جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

فعالیت ٧٨٠ وکیل پایه یک در لرستان/ دریافت هزینه وکالت باید بر اساس تعرفه باشد

رئیس کانون وکلا دادگستری لرستان گفت: ما در خصوص هزینه‌های وکالت تعرفه داریم ، بنابراین اگر تخلفی مشاهده شد به کانون وکلا انعکاس داده شود.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری فارس ، کیانوش هادی پور در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت سال‌روز استقلال نهاد وکالت دادگستری برگزار شد، با اشاره به اینکه استقلال وکلا تضمین کننده دادرسی منصفانه و عادلانه است، اظهار کرد: نتیجه استقلال وکلا به مردم برمی‌گردد، از طرفی هر گونه خدشه در استقلال کانون وکلای دادگستری اجرای عدالت را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: در دنیا ۴ ضلع اصلی تحقق عدالت وجود دارد که شامل دادگستری، قاضی، وکیل و کانون وکلای مستقل است.

رییس کانون وکلای دادگستری لرستان با اشاره به اینکه‌ مشکل کانون وکلا آیین‌نامه و بخشنامه‌های فراقانونی است، عنوان کرد: نکته دیگر ایجاد نهاد موازی است، ایجاد مرکز مشاوران در کنار کانون وکلا دادگستری باعث شده صدور پرونده مرکز مشاوران توسط دستگاه قضایی انجام بشود و این موضوع استقلال وکلا را زیر سوال می‌برد.

هادی پور در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۸۰ وکیل پایه یک و ۱۹۰ کارآموز در کانون وکلای دادگستری فعالیت دارند، گفت: اشتغال و ارایه خدمت معاضدتی به مردم استان از طریق کانون وکلای دادگستری انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: کانون وکلای دادگستری علاوه بر ارائه خدمات معاضدتی به اقشار ضعیف جامعه، قراردادی را با دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد، بهزیستی و سازمان زندان‌ها مبنی بر ارایه مشاوره‌های حقوقی و وکیل معاضدتی برای مددجویان تحت پوشش منعقد کرده است.

رییس کانون وکلای دادگستری لرستان گفت: سال گذشته ۲۳۱ پرونده معاضدتی و تسخیری و امسال نیز ۲۴۵ پرونده معاضدتی و تسخیری داشته‌ایم.

هادی پور اما در بخش دیگری از صحبت‌های خود از قانون تسهیل صدور مجوز کسب و کار انتقاد کرد و افزود: این قانون در کمیسیون غیر تخصصی تصویب شد، در حالی که وکالت از امور قضایی است و باید در کمیسیون حقوقی و قضایی مطرح می‌شد.

وی بیان کرد: این قانون علاوه بر اینکه چالش ایجاد می‌کند، در عمل تضییع حقوق مردم است.

به گفته رییس کانوی وکلای دادگستری لرستان قانون طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کارشناسان بیکار را به وکلای بیکار تبدیل می‌کند.

هادی پور با اشاره به اینکه ما در آموزش تعداد وکلا با چالش جدی مواجه هستیم، گفت: اگر تعداد وکلا براساس ظرفیت و نیاز باشد فرصت و غیر از این تهدید است.

وی اما در خصوص انتقاد شهروندان نسبت به هزینه‌های وکالت ، توضیح داد: ما در خصوص هزینه‌های وکالت تعرفه داریم ، بنابراین اگر تخلفی مشاهده شد به کانون وکلا انعکاس داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *