سه شنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۳

لرستان بعنوان نائب قهرمان بیکاری کشور خسته از وعده‌ها / تناقض در اظهارات مسئولان را چگونه توجیه می کنید!

کدام را باور کنیم؟
?مرکز آمار ایران: وضعیت اشتغال در لرستان بدتر شده و بیکاری افزایش یافته است.
?مسؤلان لرستان: امسال ۲۰ هزار میلیارد تومان در استان سرمایه گذاری و ۲۸ هزار شغل ایجاد شده است!

چرا «سر خودمان کلاه بگذاریم؟»
نسیم دلفان – لرستان خبر نوشت ، گزارش جدید مرکز آمار ایران از آمارگیری نیروی کار در پاییز ۱۴۰۱ نشان‌دهنده پس‌رفت روند اشتغال‌زایی در استان لرستان است تا این استان که همواره در فهرست بیکارترین استان‌های کشور قرار داشت این بار از رتبه سوم به رتبه دوم صعود کند.

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان لرستان را ۱۳.۳ درصد اعلام کرده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۲.۸ درصد بوده، افزایش پیدا کرده است، در این گزارش کردستان مقام اول بیکاری، لرستان مقام دوم جدول بیکاری و کرمانشاه نیز در مقام سوم جدول بیکاری کشور در پاییز ۱۴۰۱ قرار گرفته است.

این در حالیست که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، لرستان در تابستان و بهار امسال نیز در رتبه چهارم جدول بیکاری کشور قرار گرفت.

این در شرایطی است که در سفر رئیس جمهور به لرستان، موضوع رفع معضل بیکاری همواره مورد تاکید حجت الاسلام رئیسی بود و در سخنرانی‌های خود همواره کلید واژه بیکاری و ضرورت رفع این معضل اقتصادی و اجتماعی در لرستان را به کار می‌برد، اما گویا متولیان امر در لرستان از جمله مدیریت ارشد استان، معاون اقتصادی استاندار و… نگاه صحیحی از این سخنان و وضعیت بیکاری جوانان در لرستان هنوز ندارند تا وضعیت اشتغال در این استان هر فصل و هر سال دریغ از فصل و سال گذشته باشد.

?از ما معجزه نخواهید!
این تاکید حجت الاسلام رئیسی در حالیست که در طی روزهای گذشته معاون اقتصادی استانداری لرستان در آخرین اظهار نظر در پاسخ به سوال خبرنگار در رابطه با وضعیت شاخص‌های اقتصادی لرستان، اعلام کرد که از ما «معجزه» هم نخواهید، ما «معجزه گر» نیستیم، اگر «معجزه گر» بودیم در زندگی خودمان «معجزه» می‌کردیم.

وی در ادامه سخنان خود در رابطه با اختلاف در آمار اعلام شده در حوزه بیکاری و اشتغال استان و همچنین موضوع راستی آزمایی در این رابطه، گفت: من هم مقداری با شما در رابطه با عدم ایجاد اشتغال در استان با وجود پرداخت تسهیلات موافقم، من معتقد هستم باید جای تبصره ۱۶ و تبصره ۱۸ عوض شود، در این رابطه مکاتبه و پیگیری هم کرده‌ام، منتها ما تابع سیاست دولت هستیم.

معاون اقتصادی استانداری لرستان گفت: در قالب تبصره ۱۸ برای بیش از ۶۰۰۰ نفر در این شرایط سخت اقتصادی شغل ایجاد شده و بیمه شده رسمی در لرستان داریم.

ابراهیمی با بیان اینکه دستگاه‌هایی که شغل ایجاد می‌کنند باید در سامانه «رصد» اعلام کنند، گفت: در این سامانه تا حدود یک هفته پیش ۲۸ هزار شغل ثبت نام شده است، اما اینها باید راستی آزمایی شوند، در این راستا دولت ساز و کاری در نظر گرفته و شرکت‌های مستقلی باید این موضوع را راستی آزمایی کنند.

?سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیاردی در لرستان، کجا انجام شده و چرا منجر به کاهش نرخ بیکاری نشده است؟

معاون اقتصادی استانداری لرستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه لرستان از نظر تعداد شغلی که در سامانه «رصد» ثبت نام کرده در میانه کشور قرار دارد گفت: وقتی راستی آزمایی صورت گیرد آمار اعلام می‌شود.

ابراهیمی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما اگر بخواهیم پولی که از محل تبصره ۱۸ پرداخت می‌کنیم را به عنوان شغل حساب کنیم خیلی زیاد است، اما واقعیت این است که کسی که بیمه تأمین اجتماعی می‌شود و بیمه او به صورت ماهانه پرداخت می‌شود را شاغل حساب می‌کنم، افزود: چرا «سر خودمان را کلاه بگذاریم؟» این فایده ندارد، ما این را فقط می‌دانیم که شب و روز تلاش می‌کنیم با برنامه، برای رشد و توسعه لرستان، اینکه چه اتفاقی رخ دهد، «لَا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا».

اخیراً «فرهاد زیویار» استاندار لرستان نیز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده که ۲۰ هزار میلیارد تومان در طول فعالیت دولت سیزدهم به ویژه یک سال گذشته از طریق منابع مختلف و یا کمک دولتی در این استان سرمایه‌گذاری شده است.

حالا سوال کارشناسان و همچنین افکار عمومی استان از مدیریت ارشد لرستان این است که چرا علیرغم این ادعای سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی در لرستان، این استان در جدول بیکاری کشور پس رفت کرده و اساساً این میزان سرمایه گذاری در کجا و در چه طرح‌هایی انجام گرفته که مردم ایجاد اشتغال از طریق آنها را هنوز لمس نکرده‌اند و لرستان این جایگاه را در جدول نرخ بیکاری کشور کسب کرده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *