چهارشنبه , ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین خبرها

قاچاق بی‌رحمانه درختان ارزشمند بلوط/ چرا جنگل‌های زاگرس ممنوعیت بهره‌برداری چوب ندارد


در سال‌های اخیر با ممنوعیت بهره‌برداری از درختان شمال شاهد بیشترین قاچاق درختان ارزشمند بلوط بوده‌ایم که رواج زراعت چوب در استان می‌تواند راهکاری اساسی در جلوگیری از این امر توسط سوداگران باشد.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم ، در استان لرستان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مرتع و جنگل وجود دارد که از این میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزارهکتار وسعت جنگل‌های بلوط است که در سال‌های اخیر شاهد بیشترین میزان تخریب این جنگل‌های ارزشمند به دلایل مختلفی از جمله آتش‌سوزی، چرای بی‌رویه، بیماری‌ها و آفات، خشکسالی‌ها، بریدن و اجرای طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی بوده‌ایم و چنانچه برنامه‌های موثر و مناسبی در راستای احیاء و مراقبت از آنها صورت نگیرد در سال‌های آتی با خطر از بین رفتن این جنگل‌ها در حجم وسیع و جبران‌ناپذیر مواجه خواهیم شد.

۱۱ استان کشور رویشگاه زاگرس را در خود جای داده‌است و رودخانه‌های کارون، کرخه، زاینده‌رود، رودهای دز، سیمره و کشکان نیز از این رویشگاه سرچشمه می‌گیرد.دوسوم ۴۵ درصد رویشگاه زاگرس مختص به بلوط است و به گواه کارشناسان اگر جنگل‌های بلوط تخریب شود سفره‌های آب زیرزمینی در زاگرس از بین می‌رود و سکونت در زاگرس محال می‌شود.

به دنبال ممنوعیت بهره‌برداری از درختان شمال، تجارت و قاچاق چوب درختان بلوط زاگرس از سوی قاچاقچیان به منظور تامین چوب مورد نیاز صنایع تولیدی به شدت افزایش یافت و بی‌رحمانه شاهد رشد چشمگیر قاچاق درختان ارزشمند بلوط در استان لرستان بوده‌ایم که در سالهای گذشته رشد فزاینده‌ای به خود گرفت و باعث شد که مسئولان امر در این خصوص راهکارهایی بیندیشند که از جمله آنها زراعت چوب در اراضی کشاورزی استان در راستای تولید چوب و جلوگیری از قطع جنگل‌های بلوط است که اگر مسئولان حمایت‌های لازم را در این زمینه از کشاورزان داشته باشند می تواند به یکی از بهترین طرح‌ها در راستای حفظ جنگل‌های ارزشمند بلوط و جلوگیری از قطع بی‌رویه و قاچاق آنها تبدیل شود.


“قاچاق چوب یکی از مهم‌ترین عوامل تهدید جنگل‌های بلوط”

احسان سهرابی رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری منابع طبیعی لرستان با اشاره به قاچاق چوب بلوط‌های لرستان به عنوان یکی از عوامل اصلی تهدید جنگل‌های زاگرس پس از ممنوعیت بهره‌برداری چوب در شمال کشور، اظهارداشت: این امر سوداگران را به سمت جنگل‌های زاگرس سوق داد و باعث شد اقدام به قطع درختان ناحیه رویشی زاگرس به منظور تامین نیاز کارخانجات تولید کاغذ و صنایع چوبی کنند.

وی افزود: در این خصوص اقدامات نسبتا خوبی از جانب اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان صورت گرفته که یکی از این کارها طراحی سامانه‌ای تحت عنوان سامانه چوب در سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور طراحی است که به موجب آن هرگونه حمل چوب در کشور حتی چوب‌های حاصل از استخراج در باغ‌های شخصی هم نیاز به درج اطلاعات آن در سامانه مذکور و صدور مجوز حمل چوب توسط منابع طبیعی است.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری منابع طبیعی لرستان عنوان کرد: برای این کار ناحیه اجرایی دقیق این طرح تمامی پاسگاه‌های انتظامی موظف به همکاری هستند که از هرگونه حمل چوب بدون مجوز ممانعت به عمل می‌آورند و خوشبختانه با اجرای این طرح تا حدود زیادی از قاچاق چوب جلوگیری شده است.

وی با اشاره به اختصاص ۶۰۰ هکتار از اراضی استان برای زراعت چوب به عنوان مهمترین اقدام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در راستای حفظ جنگل‌های بلوط، افزود: در این طرح اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نهال موردنیاز کشاورز را تامین کرده و تسهیلات لازم را دراختیار وی قرارمی‌دهد و کشاورز به جای کاشت سایر محصولات کشاورزی اقدام به کاشت درخت صنوبر و اکالیپتوس می‌کند که اجرای این طرح به افزایش تولید چوب کشور کمک کرده و از قطع درختان جنگلی برای تولید چوب جلوگیری می‌کند.


“رواج کشت صنوبر و اکالیپتوس در لرستان”

سهرابی با اشاره به اینکه کاشت اکالیپتوس در مناطق گرمسیری جنوب استان از جمله پلدختر، رومشکان و کوهدشت انجام می گیرد، تصریح کرد: همچنین درخت صنوبر نیز در سایر مناطق استان کاشت می شود اما در شهرهای بروجرد، الیگودرز و ازنا بیشترین نهال کاری را شاهد هستیم.

وی با اشاره به لزوم افزایش تخصیص اعتبارات مورد نیاز این طرح‌ها، افزود: امسال به ازای هر هکتار هزار و ۳۰۰ نهال تحویل کشاورز داده‌ایم که بایستی در سطح ۶۰۰ هکتار گفته شده ۷۵۰ هزار اصله نهال تولید کنیم که برای تولید آنها درمجموع ۳ میلیارد اعتبار هزینه می شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح ۲ سال است که به صورت اساسی در استان آغاز شده و سال گذشته نیز در همین راستا ۶۰۰ هکتار از اراضی استان به کاشت نهال‌های صنوبر و اکالیپتوس اختصاص یافت، افزود: برای تهیه الوار حدود ۶ تا ۷ سال زمان نیاز است که این نهال ها به مقاومت لازم برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *