فرازی از زندگینامه شهید مراد ابدالی

اودردلش دریایــــــی ازعشق خدا بود               یک آسمان ازآبی مهرو وفا بود

در قلب پاکش عشق ایران موج می زد                 او ازتبار لالــــه های آشنـــا بود

بسیجی شهید مراد ابدالی ، درسال ۱۳۴۰ درروستای گاوکش علیاء از توا بع شهرستان دلفان درخانواده ای مومن و مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود .

شهیدمراد ابدالی

تحت توجهات والدین مهربانش از یک طرف ومحیط مذهبی  روستا که از دیر باز ،  بزرگانی همچون  روحانی شهید “حاج علیرضا قاسم پور” که درآن نقش بسزایی داشتند ، از طرف دیگر  تربیت اسلامی را فرا گرفت .

جهت امرار معاش خود وخانواده مجبور شد درس و تحصیل را درمقطع راهنمایی رها کند و هرازچندگاهی به تهران مسافرت کند .

ابتدا کارگری ساده بود ولی طولی نکشید که کار بنایی را به خوبی یادگرفته بود و کار بنایی را انجام می داد . در آن زمان شناخت و آگاهی خوبی نسبت به حضرت امام خمینی ( ره) و روحانیت و ایجاد انقلاب اسلامی در ایران را کسب کرده بود ؛ هنگامی که نسیم انقلاب اسلامی از تهران به سایر استان های دیگر از جمله استان لرستان کشانده شد این شهید در مجالس دینی و سیاسی شرکت می نمود و در مراسمات مذهبی از قبیل دعای کمیل ودعای توسل حضوری فعال داشت ، دست نوشته های شهید حکایت از آن دارد که شهید انس عجیبی با دعای کمیل داشته است .

شهید ابدالی از روحانییون اعزامی به روستای گاوکش علیا که با هماهنگی روحانی شهید حاج علیرضا قاسم پور و برادرش حاج علی دوست قاسم پور به آن جا می آمدند حمایت می کرد و از راهکارهای آنان استفاده می نمود .

این شهید بزرگوار هنگامی که جهت امرار معاش خود و خانواده اش به تهران عزیمت می نمود ( زمان انقلاب اسلامی )  . کار و زندگی را رها می کرد و همگام با انقلابیون در تظاهرات ها و راهپیمایی ها حضور داشت  ،  و تا پیروزی انقلاب اسلامی لحظه ای از فعالیت های خود دست برنداشت . در اکثر نماز جمعه های تهران شرکت می کرد و با برادران حزب الله در مراسمات دینی و مذهبی حضور فعالی داشتند . در کلاس های قرآن که توسط روحانی شهید حاج علیرضا قاسم پور برگزار می شد شرکت می کرد .

چنان محبوبیت روحانیت در دلش جای گرفته بود که خود نیز به حوزه علمیه شهرستان قم رفته و درخواست تحصیل در حوزه علمیه نموده بود چند ماهی در حوزه علمیه به   عنوان طلبه مشغول تحصیل بودند ولی به علت مشکلات مالی و نبود سرپرست برای پدر و مادر خویش از ادامه تحصیلات حوزوی بازماند .

خصوصیات بارز این شهید داشتن خصلت مرد بودن ، اخلاق خوب ، با ایمان ، باوقار ، با وفا ، با صداقت ، عاشق اهل بیت (ع) ، احترام گذاشتن به پدر ومادر ، طرفداری از حق و حقیقت و… را می توان بر شمرد ؛ شایان ذکر است شهید علاقه زیادی به ورزش های کشتی ، کوهنوردی و فوتبال داشت .

با توجه به این که از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار بودند ؛ مرام پهلوانی نیز در وجودش نمایان بود و از مولای خویش حضرت علی (ع) درس گرفته بود که نیرویش را جز در راه حق و حقیت ، در راه دیگری صرف ننماید . خلق وخوی وخصلت پهلوانی او همراه با ایثار وشهامت زبانزد خاص و عام بود . آن اسوه مردانگی با پیروزی انقلاب اسلامی همیشه حامی وپشتیبان انقلاب اسلامی و امام (ره) بود .

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در شهریور ماه سال ۱۳۵۹ . شهید علاقه زیادی به خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت جهت ثبت نام  به سپاه ناحیه دلفان مراجعه و درخواست کرده بود که عضو سپاه شوند ولی به علت مفقود شدن شناسنامه درآن زمان و اعزام به جبهه های نبرد حق علیه باطل به عنوان داوطلب بسیجی موفق به عضویت در سپاه پاسداران نشدند .

در تاریخ ۱۵/۶/۶۱  ندای بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) را لبیک گفت و راهی جبهه های جنوب در منطقه کوشک شد . سر انجام در تاریخ ۱۲/۷/۱۳۶۱ با اثابت تیر به پهلوی ایشان ندای حق را لبیک گفته و در خیل عظیم شهیدان گرانقدر قرار گرفتند .

لازم به ذکر است قبل از شهادت مراد  ابدالی پدرش فوت کرده بود و شهید ابدالی تا زمان شهادت خویش خبر از فوت مرحوم پدرش نداشت . پیکر مطهر او در دستان پر مهر و محبت مردم فهیم و قدرشناس روستای گاوکش علیا تشیع و درکنار دیگرشهدای همان روستا چهره در نقاب خاک کشید .

پروردگارا روح پاکش را با ارواح پاک جوانان کربلامحشوربگردان ، آمین

……………………………

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

از این که خداوند به شما منت نهاده و فرزندان خود را جهت پشتیبانی از اسلام به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل فرستاده‌اید، شاد باشید. اگر نظر لطف خداوند شامل حال گردید و در راه اسلام شهید شدم، برای من گریه نکنید و صبور باشید و هم‌چنان که فرزندان شما مرگ سرخ را انتخاب کرده‌اند، شما نیز برادران و پدران و مادران و خواهران شهدا صبر سرخ را برگزینید و کیست که نداند کار شما سخت و دشوارتر از کاری است که فرزندان شما با مرگ کردند و با تمام وجودم از همه می‌خواهم که تقوای خدا را در هر حال فراموش نکنند و این قدرت معنوی و خدادادی را حفظ کنید باشد که خداوند با صابران و متقین است.
هرگز مپندارید آن‌هایی که در راه خدا شهید شدند کشته شدند؛ بلکه آن‌ها زنده‌ هستند و نزد پروردگارشان روزی دریافت می‌کنند.
همه از خداییم و به سوی او بازمی‌گردیم.
خدایا از سر گناهانی که مرتکب شده‌ام و از سر خطایی که انجام داده‌ام، درگذر. خدایا بدین‌گونه تو را به یاد می‌آورم به تو نزدیکی می‌جویم. وجودت به پیشگاهت شفیع می‌آورم . خدایا به لطف خودت مرا به جوار قربت نزدیک ساز.
خدایا توفیق عطا کن که شکر تو را به جا بیاورم. خدایا من را به یاد ذکر خویش انداز. خدایا با آن حالت که یک نفر فروتن به خاک افتاده، از تو درخواست می‌کنم که از من درگذری و مرا مشمول رحمت خود کنی. خدایا روش سوال من چون درخواست کسی است که فقر کارد را به استخوانش رسانده باشد و مسئله‌ی سوال من آن کس که در سختی‌ها طاقت‌فرساست. خدای مهرت غالب و قدرتت جاری است.
با این وضع فرار از حوزه فرمانرواییت میسر نخواهد بود. بنابراین جز او کسی را ندارم که گناهان مرا ببخشد. کارهای ناسوده‌ام را پوشیده دار و اندکی از عمل زشت مرا به زیبا مبدل کن. خدایا گناهانی که پرده عصمت را می‌درد و شکرین عقوبت و عذاب را بر آدمی فرو می‌ریزد؛ نعمت‌ها را دگرگون می‌سازد و دعا را محبوس می‌دارد و بدی را نازل می‌کند و امید را قطع می‌کند، بر ما ببخشایید.
مادر مرا حلال کن چون قصد دارم در حمله شرکت نمایم اگر چه شش ماه هم طول بکشد. نگران نباشی مادرم خوشحال باش که فرزندت در این زمان به رهبری امام بزرگوار این نایب بر حق حجت ابن حسن العسکری در جبهه علیه کفار می‌جنگد و دعا کن که خبر شهادت مرا بشنوی تا در دنیا و آخرت سرافراز بمانی.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

مطالب ارسالی از طرف آقای قاسم پور

……………………………

برگرفته از وبلاگ شهید ابدالی

یک نظر

  1. علی قاسمیان

    شهید مراد ابدالی که روحش با سرور و سالار شهدای کربلا محشور شود.
    دارای خصوصیات ۱٫ جوانمردی ۲٫ ازادگی ۳٫صلحه ارحام ۴٫ احترام وافر به والدین و به بزرگترها ۵٫ علاقه زیادی به ورزش خصوصا به کشتی ازاد داشتند ودارای عنوان هم در رشته کشتی ازاد بودند ۶٫ دارای خصلت ومرام پهلوانی واحترام به کوچک و بزرگ و دفاع از مظلوم در برابر ظالم .و………
    روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.