شنبه , ۲۳ تیر ۱۴۰۳

عمق محرومیت در دهستان میربگ جنوبی دلفان نگران کننده است

سرپرست فرمانداری شهرستان دلفان گفت : عمق محرومیت در دهستان میربگ جنوبی این شهرستان نگران کننده است و مردم این منطقه با مشکلات فراوانی مواجه هستند…


نسیـــم دلفـان – جعفر طولابی در حاشیه طرح ده گردشی و بازدید از روستاهای میربگ جنوبی به خبرنگار ایرنا افزود: راه ارتباطی مناسب ، آب شرب ، آموزشی و بهداشت را از مهمترین مشکلات ساکنان روستاهای میربگ جنوبی دلفان است.

وی اظهار داشت : از ۱۵۰ کیلومتر راه ارتباطی دهستان میربگ جنوبی تنها ۳۰ کیلومتر آن آسفالت شده است و مابقی آن به صورت شوسه و مالرو است.

طولابی ادامه داد : به سبب خشکسالی های چند سال اخیر بسیاری از روستاهای منطقه میربگ شهرستان دلفان با مشکل کم آبی و بی آبی مواجه اند که این موضوع در روستای عزیزکشته این شهرستان بسیار نگران کننده است.

وی بیان داشت : در مسیر روستاهای پیرمحمد تنها یک خانه بهداشت در روستا عزیز کشته وجود دارد که نمی تواند جوابگوی ۲۰ روستای مسیر با توجه به مسافت آنان باشد.

وی ادامه داد : روستای زیور از نعمت برق محروم هستند که امیدواریم با توجه به قول مساعد مدیران برق شهرستان دلفان عملیات برق رسانی به این روستا به زودی آغاز شود.

بخشدار مرکزی نورآباد نیز گفت : تعدادی از روستاهای این منطقه مدارس آنان به صورت کانکسی است و دانش آموزان روستای فاضل آباد میان راه مکان آموزشی ندارند و آنان مجبورند در منازل روستاییان درس بخوانند.

ابوالقاسم خسروپور با قدردانی از سردار عبدالهی فرمانده قرارگاه خاتم (ص) گفت: به دستور فرمانده قرار گاه خاتم با احداث یک آموزشگاه مشکل نبود مدرسه در روستای زیور حل گردید اما دانش آموزان روستای فاضل آباد میان راه برغم دستور استاندار محترم هنوز مشکل مکان آموزشی دارند.

این مسوول اظهار امیدواری کرد اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان نسبت به برچیده شدن مدارس کانکسیبا توجه به وضعیت نامناسب آنان اقدام نماید و دستور استاندار لرستان را مبنی برساخت یک مکان مناسب آموزشی برای دانش آموزان روستای فاضل آباد میان را عملی نمایند.

بخشدار مرکزی نور آباد به نبود مدرسه راهنمایی در روستاهای منطقه پیرمحمد اشاره کرد و خواستار تاسیس مدرسه راهنمایی در روستای سرمرنگ برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان شد.

وی یاد آمورشد : با آنکه روستای سرمرنگ با توجه به معماری و جاذبه های طبیهی ئ تاریخی آن به عنوان روستای هدف گردشگرب انتخاب شده است اما اداره کل میراث فرهنگی استان هیچ گونه اقدامی برای ایجادامکانات زیرساختی انجام نداده است.

دهستان میربگ جنوبی با ۴۰ روستا و هفت هزار نفر جمعیت در جنوب غربی نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع شده است.


» دره دیمه روستایی در اوج محرومیت/مهاجرت روزگار روستاهای دلفان را سیاه کرده است

» عمق محرومیت در کاکاوند و میربگ جنوبی دلفان نگران کننده است

» محرومیتی عمیق در جایی با داشته های کم نظیر/ مشکلاتی که روستاها را خالی می کند

» روایت زندگی یک مادر و دخترک بیمارش در روستای یوسف آباد دلفان/روایتی که بی شک چشمانتان را به قطراتی از اشک خواهد شُست

یک نظر

  1. دیدن روستاهای دلفان که از محرومترین و فلاکتبار ترین نقاط جهان به حساب می آیند آدمی را یک لحظه دچار اشتباه محاسباتی می نماید که انگار در این کشور هیچگاه انقلابی رخ نداده است! و البته که خدمات انقلاب به این نقاط نرسیده است.
    جالب اینجاست که آقای استاندار دولت خود به چشم خویش این محرومیتهای منحصربفرد روستانشینان دلفان را دیده اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *