فریاد اهالی منطقه ای در دلفان که به گوش مسئولین نمی رسد/تفریحی ترین منطقه دلفان در تصرف زباله ها

بیش از ۱۲ سال است منطقه ی سرچقا در مسیر بادآور شهر نورآباد به محل زباله های شهری تبدیل شده و علی رغم اعتراضات بسیار زیاد مردم این منطقه ، تاکنون انتقال محل زباله ها به مکانی دیگر صورت نگرفته است…


نسیـــم دلفـان – این منطقه ، محلی تفریحی به شمار می رود و به عقیده برخی کارشناسان ، منطقه ای گردشگری محسوب می گردد ، وجود این زباله ها و بوی تعفن آن و نیز آلودگی های زیست محیطی این زباله ها سبب شده اعتراضات مردمی روز به روز بیشتر و بیشتر شود.

اهالی این منطقه و ساکنین روستاهای اطراف می گویند از زمانی که انتقال این زباله ها به این نقطه اتفاق افتاده زندگی برای ما بسیار سخت و طاقت فرسا شده است.

به گفته کشاورزانی که در این منطقه زمین زراعی دارند ، کشاورزی در این منطقه از رونق افتاده است ، از بوی بد و آلودگی های این زباله ها کسی رغبت نمی کند دست به کشاورزی و باغداری بزند.

بارها و بارها گزارش هایی از وضعیت تاسف بار محل جمع آوری این آشغال ها منتشر شده اما جز چندین وعده توخالی از مسئولین اقدام دیگری ملاحظه نشده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان دلفان با ارسال نامه ای به فرمانداری دلفان و همچنین  شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط خواستار رسیدگی به وضعیت اراضی این منطقه شد.

100.jpg

ساروقی رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی دلفان در بخشی از این نامه با گلایه از شهرداری نورآباد نوشته است:

photo_2015-09-28_01-53-12.jpgطبق شواهد و گزارشات متعدد متاسفانه شهرداری بدون رعایت مسائل بهداشتی با حمل غیر اصولی، باعث ریختن و پخش زباله در اطراف جاده مسیر رودخانه بادآور تا محل دفن آنها واقع در روستای سرچقا می شود که با این عمل علاوه بر آلودگی مسیر و بوی تعفن باعث تخریب محیط زیست و گیاهان مرتعی و نابودی منابع طبیعی و محلی برای رشد و نمو انواع باکتری های بیماری زا شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه مسیر فوق یکی از معدود مسیرهای سیاحتی و تفریحی شهرستان بوده و بیش از ۵۰% باغات شهرستان در این منطقه قرار دارد و همچنین وضعیت نابسامان زندگی اهالی روستاهای این منطقه ، خواستار رسیدگی سریع مسئولین به این موضوع شده است.

پس از ارسال این نامه نمایندگانی از سوی فرمانداری ، شهرداری ، بهداشت شهرستان ، اداره جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و سایر نهادهای مرتبط در معیت رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی دلفان از وضعیت منطقه مورد بحث بازدید کرده و از نزدیک صحبت های مردم معترض محل را شنیدند.

img_۲۰۱۵۰۹۲۶_۱۰۵۸۱۴.jpg

کامران ساروقی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از انتخاب نابجا و غیرکارشناسی این منطقه برای دفن زباله های شهری که بگذریم ، حمل غیر اصولی کامیونهای حامل زباله ها و پخش شدن آشغال ها به اطراف جاده و زمینها وباغات مجاور جاده باعث بدتر شدن اوضاع و اعتراض مردم شده است.

img_۲۰۱۵۰۹۲۶_۱۱۰۳۱۳_1.jpg

وی افزود در هنگام حرکت خودروهای حامل زباله به سمت منطقه مورد نظر برای تخلیه ، بخشی از زباله ها به اطراف پرتاب می گردند و باد هم  این زباله ها را با این طرف و آن طرف می کشاند.

این مسئول تصریح کرد: شهرداری مدعی شده است که حمل زباله توسط کامیون شهرداری کاملأ اصولی انجام می گیرد و پخش شدن زباله ها در جاده مربوط به خودروهای حامل زباله سایر بخش های شهرستان است.

وی اضافه کرد: در بازدیدی که به همراه نمایندگان ادارات مرتبط از منطقه داشتیم مشاهده کردیم کامیون شهرداری با حجم بسیار زیادی از زباله و بارگیری کاملأ غیر اصولی ، بدون حفاظ در مسیر قرار دارد.

img_۲۰۱۵۰۹۲۶_۱۱۱۰۲۸_1.jpg

به گفته وی ، شاهدان عینی ملاحظه کردند علی رغم ادعای شهرداری ، هیچگونه رعایت اصولی در بارگیری این زباله ها و همچنین دفن صحیح آنها انجام نمیگیرد.


مطالب مرتبط

» وقتی فریادها راه به جایی ندارد/ گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من ، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

» جلسه کارگروه ساماندهی پسماندهای لرستان / مهلت ۱۵ روزه برای تعیین تکلیف مکان جدید دفن زباله ها در شهرستانهای سلسله و دلفان

» منطقه گردشگری در دلفان که مدفن زباله های شهری شده و فریاد مردم را درآورده است + عکس

» خلوت هایی که امنیت مردم نورآباد را به چالش کشانده است/چاره اندیشی شورای شهر و شهردار

۲ نظر

  1. باعرض سلام از فرمانداری محترم تقاضا میشود بخاطر نجات مردم منطقه بادآور از این معضل حتما کارگروهی جهت بررسی این امر تشکیل دهد. چون واقعا زندگی مردم منطقه جهنم شده.

  2. یکی از اهالی منطقه

    برادران ما مردم این منطقه برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی خونهای زیادی را تقدیم انقلاب نمودیم اگر اقدام عملی در رفع هرچه سریعتر این معضل اساسی صورت نگیرد حتما با اقدامات شدید و تند گروهی متضررین مواجه خواهید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.