فرماندار دلفان مهمان بر خط نسیم/گفته های تلخ و شیرین از زبان فرماندار (گریزی بر داشته ها، نداشته ها، تخریب ها و علل تخریب ها)

متاسفانه نمایندگان ما توان چانه زنی و اثرگذاری در توزیع بودجه کشور و منابع ملی را ندارند…/یکی از دلایل شکست شهرک صنعتی دلفان این بود که نماینده بعدی چون حاضر نبود کار نماینده قبلی را ادامه دهد از این واحدها حمایت نکرد…./ما امروز در شهرستان کارگاهی که ۵۰ تا ۶۰ کارگر داشته باشد نداریم…/نرخ بیکاری شهرستان بیش از ۲۵ درصد است درحالی که میانگین استان کمتر از ۱۸درصد است…


سلام و عرض ادب خدمت فرماندار محترم و تشکر از اینکه وقتتان را به گپ و گفت خودمانی و صمیمی با نسیم دلفان اختصاص دادید.
سلام به شما و خوانندگان فهیمتان، جا دارد که ماه پر خیر و برکت رمضان را خدمت همه شما تبریک عرض کنم ، درخدمت شما هستم.
نورآباد شهر جدید التاسیسی است با قدمتی نزدیک به ۵۰ سال، اگر بخواهیم در بین شهرستان های کمتر از ۲۰۰هزار جمعیت لِوِل شهرستان را مشخص کنیم متاسفانه باید گفت جزء شهرستان های محروم یا اگر بخواهیم خیلی خوشبینانه بگوئیم کمتر توسعه یافته است. شما با بنده هم عقیده هستید؟
بله، متاسفانه.
اما این سطح و موقعیت حق شهرستان دلفان نیست. داشته های خدادادی ما کم نیست. به عنوان فرماندار دلفان لطفأ بگید تا چه اندازه با داشته های این شهرستان آشنایی دارید؟

سوال خوبی است. ما داشته های فراوانی داریم. موقعیت جغرافیایی ویژه؛ دلفان به عنوان دروازه استان لرستان که در مسیر ترانزیتی غرب به جنوب قرار گرفته ومحل تلاقی استان های همدان، ایلام و کرمانشاه با لرستان است. البته این مساله بیشتر از آنکه می تواند تهدید باشد یک فرصت استثنایی است. یکی دیگر از داشته های ما در شهرستان معادن غنی است، جنگل های شهرستان یکی دیگر از این داشته هاست که می توانند خیلی درآمد زا باشند در صورتی که بتوانیم از فراورده های درختی آن استفاده مطلوب ببریم. ارتفاع ۱۸۰۰ کیلومتری از سطح دریا وضعیت آب و هوایی بسیار خوب و متمایزی برای شهرستان ایجاد کرده است. وسعت جغرافیایی چشم گیر؛ ما حدود ۲۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت، مراتع، باغات و جنگل در شهرستان داریم. از نظر تولید حبوبات مقام اول کشور را یدک می کشیم. در بخش دامپروری سالانه رقم معتنابهی گوشت تولید می کنیم، هرچند متاسفانه این تولید سنتی است و باید صنعتی شود. جاذبه های گردشگری شهرستان عالی است؛ در بخش گردشگری مذهبی ۴ امام زاده احمد و محمود، بابا بزرگ و پیرمحمد در شهرستان وجود دارد،۲۷۳ اثر باستانی داریم. چشمه آب گرم دلفان کم نظیر است، آبشارهای طبیعی، رودخانه های طبیعی بادآور و رضاویس که متاسفانه به دلیل شیب بالا، سرعت جریان و فقدان سد بلااستفاده مانده و از شهرستان خارج می شوند. جمعیت ۶۰ درصدی روستانشین شهرستان در مقایسه با میانگین آن در ایران که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است وخیلی موارد دیگر همه و همه داشته های خدادادی ماست که هرکدام به تنهایی جای بحث فراوان دارند.

آقای دکتر بنده از شما به عنوان فرماندار دلفان می پرسم؛ آیا استفاده مطلوبی از این داشته هایمان کرده ایم؟

ببینید؛ در رابطه با تراز توانمندی و بهره وری، مناطق به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- مناطقی که منابع خدادادی ندارند اما برای خود ایجاد منابع کرده اند، مثلاً با ایجاد پتروشیمی، شهرک صنعتی، یا جذابیت های مصنوعی و دستوری.
۲- مناطقی که منابع دارند، استفاده هم می کنند مثل شهرستان ازنا که از منبع سنگ خود میلیون ها دلار درآمدزایی دارد.
۳- مناطقی که علیرقم منابع، بهره وری ندارند یا بهره وریشان پایین است.
متاسفانه شهرستان دلفان جزء مناطق دسته سوم است. ما علیرغم داشتن این همه منابع خدادادی نتوانسته ایم حتی جزء گروه دوم قرار گیریم که دلایلش متعدد است.
بیش از ۸۵ درصد سطح زیر کشت شهرستان دیم است این در حالی است که این رقم در همین ازنایی که مثال زدیم ۶۰ درصد است. ما امروز در شهرستان کارگاهی که ۵۰ تا ۶۰ کارگر داشته باشد نداریم بجز در شهرداری. یکی از شاخص های پیشرفت همین کارگاهاست، هرچه عظیم تر و اشتغال زا تر باشند، توسعه یافته ترند. ما در شهرستان فقط یک شهرک صنعتی داریم با بیست و هفت هشت واحد که متاسفانه فقط ۵ واحد آن فعال یا نیمه فعالندو بزرگترین آنها ۳۰کارگر دارند. این یک شکست بزرگ برای شهرستان است؛ افراد غیربومی با انگیزه دریافت تسهیلات به شهرستان آمدند البته حمایت دولتی هم از آن ها نشد و رها کردند و رفتند. یکی از دلایل دیگر شکست این شهرک این بود که نماینده بعدی چون حاضر نبود کار نماینده قبلی را ادامه دهد از این واحدها حمایت نکرد. این در حالی است که اگر همین واحدها خوب مدیریت می شدند امروز حداقل ۱۰۰۰ نفر در آنجا مشغول به کار بودند.
نرخ بیکاری شهرستان بیش از ۲۵ درصد است درحالی که میانگین استان کمتر از ۱۸درصد است. بخش عظیمی از این نیروی کار کارگران ساختمانی اند که ۵۰۰۰ نفرشان شناسایی شده و پیش بینی می شود تعدادشان۱۵۰۰۰ نفر باشند. حدود ۴۰۰ کیلومتر راه روستایی شهرستان شوسه و حتی مالرو هستند. گاز رسانی به روستاهای ما بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است درحالی که میانگین استان بالای ۲۵ درصد است. بیش از ۲۰۰ روستای شهرستان فاقد آب آشامیدنی هستند. برای ۱۰۰ روستا از تانکر برای آب رسانی استفاده می کنیم. بیشتر روستا ها فاقد پوشش شبکه مخابراتی گوشی ثابت هستند. وضعیت آنتن دهی در بسیاری از مناطق نامطلوب است. این آمار نشان می دهد ما در بخش زیر ساخت ها هم کم کار کرده ایم. این آمار حاکی از بی توجهی مسئولین به امر اشتغال زایی در گذشته بوده است. بیکاری آسیب های راوانی به شهرستان وارد کرده است. ما متاسفانه جزء ۱۰ شهرستانی هستیم که بیشترین آسیب ها را در این زمینه دیده ایم. آسیب هایی مثل اعتیاد، طلاق، خودکشی، مهاجرت از روستا به شهر و از شهرستان به سایر شهرستان ها. حال توجه کنید این کم توجهی ها و محرومیت ها در یک بازه زمانی ۴۰ ساله چه نمود وحشتناکی پیدا می کند؟
و البته از مشکلات حاد شهرستان عدم توسعه متوازن است؟!
بله و این یک معظل کلی است که در سراسر کشور به چشم می خورد. اصل ۴۸ قانون اساس می گوید همه امکانات و منابع باید به تناسب در بین استان ها توزیع شود. اما واقعاً در عمل اینگونه است؟! بیش از نصف منابع کشور به چند استان معدود مثل تهران و مشهد و اصفهان اختصاص می یابد. در یک تقسیم بندی عدالت را می شودد به دو دسته تقسیم کرد؛ عدالت معاوضه ای که در آن هر منطقه باید رشد متناسب با داشته هایش را داشته باشد و هر منطقه ای که امکاناتش بیشتر باشد بهره مندیش هم بیشتر است و دیگری عدالت توزیعی که در آن باید به مناطق محروم رسیدگی بیشتری شود. به نظر می رسد برای ایجاد توازن باید مسئولین عدالت توزیعی را در دستور کار قرار دهند. شما ببینید اعتبارات عمرانی استان لرستان بین ۱ تا ۲ درصد کل بودجه عمرانی کشور است یعنی چیزی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان. سهم دلفان در سال گذشته از این اعتبار چیزی حدود ۳۵ میلیارد بود، این در حالی است که ما برای توسعه مناسب دلفان به چیزی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان نیازمندیم.
این یعنی اینکه ما باید نگاهمان معطوف به اصل ۴۴ قانون اساسی در راستای خصوصی سازی باشد. درست می گویم؟!
بله این نظر مقام عالی اجرایی استان یعنی استاندار محترم هم هست. ایشان می گوید با این اعتبارات نمی توانیم کاری از پیش ببریم و باید بخش خصوصی پای کار بیاید.
البته نقش نمایندگان مجلس هم در اینجا مهم است. وقتی ۴۰ درصد ازکل بودجه کشور شناور است یعنی چه؟ یعنی اینکه هر نماینده ای که قدرت چانه زنی بیشتری داشته باشد، بیشتر برخوردار می شود. متاسفانه نمایندگان ما توان چانه زنی و اثرگذاری در توزیع بودجه کشور و منابع ملی را ندارند.
همچنین یک ظلم بًیِّن و آن اینکه با این همه مشکلات، محدود فرصت های شغلی شهرستان هم بیشتر به غیر بومی ها می رسد!
از ابعاد مختلفی تقویت نشده ایم. بخشی از ین ضعف به خودمان بر می گردد. فرهنگ کار در شهرستان ما ضعیف است. بهار می کاریم، تابستان بر می داریم، زمستان می خوابیم. این فرهنگ باید تقویت شود. قسمتی به ضعف نمایندگان مجلس در ادوار نه گانه بر می گردد. به هر حال ما ۶ دور نماینده دلفانی روانه مجلس کرده ایم، این آقایان بیشتر به دنبال حل مسائل خورد و فردی افراد بوده اند. خیلی از نیروها را همین آقایان وارد کرده اند. قسمتی هم به کمبود مدیران استانی شهرستان برمی گردد. ما چند مدیرکل دلفانی در مرکز استان داریم؟ به میزانی که مدیران کل یک شهرستان در مرکز استان بیشتر باشند آن شهرستان تقویت می شود. شهرستان های کوچکی مثل ازنا، پلدختر و سلسله چون مدیران استانی بیشتری دارند در خیلی شاخص ها از ما پیشی گرفته اند.
تا جایی که امکان داشته سعی کرده ام از مدیران بومی استفاده کنم، حتی سعی کرده ام برای جذب نیروهای خدماتی هم از نیروهای بومی استفاده کنم، تا جایی که برای جذب نیروی خدماتی بومی با مدیرکلی درگیر شده ام. یکی از سایت های شهرستان مطلبی را نوشته بود با عنوان فرماندار بومی گرای افراطی. اما واقعاً دست فرماندار در این زمینه خیلی باز نیست و استخدام بیشتر توسط مدیران کل صورت می پذیرد.
البته این مشکلات مربوط به امروز و پارسال و چند سال گذشته نیست بلکه انباشت مشکلاتی سی چهل ساله است. درست عرض می کنم جناب فرماندار؟
بله، این مشکلات قدمتی به طول تاریخ شکل گیری شهرستان دارند، حتی بعضاً هویتی در پیش از انقلاب دارند.
حالا می رسیم به خود شما، وقتی به عنوان اولین فرماندار بومی دلفان منصوب شدید موجی از شور و شعف و خوشحالی در بین مردم شهرستان ایجاد شد. این شاید بر می گردد به انتظاراتی که مردم از شما به عنوان یک مدیر بومی داشتند. شما تا چه حد به این انتظارات پاسخ مثبت داده اید؟ منظورم عملکردتان است.

اگر منصفانه فکر کنیم همینکه برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی یک فرماندار بومی وارد شهرستان می شود این خودش یک گام به جلو است. از طرفی قبول این منصب هم خودش نوعی ایثار بوده است چراکه فرماندار بومی باید در مقابل خیل عظیم انتظارات به حق و ناحق پاسخگو باشد. از بین اقوام و آشنایان بنده کسانی هستند که چون به انتظارات شخصی آن ها پاسخ نداده ام با من قطع رابطه کرده اند و برعلیه من جهت گرفته اند، میخواهم بگویم فرماندار بومی بودن هم مشکلات خاص خودش را دارد.

انتظارات از فرماندار باید در حد توان و اختیارات فرماندار باشد. رفع برخی مشکلات نیازمند تصمیم گیری های کلان مدیران ارشد دولت و نظام بوده و از حدود اختیارات فرماندار خارج است، البته فرماندار باید همه مشکلات را انعکاس دهد و برای رفع آن ها نهایت تلاشش را بکند.
سیاست های بنده پیرو سیاست های استاندار محترم بوده ، یعنی ایجاد اشتغال. بنده وام دار هیچ گروه یا شخص خاصی جز استاندار نیستم، رابطه ام با بقیه تعاملی است. در مدت تصدی بنده بر کرسی فرماندار شهرستان اقدامات بسیاری صورت گرفته. بنده بیشتر از مدیریت ظاهر سازی به مدیریت زیرساخت سازی و ایجاد پروژه های تحول آفرین اعتقاد دارم. بیشترین تلاش بنده در راستای اشتغال زایی و بهبود فضای کسب و کار و دوری از تنشهای سیاسی و رعایت حقوق شهروندی بوده است. از اهم اقدامات انجام شده در زمان بنده می توان به موارد ذیل اشاره کرد.
احداث وتکمیل۴ دستگاه پمپاژ آب برای آبی کردن حدود ۳هزار هکتار زمین های بایر و دیم شهرستان. رشد حدود دویست درصدی گازرسانی به روستاها؛ قبل از بنده فقط به۲۴ روستا گازرسانی شده بود امروز این تعداد به ۷۰ روستا رسیده است. راه اندازی کشتارگاه نیمه صنعتی. احداث چند کارخانه بسته بندی حبوبات، حمایت از مشاغلی مانند صنایع دستی، زنبورداری، تولید قارچ، تولید زعفران واحدهای تولیدی مانند خیاطی و پوشاک که در این زمینه در استان نمونه ایم. ایجاد تسهیلات برای واحدهای صنعتی فعال.تامین ۲۰ هکتار اراضی برای احداث ساختمان دانشگاه. فراهم کردن مقدمات کار برای احداث یک واحد ۶ هزار راسی گاوشیری در شهرستان این در حالی است که این واحد قبلاً ۵ هزار راسی بود و با چانه زنی هایی که ظرف چند روز گذشته انجام گرفت به واحد ۶ هزار راسی ارتقا یافت. فراهم کردن مقدمات کار برای احداث نیروگاه  ۵۰۰مگاواتی برق در شهرستان. احداث شهرک صنوف آلاینده و مزاحم و….
آقای دکتر باقری اشاره فرمودید به فراهم نمودن مقدمات برای احداث گاوداری ۶ هزار راسی گاو شیری و همچنین نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق و شهرک صنوف آلاینده، این اقدامات در صورت عملیاتی شدن در شهرستان واقعاً بی بدیل و استثنایی اند. ما تا به حال در طول تاریخ شهرستان چنین طرح هایی را نداشته ایم یعنی به نوعی این ها بزرگترین دستاوردهای شهرستان در طول تاریخش خواهند بود، شما اهمیت این طرح ها را در چه می دانید؟
بله همانطور که گفتید این طرح ها عظیم ترین دستاوردهای شهرستان مخصوصاً از حیث اشتغالزایی در طول تاریخ شکل گیری شهرستان خواهند بود که می توان گفت بی سابقه اند. مهمترین اهمیت این طرح ها همان بحث اشتغالزایی است که پاشنه آشیل شهرستان بوده است. پیش بینی می شود برای بالغ بر۵هزار نفر شغل ایجاد کنند و این یعنی یک انقلاب اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی در شهرستان. جناب آقای استاندار بعد از اینکه توانستیم با کمک و مساعدت ایشان گاوداری ۶هزار راسی را از ازنا به دلفان انتقال دهیم خطاب به بنده فرمودند شما برای دلفان کاری کرده اید که در طول تاریخ کسی نکرده است. همین گاوداری ۶ هزار راسی به دنبال خود برکات عظیمی را برای شهرستان به همراه دارد. چندین کارخانه مکمل در کنار این گاوداری احداث خواهد شد که خود آن ها هم اشتغالزا هستند. این گاوداری الگوی کشت شهرستان را تغییر می دهد. می دانید که یکی از مهمترین مشکلات شهرستان در بخش کشاورزی کشت متوالی و بی رویه گندم است که مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است. با حداث این گاوداری کشاورزان عزیز دلفانی بیشتر به سمت کشت محصولاتی چون ذرت، جو و علوفه می روند که سود قابل توجهی نسبت به گذشته از این قِبَل عایدشان خواهد شد.
از نظر پیشرفت کاری این طرح ها در چه مرحله ای هستند؟
شهرک صنعتی دلفان در کنار سفره کوه (روستای گاوکش) در حال تعیین حدود است. برای گاوداری ۶ هزار راسی زمین خریداری شده، تعیین حدود شده فعلاً در حال حفر یک حلقه چاه هستیم که به امید خدا پیش بینی می شود تا عید فطر امسال کلنگ زنی شود. نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی دلفان توسط وزارت نیرو مصوب شده که البته هنوز تعیین اعتبار نشده است اما دولت با قرارگاه خاتم الانبیاء وارد کار شده و قرار است پیمانکار این پروژه قرارگاه خاتم باشد. شهرک صنوف آلاینده و مزاحم که حدود ۱۰۰۰ واحد صنعتی را در خود دارد و بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار می خواهد، این طرح در کارگروه زیر بنایی استان تصویب شده و انشاالله به زودی کار واگذاری اش را به بخش خصوصی شروع خواهیم کرد.
آقای باقری با وجود اینکه عملکرد شما در مقایسه با فرمانداران گذشته نقاط قوت فراوانی دارد و بعضاً بی سابقه بوده ، اما اخیراً شاهد حملاتی علیه شما از جانب برخی افراد و رسانه های خاص هستیم که از نظر سیاسی همفکر خودتان هستند. حملاتی که بیشتر شکل تخریبی دارند تا انتقادی ، برخی معتقدند این تخریب ها سیاسی است و آن را به دهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی که در پیش رو داریم ربط می دهند یعنی آقایان می خواهند آب را گل آلود کنند تا از آن ماهی بگیرند. اما دیدگاه برخی از مخاطبان ما بر این است که افراد مورد نظر منفعت طلب بوده و به دنبال اهداف شخصی خود هستند و دیدگاه سیاسی ندارند ، به نظر شما هدف از این تخریب ها چه چیزی می تواند باشد؟

hq15_1456.jpg

ببینید بنده به سازنده بودن انتقاد معتقدم البته با حفظ چارچوب های اخلاقی، شرعی و انسانی آن. اما گاهی اوقات هدف از نقد سازندگی نیست بلکه تخریب است، البته نام این گزاره را دیگر نمی توان نقد گذاشت. توصیه می کنم کتاب جامعه شناسی نخبه کشی را مطالعه کنید یا شاید هم مطالعه کرده باشید. فقر فرهنگی باعث می شود که انسان علیه خودش اقدام کند. تو با اراده خودت به دشمنانت امتیاز می دهی. نوعی توهم خود رقیب انگاری یا بهتر بگویم خودی رقیب انگاری پیش می آید. من معتقدم اینکه در چنین فرهنگ هایی مدیریت های کلان را به غیر بومی ها می دهند برای خودش فلسفه ای دارد. اطاعت پذیری و حمایت از نیروهای بومی کم و انتظارات بعضاً شخصی و بی منطق از آن ها زیاد است. در چنین اتمسفری خود تخریبی یا خودی تخریبی رخ می دهد مثل پرنده ای که دست و پایش به یک بندی گیر کرده و دست و پا می زند تا خودش را آزاد کند اما چون راهش را نمی داند در اصل دارد خودش را خفه می کند. ما باید این فرهنگ را تغییر دهیم. خیلی از مسائل و مشکلات ما به این فضا و فرهنگ بر می گردد. قبلاً عرض کردم یکی از علل مشکلات شهرستان دلفان کمبود مدیران استانی و کشوری است، این نقیصه تا حدود بسیار زیادی به همین خود تخریبی ها و خودی تخریبی ها برمی گردد که اثرات سوء و پایداری را برای همه شهرستان به دنبال خواهد داشت.
البته بنده به این مسائل زیاد توجهی ندارم. اصل ما بر کار و کارآفرینی است. من نماینده دولت اعتدالم لذا با اعتدال رفتار می کنم. ضمن اینکه تفکرات سیاسی خودم را دارم اما بیشتر به دنبال کار اجرایی هستم و اعتقادی به چالش آفرینی ندارم. مهمترین اصل در دلفان ایجاد شغل است زیرا شغل ریشه پیشرفت، مدنیت و دموکراسی است. اگر بنده بتوانم در این مسیر موفق عمل کنم یعنی در شهرستان اشتغال ایجاد کنم و فضای کسب و کا را بهبود بخشم، توانسته ام نسیم دل انگیز تدبیر و امید را وارد زادگاه خودم کنم، این کار یعنی ادای دین در قبال همشهریانم و حسن انجام وظیفه در قبال دولت خدمتگزاران پاک دست و خوش فکر و صدالبته مهمتر از همه جلب رضایت خدا.
آقای دکتر در بدو ورود شما عده ای از همفکران شما که جزء ستاد انتخاباتی دولت اعتدال در شهرستان بودند علیه شما گارد گرفتند. دلایل این گارد گرفتن را به انحاء مختلفی تحلیل می کنند. برخی این گارد گیرندگان را نیروهای رادیکالی می دانند که نمی توانند رویه اعتدالی را برتابند و ذهن انسان را ناخودآگاه به حال و هوای شرایط مجلس ششم و موج عبور از رییس دولت هشتم می کشانند. به نظر شما تخریب های اخیر ربطی به این افراد می تواند داشته باشد و اصولاً ارزیابی شما از این مساله چیست؟
در ابتدا یک سوء تفاهم کوچکی در ذهن بعضی از آقایان نسبت به بنده وجود داشت که البته با گذر زمان و دیدن حسن نیت بنده رفع شد. من شاید با گزاره تخریب چندان موافق نیستم و بیشتر مسائل را انتقادی می بینم تا تخریبی و اگرهم به قول شما بتوان گفت تخریب، تخریب های محدود را عادی می دانم و دوست ندارم به شخص یا گروه خاصی نسبتشان دهم. در خصوص رویکردهای رادیکالی باید بگویم چنین حرکاتی محکوم به شکست است و عقیده دارم که دگماتیسم احمدی نژادی معلول همان فضایی بود که طراحان عبور از رییس دولت هفتم و هشتم آن را ایجاد کرده بودند. عبور از ایشان در اصل عبور از نظام بود. من معتقدم اگر میخواهیم جامعه ای مدرن و پیشرفته داشته باشیم باید همراه نظام باشیم نه اینکه خودمان را در مقابل نظام قرار دهیم. من البته چنین اراده و رویکرد رادیکالی را در بین همفکران خودم در شهرستان مشاهده نمی کنم.
با تشکر و سپاس از شما فرماندار سخت کوش دلفان و از اینکه سه ساعت و نیم از وقت تان را اختصاص دادید به گفتگو با ما بسیار متشکرم . نسیم دلفان مطمئناً روند پیشرفت طرح های در دست اجرای شهرستان را پیگیری خواهد کرد و گزارشات لحظه به لحظه ای را خدمت مردم عزیز دلفان ارائه خواهد داد. برای شما و همه مسئولین زحمت کش شهرستان آرزوی توفیق و عاقبت به خیری داریم. اگر حرفی دارید به عنوان آخرین گفته در خدمت شما هستیم.
من هم تشکر می کنم از شما خبرنگار محترم و مجموعه دست اندرکاران نسیم دلفان و همه رسانه ها و اهل رسانه شهرستان از خدای متعال پیروزی ، عزت و حسن عاقبت دلفان و دلفانی را مسئلت دارم.

تهیه و تنظیم گزارش : عبدالرضا اسدی دبیر سرویس سیاسی ، اجتماعی نسیم دلفان


» واکنش نماینده مجلس به صحبت های انتقادی فرماندار دلفان

۲۸ نظر

 1. ما که چیزی ندیدیم نمیبینیم حداقل مثل کوهدشتیا رویاهاتون بلند باشه: اونا تا جاییکه بنده اطلاع دارم حداقل این مجوزهارو گرفتن بعضیاشونم درصدای فیزیکی داشتند، دو پتروشیمی یکی در کوهدشت و یکی در رومشگان، ، کارخانه لاستیک سازی، کارخانه سیمان، کارخانه ذوب آهن رومشکان، ماشین سازی، جاده کرمانشاه کوهدشت و…..

  • ببخشید فرماندار کوهدشت این ها رو گرفته!!!
   یا کار نماینده بوده؟ ما خودمون به خودمون ظلم می کنیم با انتخاب های ناجورمون

  • لطف بفرمائید بدون غرض ورزی یک بار دیگر مصاحبه و پاسخ های دکتر باقری را بخوان متوجه می شی که این کامنتت مغرضانه و بی انصافی است. ضمناً استدعا دارم در فضای مجازی مانند فضای واقعی ادب را در نوشتار رعایت فرمائید.

 2. خوشگل بابا: فرماندار نگفته مجوزاشون حکایت داره..

  • چه جواب بی ربطی
   بی ریخت بابا ، مگه کسی در مورد اینکه فرماندار گفته یا نگفته چیزی نوشته؟؟؟
   دوباره کامنت منو بخون بی ریخت جان


 3. اولا تقسیم متوازن امکانات از وظایف حاکمیت و دولت است نه نماینده مجلس!! دوما اونا دوره قبل نمایندشون آخوند بود مام آخوند بود شانس ما …… بود! سوما مردم کوهدشت خیلی بیشتر از شهر ما مطالبه گر هستند صحت این امر شما در سایت های محلی با درج خبر و کامنتاشون میتونید ملاحظه کنید و…..
  این دردای که شما داری ما چند ساله داریم، دیدیم کاریش نمیشه کرد رخت سفر از اون دیار بستیم به دیاری دیگر آمدیم.
  شمام از ما ناراحت نباش خوشگل بابا.

 4. علی ترابیان

  بسم الله الرحمن الرحیم
  مردم عزیز شهرستان دلفان وفرماندار محترم با سلام :
  در ایام نوجوانی وجوانی هنگامیکه شهر همسایه یعنی سلسله را با شهر خودمان مقایسه میکردم برایم بسیار عجیب بود با اینکه ما از نظر جمعیت و وسعت جغرافیایی ودر مسیر سه استان بودن شرایطی به مراتب بهتر از شهر همسایه یعنی الشتر داشتیم ولی شهر همسایه نمیگویم توسعه یافته ولی شرایطی به مراتب بهتر ازماداشت که من هم اول فکر میکردم که شاید آنها به این دلایل ازما توسعه یافته ترند که :(قشر باسوادبیشتر –نزدیکتر به مرکز استان –مدیران بیشتر در مرکز استان و….)وچند دلیل دیگر را ردیف میکردم شاید همه ی این دلایل درست بودند . اما چند وقت پیش که در حال تحقیق و مطا لعه در مورد وزرای رژیم پهلوی بودم ناگهان به اسم وزیری بنام دکتر مجید راهنما فرزند زین العابدین رهنما اولین وزیر آموزش عالی ایران در زمان پهلوی دوم (محمد رضا شاه ) برخوردم. در بررسی رزومه ی کاری واقدامات این وزیر به نکته ای جالب برخوردم که برایم بسیار عجیب بود وآن طرحی بود که در مورد توسعه در صحنه ی بین الملل موجبات اشتهار وموفقیت نامبرده(دکتر رهنما ) را فراهم آورده بود . طرح مورد نظر یعنی (طرح توسعه ی روستایی سلسله ) یک طرح ملی بود که در سال ۱۳۵۳ در الشتر اجرا شد ولی با پیروزی انقلاب اسلامی این طرح به صورت ناتمام ماند .این طرح فاز اول طرحی بود که فاز دوم آن باید در دلفان اجرا میشد وفاز سوم آن باید در بخش چغلوندی به اجرا در می آمد وبعد از این سه نقطه در صورت موفقیت در بخش های دیگر به اجرا درمی آمد .به نظر میرسد علت تفاوت شهر ما با شهر همسایه اجرای این طرح بوده است چرا که در سال ۱۳۵۳ این سه بخش ( الشتر –دلفان وچغلوندی ) دریک سطح بوده اند .نکته ی جالب این است که هیچ یک از مقامات ومردم الشتر در مورد اجرای این طرح چیزی نمیگویند .امید وارم فرماندار محترم ودلسوز اسناد وسوابق این طرح را که حتما در بایگانی استانداری وجود دارند را برررسی کرده ونسبت به اصلاح وادامه ی طرح در دلفان اقدام لازم را به عمل آورند .
  با تشکر علی ترابیان

 5. ارتفاع ۱۸۰۰ کیلومتری که میشه اون آسمون آسمونا نزدیکای خورشید خانوم(:(:(:(
  واقعاً اگه این صنوف آلاینده از جمله وانت بارهای مزاحم دست فروش رو از سطح شهر جمع کردین میشه به دنیا امیدوار بود!!@

 6. باسلام خدمت مدیر محترم سایت و خسته نباشید خدمت فرماندار بومی و جسور دلفان
  جناب با کامنت رضا فکر کنم تخریب با مطالبه گری خیلی خیلی فرق دارد خوب این کارهایی که فرماندار گفته ودر سایت منتشر شده گواه بر تلاش و کوشش همین فرماندار بومی خودمان است فکر کنم شما اصلاً مطالب را نخوانده و فقط چون اسم فرماندار برده شده با اون چند جمله که نوشتی شروع به تخریب کردی همینه که ما باید از شهرستان همجوار عقب بیفتیم چون اونا مدیرانشون رو روسرشون میزارن و حلوا حلوا میکنن ما چندتا مدیر بومی هم که داریم فقط دنبال تخریبشون هستیم بعدش انتظار پیشرفت داریم

 7. سلام /. ممنون امیدوارم نتیجه و رویکردش خوب باشد و خیرش به دلفان و منطقه خاوه برسد .. اما بنظرم .باید بیشتر کارشناسی میشد . نکند خدای ناکرده بهترین زمین های کشاورزی دلفان و حتی بعضی موارد استان که در منطقه ی خاوه است تبدیل به خرابی شوند.و اینکه مالکیت این زمین ها به وسعت گاوداری عظیم از دست مالکین منطقه هم خارج شده است بی حاصل بماند. یا کشت ها به دلیل اب مصرفی فراوان این پروژه تبدیل به کشت دیم و ان هم از نوع بی حاصلش شود خصوصا اینکه توسط مسئولین هواشناسی پیش بینی خشکسالی تا ده سال متوالی شده..و به جای سود و شعف و رونق. انجا را از رمق و شادی بیندازیم !!!
  صرفا کلنگ زنی مهم نیست حصول نتیجه مهم است . چون کلنگ های بسیاری دردولتهای متعدددر لرستان و دلفان به زمین زده شد که دوام و قوامی نداشت یاان پروژها نهایتا ده تا سی درصد رشد فیزیکی داشته یا دارند یا اصلا به فراموشی سپرده شدند . یا بعد از دهها سال صرفا اسکلت هایی از انها برجای مانده یا میماند هرچند همین هم خوبه چون بیست سی سال هم طول بکشه / آخرش مجبورند سایز کوچکش هم که شده ان را بسا زند. امیدوارم ماهم شاهد کلنگ زنی و افتتاح پروژه های عظیمی چون کوهدشت و بروجرد و خرم اباد باشیم. و حقیقتا خیل عظیم جوانان و بیکاران و تحصیلکرده های مرد و زن دلفانی از انها منتفع شوند. نه فقط حرف باشد و حرف و حرف و حرف. یا حق

 8. پاسخ های دکتر باقری در همه حوزه های نداشته ها و داشته ها و خبرهای خوشی که ایشان از اجرای طرح های قریب الاجرا دادند بسیار متین و دلگرم کننده است. دوستان عزیز همه می دانیم که مشکلات دلفان خیلی ریشه ای و سابقه دارند. حالا که یک مدیر بومی آمده و حقیقتاً دارد کار می کند و دلسوزانه پیگیر است این خودزنی های شما خوخواهی و بی منطق است. بیائید ما هم مثل بروجرد و ازنا و الیگودرز و الشتر بومی های خودمان را حمایت کنیم. سوال من از سایت دلفان خبر این است دوست عزیز چرا زمانی که آقای سوری در خصوص مهندسین کشاورزی کارشکنی کرد از او انتقاد نکردی چرا زمانی که سوری در آخرین لحظه الشتر را نیز شریک گاوداری نورآباد کرد تو انتقاد نکردی. آقای حسینی عزیز خواهش می کنم خودت را در بین اذهان عمومی … نکن به خدا ما مسائل را پیگیری می کنیم. وقتی که تو در همه چاپ های گاهنامه ات از نکرده های سوری حرف می زنی و گزارش کارهای ناکرده او را می کنی و به قوی ترین فرماندار دلفان که اتفاقاً بومی هم هست حمله می کنی باید من مخاطب چه تصویری از تو را داشته باشم. با احترامی که فقط و فقط از نظر شهروندی برایت قائل هستم باید بگویم برادر عزیز برخی ها دارند تو را بازی می دهند. فکر نکن چون صاحب امتیاز یک نشریه هستی دیگر هر مطلبی را که خواستی می توانی درج کنی نه برادر عزیز به شعور خوانندگان مطالبت احترام بگذار. من با این بی سوادی خودم فهمیدم که تو برای منافع و مصالح شخصی خودت یا دیگران فرماندار محبوب بومی را مورد تخریب قرار دادی

 9. این عزیزانی که کامنت گذاشتن برادران یا خواهران فرماندار محترم نیست انش ا… از شما رئیس سایت هم تشکر میکنم

 10. چرا فرماندار در اواخر دوره ی آقای سوری انتقاد میکند ۱٫چرا وقتی مهندسین کشاورزی سهم نورآباد جهت استخدام به الشتر باج دادن انتقادی نشد ۲٫ چرا فرماندار به دانشگاه علوم پزشکی کتبا اعلام کرد ما حاشیه شهر نداریم و نورآباد از هشتاد نفر استخدامی سهم استان محروم شد . ۳٫چرا وقتی که الشتر قسمتی از گاوداری نورآباد را تصرف کرد انتقاد نکرد ۴٫ چرا اوایل دوره مجلس فرماندار تعریف و تمجید از آقای سوری می کرد. ۵٫چرا زمانی که بودجه محور چهار خطه نورآباد خرم آباد صرف پل هوایی فیروزآباد شد ایشان انتقاد نکردند ۶٫ چرا زمانی که بودجه راه اندازی شهرک علیمیرزایی صرف ساخت کارخانه برای الشتر شد ایشان انتقاد نکردند ۷٫ چرا زمانی که آمار اشتغالزایی شهرستان منفی اعلام شد ایشان اعتراض نکردند ۸٫ چرا از معلمین حق التدریسی دفاع نکردند ۹ . چرا نیروی قوی بومی و محبوبی که وارد فرمانداری شده را تخریب میکند و هزاران چرا دیگر اما حال که دوره ی نمایند به پایان است و کاری از دستش بر نمی آید انتقاد بی فایده است آقای باقری تمام امتیازات شهرستان دلفان را برای خوش خدمتی به نماینده به شهرستان الشتر تقدیم کردند و حالا این صحبت های ایشان هم بی فایده است هم غیر اخلاقی تا الان از نماینده میترسید و انتقاد نمی کرد ولی حالا که قدرت نماینده کم شده ایشان شروع کردند به انتقاد در حالی که عامل تمام مشکلات شهرستان خوش خدمتی کردن جناب فرماندار به شهرستان الشتر بوده

 11. ضمن تشکر از سایت خوب نسیم دلفان که ازمدیران کارآمد بومی حمایت میکند،صحبت های جناب آقای فرماندار به حدی روشن و راه گشا است که اگر انسان مغرض نباشد نه تنها قانع میشود بلکه وظیفه ی خود می داند که از ایشان به خاطر عملکرد خوب و قابل تقدیرش تشکر کند.
  بنده به عنوان یک شهروند از ایشان سپاسگزاری میکنم،خداقوت برادران مومن به کوری چشم بی انصاف های قدرنشناس.

 12. یک سوال دارم :
  چرا رسانه ای که از آن می گویید فرماندار محبوب بومی را تخریب می کند اما تا به حال یک بار از نماینده کوچکترین نقد را نکرده ؟
  چرا این آقا در گاه نامه ی جهت دار خودش در تمام شماره ها عملکرد …ترین نماینده طول تاریخ دلفان را گزارش می دهد.
  اگر ایشان در گفتارش صادق است آدرس بدهد و فقط یک بار کوچکترین نقدش را از …ترین نماینده تاریخ دلفان رو کند تاما همه ی گفته هایش را قبول کنیم.
  چرا فرماندار خویشتن داری میکند و به جرم نشر اکاذیب از ایشان شکایت نمیکند.نقد قدرت با بداخلاقی و رانت بازی رسانه ای فرق می کند.
  خدا لعنت کند دوروغ پرداز وطن فروش را.همین آقا تا به حال خدمت گزار نماینده غیر بومی بود الان هم خدمت گزار، فرد احتمالی غیر بومی دیگر. چرا این آقا تا این حد گستاخانه در دلفان قلم فرسایی می کند و کسی با او برخوردی نمی کند

 13. آفرین براین فرماندار شجاع واز همه مهمتر بومی

 14. ضمن خسته نباشید به فرماندار محبوب و مردمی جناب دکتر باقری.به عنوان یک همشهری باید بگویم هم از پاسخ های جذابت بهره بردم هم از افق نگاه شما خوشم آمد و هم از خبرهای خوشی که اشاره فرمودید دلم روشن شد.خدا به شما عزت بدهد،بدون توجه به تخریب های بی منطق به راه خودت ادامه بده خدا حفظت کند.

 15. جناب دکتر باقری عملکرد حضرتعالی در مدتی که تصدی اموراجرایی شهرستان را به دست گرفتی حقیقتا بی بدیل وقابل تقدیر است.برخودم لازم می دانم از شما تشکر کنم.همچنین از نسیم دل انگیز دلفان تشکر می کنم به خاطر این مصاحبه ی جذاب وخواندنی هرچند حجمش زیادبود اما چون واقعا زیباو حرفه ای نوشته شده بود اگر چند برابر هم بود خط به خط همه اش را می خواندم.بنده صداقت و آگاهی و روشن فکری را در سخنان جناب دکتر باقری دیدم و از این مصاحبه لذت بردم،از نسیم دلفان مخصوصا آقای اسدی خواهشمندم سراغ سایر مسئولین شهر هم برود ما منتظر مصاحبه ی بعدی شما هستیم.

 16. ایوب دارابی

  با سلام.به عنوان فردی که سابقه کار رسانه ای در شهرستان دلفان داشته و از نزدیک شاهد تلاش های دکتر باقری برای شهرستان دلفان بوده ام چند نکته را خدمت همشهریان عزیز عرض میکنم.اول اینکه متاسفانه اتمسفر حاکم در شهر ما به گونه ای است که بیشتر ما به دنبال منفعت های شخصی خود بوده و کمتر شکوفایی شهرمان را طلب می کنیم. در وحله بعد به جرات میگویم که تاکنون هیچ مسءولی به اندازه ایشان دغدغه مردم دلفان و محرومیت هایش را نداشته.متاسفانه هدف جریانات تخریبی مقاصد شخصی بوده و خود آنان بهتر از هر کسی میدانند که ایشان چه گنج گرانبهای برای شهرستان دلفان است.در پایان سربلندی دلفان و همه آنانی که سربلندیش راطلب دارند آرزو میکنم.

 17. درود بر مدیران زحمت کش بومی،درود براولین فرماندار بومی شهرستان ،درود بر موفق ترین فرماندار طول تاریخ بومی شهرستان،درود بر رسانه ی دل سوز دلفان یعنی نسیم عزیز ،شرم باد بر تخریب گران خائن وطن فروش ،شرم باد بر کسانی که … شده اند.

  • نورآبادی مظلوم

   جناب آقای محمدی از شما گله مندم چرایعضی کامنت های بی محتوا و حتی بی ادبانه را نمایش میدهید،این آقایی که خیلی بی خردانه برعلیه فرماندار محبوب شهرمان کامنت می گذارد وقصد تخریب ایشان را دارد برای خدمت به سیاسیون غیربومی چرا کامنت هایش را نمایش میدهی می خواهی مارا سکته بدی.

 18. جناب دکتر باقری مردم دلفان آگاهی دارند که شما چه برنامه های خوبی برای شهر داشتی و قطعا اجرای این طرح ها را از فرماندار جدید مطالبه میکنند . درود خدا بر شما باد ، مرد بزرگ – دوستت داریم .

 19. الحق که ما در تخریب خودی ها استادیم. تو همین سایت چک کن ببین در تخریب مدیر جهاد و با استناد به همین شهرک صنوف آلاینده چه نظرات عالمانه ای که ندادن!!!

 20. درود بر شما واقعا منصف هستید.

 21. با سلام
  درود بر جناب باقری
  آرزوی موفقیت و شادکامی را برایتان داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.