سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

لرستان، فلاکت و آمارسازی مدیران!

✍️ وحید آریافر
همین چند روز پیش بود که آمار پرتکرار بیکاری و فلاکت کشور باز هم از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد و در تکرار مکررات دیگری، لرستان مقام نخست فلاکت را در کنار بیکاری و رفاه اجتماعی کسب کرد.

قطعاً تعریف سیاهی از فلاکت در ذهن مردم نقش بسته اما بر اساس تعریف علمی آن، شاخص فلاکت از مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید. این شاخص ارتباط مستقیمی با رفاه مردم دارد و هرچه میزان آن بیشتر باشد، به معنای بالاتر بودن معضلات اجتماعی، بیکاری یا تورم یا هر دو آنها است.

در آخرین گزارش مرکز آمار ایران، استان‌های زاگرس نشین لرستان، کرمانشاه و کردستان در صدر این آمار هستند و این در حالی است که گزارشات مدیران ارشد استانی در لرستان نشان از رشد و توسعه لرستان را دارد.

ثبت ۲۸ هزار شغل در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱ ( خبرگزاری مهر _سیروس ابراهیمی _ معاون استاندار _ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱) و یا بیش از ۲۸ هزار شغل جدید ( خبرگزاری ایرنا _ علی جهانی _مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان _۲۵ دی ۱۴۰۱) قطعاً می‌بایست تاثیری هرچند کوچک در تغییر این آمار ملی داشته باشد اما با تکرار همان همیشگی برای لرستان، موضوع #آمارسازی مدیران در استان مطرح می‌شود.

با نزدیک شدن به سفر رییس جمهور به لرستان و نزدیکی هفته دولت، باز هم آمارسازی مدیران در شرف شکل‌گیری است تا همه چیز در لرستان طبیعی و عادی به نظر برسد.

با این وجود بزودی و در اقدامی عجیب از سوی سازمان برنامه و بودجه لرستان؛ همه مدیران لرستان در رتبه برتر شاخص‌های جشنواره شهید رجایی قرار می‌گیرند و همه چیز طبیعی‌تر و عالی‌تر از همیشه نشان داده می‌شود.

این آمارسازی‌های کذایی و مستندات توخالی برخی مدیران لرستان موجب شده تا این استان در بودجه‌ریزی سالیانه مرکز نیز با مشکل مواجه شود و با گزارشات اشتباه و دروغ مدیران، مرکز کشور ما را توسعه‌یافته و در حال پیشرفت قلمداد کند.

با این تفاسیر دستگاههای نظارتی می‌بایست با دقت نظر بیشتری در آمارسازی دستگاههای اجرایی ورود پیدا کنند تا در هفته دولت پیش‌رو، شاهد آمارهای توسعه و اشتغال دروغین در استان نباشیم.

پیشنهاد می‌شود استاندار لرستان هم با بهره‌گیری از تیم پایش و نظارت قوی، جلوی آمارسازی کذایی و نوعی #رفیق_بازی‌ و‌ سیاسی کاری را در مدیریت ارشد استان با مدیران دستگاهها بگیرد تا شاید مردم و رسانه‌ها کمتر شاهد آمارهای دروغین رشد و توسعه و اشتغال و رفاه و … باشند.

نکته پایانی اینکه همین رابطه‌های سیاسی و جناحی و حزبی و رفیق‌بازی‌های لرستان در سالیان اخیر باعث شده تا این استان در رتبه‌های فلاکت و بیکاری و … صدر نشین باشد و ملاک توسعه آمارهای کذایی برخی مدیران است قلمداد شود و نه وضعیت اقتصادی مردم.Skill
50%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *