سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

ضرورت جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر به لرستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید بر جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر به این استان گفت: ورود زودهنگام و خروج دیرهنگام دام عشایر باعث تخریب مراتع می‌شود.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حسین میرزایی صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی جلوگیری از ورود دامداران کوچ‌رو با تأکید بر اینکه جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر یک امر ضروری است، اظهار داشت: ورود زودهنگام و خروج دیرهنگام دام عشایر و چرای بیش از حد، حضور دام مازاد در مراتع، خشک‌سالی، فرسایش خاک و سیلاب از مهم‌ترین دلایل تخریب مراتع به‌شمار می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه حفظ و احیای مراتع، اجرای طرح‌های با مرتع‌داری و ممیزی مراتع یکی از اولویت‌های مهم برنامه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان است، افزود: زمان ورود و خروج دام، ظرفیت دام و مدت استفاده از مراتع به‌عنوان سه موضوع مهم در حوزه مدیریت چرای دام در مراتع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: زیرساخت‌ها و تمهیدات لازم برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر برای توزیع نهاده، آب و خدمات‌رسانی به عشایر در استان‌های مبدأ توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها و تشکل‌های عشایری انجام شود.

به گفته میرزایی چرای زودهنگام، رعایت‌نشدن زمان ورود و خروج دام از مراتع، رعایت‌نشدن ظرفیت دام و مدت استفاده از مراتع باعث کاهش تولید علوفه، از بین رفتن ترکیب پوششی خاک، از بین رفتن گونه‌های درجه یک و هجوم گونه‌های مهاجم، سفت و فشرده‌شدن خاک، افزایش فرسایش خاک، افزایش رواناب و هدررفت خاک می‌شود.

وی با قدردانی از دستگاه‌هایی که در گلوگاه‌های ورودی به لرستان مستقر شده‌اند و اجازه ورود عشایر به مراتع را نداده‌اند، بیان کرد: برگزاری کلاس آموزشی و توجیه‌کردن دامداران نسبت به پیامدها و مشکلات کوچ زود هنگام در مراتع ییلاقی، اضافه‌کردن اکیپ‌ها در ورودی‌ها و گلوگاه‌های این استان، ضرورت هماهنگی با دادستان و سایر مقامات قضایی و جلب همکاری نیروی انتظامی برای پشتیبانی کامل از این برنامه ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *