تولید با افت و کاهش مواجه خواهد شد .

طرح "الگوی کشت" نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید است

طراحی برنامه های مناسب از سوی دولت سیزدهم برای اجرای الگوی کشت

وی با اشاره به برنامه های مناسب وزارت جهادکشاورزی در این خصوص تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی دولت سیزدهم برنامه های خوب و مناسبی درخصوص تولید، اجرای الگوی کشت و توسعه کشت های قراردادی طراحی کرده است اما  همکاری و تعامل سازمان های جهادکشاورزی و کشاورزان نیاز است.

ساروقی ادامه داد: الگوی کشت سال زراعی پیش رو هم تعریف شده اما باید بسترهای لازم برای اجرای دقیق آن فراهم گردد و معمولا باید قبل از فصل زراعی تعریف شود که ابلاغ شده اما تاکنون اجرا نشده است.

وی گفت: رییس سازمان جهادکشاورزی لرستان و کارشناسان مربوطه حمایت های لازم را از کشاورزان داشته و بر نحوه اجرای الگوی کشت نیز نظارت دارند اما نیاز به حمایت های نماینده عالی دولت در استان و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *