سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

رستمیان : توسعه صنعت گردشگری می‌تواند منجر به رشد اقتصادی، فرهنگی و معیشتی مردم شود

نبود بستر گردشگری در بهشت لرستان/ زمین‌خواران حریم رودخانه «کهمان» را بلعیدند…


کهمان 2

نسیـــم دلفـان – «کهمان» یکی از مناطق نمونه گردشگری در شهرستان سلسله است که در سال‌های اخیر تصرفات غیر قانونی فراوانی در حریم و بستر رودخانه آن انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، کهمان، منطقه‌ای دل‌انگیز و فرح‌بخش در شهرستان سلسله است که هرساله در فصول گردشگری، سایه‌سار درختان پهناور گردو خنکای بهشت گونه‌اش گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط استان و حتی کشور به این منطقه فرح‌بخش و بی‌نظیر می‌کشاند.

تصرفات و تجاوزت برخی سودجویان به حریم و بستر رودخانه‌ها و حصار کشی باغات این منطقه به معضلی پیش روی گردشگری این منطقه تبدیل‌شده به‌گونه‌ای که روزبه‌روز شاهد کاهش گردشگران این منطقه زیبا و خوش آب‌وهوای شهرستان سلسله هستیم.

تصرف سودجویان معضلی پیش روی صنعت گردشگری سلسله

تجاوزت مشهود به حریم و بستر رودخانه‌ها سبب شده که اندک جایی برای استراحت و تفریح گردشگران در این منطقه باقی نماند به‌گونه‌ای که اکثر گردشگران پس از مشاهده این وضعیت رهسپار مناطق دیگر برای استراحت و گردش خود و خانواده در یک روز تعطیل می‌شوند.

متأسفانه برخی از باغداران منطقه نیز اقدام به اخذ وجه برای تفریح گردشگران در باغات خود می‌کنند که این امر نیز منجر به اظهار نارضایتی برخی شهروندان شده است.

یکی گردشگران که همراه خانواده خود برای گذراندن یک روز تعطیل به این منطقه آمده است در این رابطه اظهارداشت: کمتر کسی است که آوازه خوش آب‌وهوا بودن منطقه کهمان را نشنیده و برای یک‌بار هم که شده به این منطقه سرسبز و خوش آب‌وهوا برای تفریح نیامده باشد.

تورج دریکوند افزود: سال‌های پیش این منطقه به این صورت نبود و دست گردشگر برای انتخاب مکانی برای استراحت و تفریح خانواده در این منطقه باز بود اما متأسفانه اکنون فقط مکان‌های اندکی برای تفریح گردشگران باقی‌مانده که با ازدحام جمعیت مواجه شده و سبب می‌شود خانواده‌ها برای آسودن در کنار هم راحت نباشند.

نبود مکانی برای استراحت و تفریح گردشگران

پروین مؤمنی یکی دیگر از گردشگران که برای تفریح به همراه فامیل به این منطقه سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: متأسفانه علی‌رغم اینکه کهمان بسیار سرسبز و خوش آب‌وهوا است اما جایی برای استراحت و تفریح در این منطقه وجود ندارد و اغلب گردشگران با ممانعت باغداران برای بیتوته کردن در باغات منطقه مواجه می‌شوند.

وی با انتقاد از نبود امکانات رفاهی برای رفاه حال گردشگران در این منطقه عنوان کرد: متأسفانه برخی از باغداران برای بیتوته کردن گردشگران در باغات خود اقدام به اخذ وجه می‌کنند به‌گونه‌ای که اقوام ما در قبال استراحتی چندساعته دریکی از باغات اینجا به باغدار مبلغ ۴۰ هزار تومان وجه پرداخت کردند.

مؤمنی بیان کرد: در اغلب مناطق تفریحی، حاشیه رودخانه‌ها مکان‌های بسیار مناسبی برای استراحت و تفریح گردشگران است اما متأسفانه در منطقه کهمان تا چشم کار می‌کند حاشیه رودخانه‌ها نیز درخت گردو کاشته شده و جایی برای استراحت گردشگران وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بسیاری از باغات نیز حصارکشی شده و صاحبان آن‌ها با قفل‌کردن درب باغات مانع ورود گردشگران می‌شوند،  این‌گونه برخوردهایی واقعاً شایسته نام یک منطقه نمونه گردشگری نیست.

