سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

قابل توجه مسئولان نورآباد دلفان ؛ از خسارت‌های آینده پیشگری کنید

قابل توجه مسئولان دلفان از فرمانداری گرفته تا شهرداری و شورای شهر

✍ اهمیت لایروبی در سال‌های خشک
لایروبی رودخانه‌ها یکی از مجموعه اقدامات مورد نیاز برای حفاظت، ساماندهی رودخانه‌ها و کنترل سیلاب است که صرفا برای رفع انسدادهای ایجاد شده در مسیر تخلیه رودخانه‌ها صورت میگیرد.

معمولاً اقدامات پیشگیرانه در فصول غیرزراعی انجام می‌شود تا با آینده نگری از بروز خسارت در فصول پر بارش جلوگیری شود.

با توجه به وقوع سیلاب‌های متناوب در دلفان و خسارت‌های کلان وارده ناشی از آن در بخش های مختلف، تهیه و تدوین نظام نامه مدیریت لایروبی رودخانه ها و نهرهای کشاورزی در این دلفان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

با وجود وقوع سیلاب‌های ویرانگر در چند سال اخیر در دلفان متأسفانه موضوع لایروبی رودخانه‌ها، انهار و کانال‌های کشاورزی در این شهرستان مورد توجه جدی مسؤولان قرار نگرفته و فقط زمانی که سیلاب مخربی جاری می‌شود و فاجعه‌ای رخ می‌دهد، توجه مسؤولان به آن جلب شده و اقدامات روبنایی انجام می‌دهند.

توزیع نامناسب آب، دسترسی مشکل آب در پایین دست‌ها، به هم خوردن ساختار رودخانه‌ها، تصرف حریم، کندی جریان آب به علت موانع مختلف از جمله مشکلات لایروبی نشدن رودخانه‌ها و نهرهای کشاورزی است که باید برای آن تمهیدات جدی اندیشیده شود.

از سویی دیگر با توجه به عبور رودخانه از شهر و مشکل همیشگی شهروندان پشت شهرداری و شهرک بسیجیان در فصول بارش قبل از فصل پاییز و شروع بارش ها امیدواریم شهرداری سریع تر به لایروبی رودخانه (گچینه و پینه بر) انجام دهد.

#دغدغه_شهروندان
#پیگیری_مسئولان
🖊علیرضا جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *