ضرورت نگاه ویژه ی دولت سیزدهم در انتخاب استاندار لرستان

یادداشت فعال رسانه‌ای و مدیر سایت خبری برپا نیوز درباره انتصابات دولت سیزدهم

✍ بهروز محمدی – پس از استقرار دولت ابراهیم رئیسی و آغاز کار هیات دولت نوبت به «هم همه های» انتصابات استانداری ها رسیده است و گمانه زنی های زیادی در خصوص انتخاب و انتصاب استانداران در فضای مجازی و حقیقی دیده و شنیده می شودا ین گمانه زنی ها در چند روز اخیر به اوج خود رسید و با نام بردن از چند نفر فضای مجازی خصوصا استان ما داغ شده است.

اما با توجه به عرف انتصابات گذشته و نیز تاکید برخی مراجع تصمیم ساز، مراجع استان می توانند حدودا ۳ الی ۴ نفر را به وزارت کشور معرفی کنند و ارکان تصمیم گیر وزارت کشور طی بررسی هایی به تصمیم واحد دست یافته و فرد مورد تایید را به هیات وزیران معرفی می نمایند. پس طی این مراحل فرد مورد نظر در نهایت به استان اعزام می شود.

لذا لیست های انفرادی و یا گمانه زنی های مجازی نمی تواند مرجع معتبری برای انتصاب مدیران ارشد استان باشد و در این بین خود اظهاری ها و دیگر اظهاری ها معتبر نمی باشد. باید منتظر ماند و دید که کلید استانداری لرستان که برخی ها بر داشتن استانداری ویژه تاکید دارند به فرد بومی سپرده خواهد شد یا یک غیربومی سکان استان لرستان را به دست خواهد گرفت.

آنچه که مهم است استان لرستان نیاز به جهش و پیشرفت دارد و دسترسی به زمینه های پیشرفت زمانی محقق می شود که در رأس مجموعه استانداری فردی توانمند قرار بگیرد که شناخت کامل از وضعیت استان داشته باشد و با توجه به شناخت خود از همان ابتدای کار خود زمینه های کار و توسعه را فراهم نماید. بدون شک در استان لرستان افراد توانمندی هستند که توانایی صدارت استان را حتی بصورت ویژه خواهند داشت.

حال که قرار است طی روزها و هفته های آتی در مورد جایگاه استاندار لرستان همانند سایر استان‌های کشور تصمیم گرفته شود ضرورت دارد تا با توجه به شرایط و وضعیت استان به برخی ویژگی های استاندار آینده توجه شود و امیدواریم این موارد مورد توجه خواص استان، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور و دولت قرار گیرد.

متأسفانه لرستان تاکنون استاندار بومی را به خود ندیده می طلبد دولت سیزدهم با اعتماد به یک فرد توانمند فرصتی برای یک نیروی کارآمد از درون استان فراهم نماید ،بدون شک انتصاب استاندار بومی مزایایی خواهد داشت که ممکن است دیگران نداشته باشند، زیرا نیروی غیربومی هر چند که محبوب بسیاری از طیف‌های جناحی و سیاسی و منتخب دولت مرکزی باشد، تجربه نشان داده است که بیشتر دغدغه دولت مرکزی و طیف و جناح خود را دارد و نه دغدغه توسعه استان و رفع مشکلات مردم را! استاندار لرستان باید مدیریتی جدای از حوزه اداری داشته باشد.به‌عبارتی فقط پشت‌میز نشین نباشد، یعنی بتواند مسائل متعدد استان را توسط تیم کاری خودش مرتب رصد کرده و در خصوص تمام موارد جزئی و کلی استان قدرت اقدام موثری داشته باشد

استاندار لرستان باید دارای برنامه‌ای عملیاتی با قابلیت اجرایی باشد و اثر اجرای آن را در کوتاه مدت و میان مدت هم خودش ببیند، هم مردم استان و هم دولت مرکزی آنها را دریابند، گفتار درمانی و وعده های سرخرمن مشکل استان را حل نخواهد کرد و استان را توسعه نخواهد داد،بدون شک اجرای برنامه هایی که با هماهنگی با دولت مرکزی در تمامی حوزه ها قابلیت اجرایی داشته باشند و باعث تقویت استان شوند حلقه مفقوده ای است که تاکنون در استان لرستان عملیاتی نشده است، این مهم زمانی محقق خواهد شد که استاندار قدرت تعامل با دولت مرکزی را داشته باشد ،چهره ای که قدرت نفوذ در بدنه دولت را داشته باشد و همه اعضای هیئت دولت او را قبول داشته باشند.

لرستان دارای پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های متعددی هم در حوزه منابع انسانی و هم در حوزه مواهب طبیعی و خدادادی هست که قطعاً استاندار و تیم کاری‌اش اگر دارای برنامه مشخص باشند می‌توانند با شناسایی آن‌ها تدریجاً این پتاسیل‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کرده و ضمن رفع مشکلات و موانع مردم باعث توسعه استان نیز شوند.

در پایان نباید فراموش کرد که تاریخ لرستان استانداران زیادی بخود دیده و آنکس ماندگار شده که به نیکی در عمل و کردار و رفتار از او یاد می شود، آنهایی که با وعده‌های سرخرمن هم وقت استان را برای توسعه هدر دادند و هم وقت مردم را گرفتند کسانی هستند که بودن و یا نبودن آن‌ها در این منصب برای مردم استان فرقی نداشته و جایگاه مردمی خود را از دست دادند ، مردم بخوبی آگاهند و اقدامات زیربنایی و توسعه‌ای استانداران را و نیز اقدامات مربوط به رفع مشکلات و دغدغه‌های عمومی را به درستی حس و درک می کنند که امید داریم اولین استاندار دولت سیزدهم فردی باشد که در تاریخ لرستان بخوبی بدرخشد. امیدواریم دولت سیزدهم با در نظر گرفتن شرایط استان لرستان نگاه ویژه ای به این استان داشته باشد و در جهت توسعه آن با بهره‌گیری از فردی توانمند تلاش نماید.

یادداشتی از / بهروز محمدی فرهنگی و فعال رسانه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.