رفع تصرف ۱۱۰ هزار متر از اراضی سلسله

حجت‌الله حسنوند رئیس امور آب سلسله  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: یکی از وظایف امور آب در هر شهرستانی، شناسایی تصرفات حوزه حریم و بستر رودخانه‌ها، انهار و مسیل‌های طبیعی و رفع این تصرفات است.

وی افزود: در استان لرستان بیشترین تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها در شهرستان سلسله روی داده است که اداره امور آب شهرستان با شناسایی این تصرفات، تمامی تلاش خود را برای بازپس‌گیری این اراضی به کار گرفته است.

رئیس امور آب سلسله عنوان کرد: تاکنون ۶۵ مورد تخلفات حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های طبیعی به طول پنج کیلومتر در شهرستان سلسله شناسایی‌شده که تعداد ۹ مورد از آن‌ها با اخذ دستور مقام قضایی در دستور کار قرارگرفته است.

۳۰۰ هزار مترمربع از اراضی سلسله در تصرف بهره‌برداران

حسنوند تصریح کرد: ۳۰۰ هزار مترمربع از اراضی حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های طبیعی شهرستان در تصرف بهره‌برداران است که تاکنون ۱۱۰ هزار مترمربع از این اراضی به ارزش اقتصادی ۳۴ میلیارد ریال آزادسازی شده است.

رئیس امور آب سلسله با اشاره به مشارکت جدی برخی بهره‌برداران در این طرح گفت: در مرحله دوم این طرح مسیل خرگوشناب و رودخانه کهمان که دارای بیشترین تصرفات هستند در دستور کار قرار دارد که از بهره‌برداران انتظار می‌رود قبل از استفاده از هرگونه حکم قضایی با مشارکت و همکاری با امور آب شهرستان نسبت به آزادسازی این اراضی اقدام کنند.

حسنوند با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و عزم و اراده مسئولان کشوری و استانی بر آزادسازی و رفع تصرفات اراضی حریم و بستر رودخانه‌ها، انهار و مسیل‌های طبیعی،اظهارداشت: از تمامی بهره‌بردارن درخواست می‌شود قبل از هرگونه اعمال قانون با مشارکت و همدلی با مسئولان مربوطه نسبت به تخلیه و رفع تصرف اراضی مذکور اقدام کنند.

وی افزود: به طور یقین باید فرهنگ‌سازی بیشتری از سوی رسانه ملی و سایر رسانه‌های دیداری و شنیداری در این زمینه انجام شود چرا که منفعتی که از آزادسازی این اراضی نصیب عموم و خود بهره‌برداران می‌شود بسیار بیشتر از منفعتی است که تنها نصیب عده‌ای خاص می‌شود.

نقش رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی و پیشگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌ها

رئیس امور آب سلسله بابیان اینکه با فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری و جذب گردشگر در مناطق دارای ظرفیت گردشگری، بی‌شک شهرستان ازلحاظ اقتصادی و اشتغال‌زایی رشد چشمگیری خواهد یافت، عنوان کرد: به طور یقین رسانه‌ها به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار می‌توانند نقش مهمی در آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی در پیشگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها توسط اهالی ایفا کنند.

قدرت الله فلاح نژاد فرماندار سلسله نیز با اشاره به رشد پدیده زمین‌خواری در حرایم رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در مناطق کهمان و خرگوشناب گفت: شهرستان سلسله دارای ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری است که توجه به این ظرفیت‌ها می‌تواند سبب رشد و توسعه شهرستان شود.

وی با بیان اینکه صنعت توریسم یکی از صنعت‌های پردرآمد در هر کشوری که دارای ظرفیت‌های گردشگری است، عنوان کرد: شهرستان سلسله نیز یکی از شهرستان‌هایی است که دارای ظرفیت‌های فراوانی حول محور گردشگری است و با پرداختن به این صنعت درآمدزا می‌توان به درآمد و اشتغالی پایدار در این بخش رسید که به‌واسطه زمین‌خواری‌های صورت گرفته امکان آن وجود ندارد.

لزوم همراهی مردم برای توسعه گردشگری سلسله

فرماندار سلسله با اشاره به اینکه حریم‌های رودخانه‌ها و مسیل‌های مناطق گردشگری عرصه‌های ملی و منبع عظیم ثروت هستند، بیان کرد: به طور یقین مشارکت و همراهی مردم در بازپس‌گیری دادن مناطق تحت تصرف می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه صنعت گردشگری شهرستان داشته و منجر به ایجاد منفعتی دائم برای تمامی شهروندان شهرستان شود.

علی رستمیان نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نقش رسانه‌ها در نگرش مردم نسبت به توسعه صنعت گردشگری اظهارداشت: باید این فرهنگ و باور در میان مردم ایجاد شود که توسعه صنعت گردشگری می‌تواند منجر به رشد اقتصادی، فرهنگی و معیشتی اهالی منطقه شود.

ظرفیت سلسله برای تبدیل شدن به قطب گردشگری لرستان

وی بابیان اینکه شهرستان سلسله می‌تواند به‌عنوان قطب گردشگری استان لرستان محسوب شود افزود: متأسفانه هنوز این باور در مردم ایجاد نشده که درآمد حاصل از گردشگری حتی از درآمد حاصل از نفت نیز بیشتر است.

نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نبود بستر گردشگری برای رونق گردشگری سلسله عنوان کرد: باید تغییر نگرش و فرهنگ مردم نسبت به مقوله گردشگری و اراده مسئولان برای آزادسازی اراضی و فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری به‌صورت موازی پیش برود تا شاهد رونق این صنعت درآمدزا در شهرستان باشیم.

گرچه رفع تصرفات انجام شده نقطه شروع خوبی برای بازپس‌گیری اراضی تصرف‌شده است اما متأسفانه هنوز منطقه کهمان که بیشتر تصرفات صورت گرفته مختص این منطقه است شاهد اقدامات قانونی چشمگیری از سوی مسئولان نبوده است.

انتهای پیام/

۳ نظر

 1. حوادث استان فارس

  مرد ۲ زنه بجنوردی حین فرار از دادگستری جان باخت خبرگزاری فارس: مرد ۲ زنه بجنوردی حین فرار از دادگستری جان باخت
  مردی که برای پرونده صلح و سازش با همسرش در دفتر شورای حل اختلاف خانواده مستقر در دادگستری بجنورد حضور یافته بود به خاطر مواجه نشدن با خانواده همسر اول خود، راه فرار از درخت را انتخاب کرد که به قیمت از دست دادن جانش تمام شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی دادگستری کل خراسان شمالی، صبح امروز فردی که به شعبه شورای حل اختلاف خانواده مستقر در دادگستری، برای صلح و سازش بین خود و همسرش مراجعه کرده بود با مشاهده پدرخانم خود در راهروی دادگستری تصمیم به خروج از روی دیوار دادگستری برای مواجه نشدن با وی گرفت.

  این شخص پس از بالا رفتن از یکی از درختان صحن حیاط دادگستری بجنورد و رفتن روی پشت‌بام، شاخه درخت داخل کوچه را برای پایین رفتن گرفت، اما شاخه درخت شکست و این مرد ۴۰ ساله با پرتاب شدن به روی پشت‌بام باجه بانک ملی، جان خود را از دست داد.

  متوفی به نام«ح.و» حدود ۴۰ ساله و دارای دو همسر بود، همسر اولش مدتی قبل از وی به شورای حل اختلاف خانواده شکایت کرده و وی امروز برای صلح و سازش و بدون احضار به شورا مراجعه کرده بود؛ اما با توجه به داشتن پرونده قبلی که منتهی به بازداشت موقت وی شده بود، با مشاهده پدرخانم اولش در راهروی انتظار دادگستری و برای اینکه در جلسه صلح و سازش با وی روبرو نشود، با انتخاب راه خروج غیرعاقلانه، راهی را انتخاب کرد که نهایتا منجر به مرگ وی شد.
  پرونده این متوفی که شاکی هم ندارد همچنان مفتوح و موضوع از طریق بازپرسی در حال انجام تحقیقات است.

 2. ربطش این است امثال تو عبرت بگیرند یک نوع امربه معروف ونهی ازمنکر است ای ناشناس محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *