پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

ضرورت ثبت روز بین المللی قهرمان حماسه های ماندگار

در آستانه دومین سالگرد شهادت مبارز بزرگ با تروریسم بین‌الملل حاج قاسم سلیمانی، با توجه به نقش بی بدیل ایشان در عرصه جهانی و منطقه ای ضرورت دارد وزارت امور خارجه پیگیری ثبت این روز در مجامع بین المللی باشد. شهادت شهیدان حاج قاسم و ابومهندس و همراهان بدست یاغی ترین کشور جهان که عامل اصلی جنایت های گوناگون در سراسر عالم است و با سازمان دادن به گروه های تکفیری موجب کشتار های فجیع ،ویرانیها و آورگی های فراوانی گردید نباید تنها در محدوده یک یا چند کشور خلاصه شود.

کابوس طراحی شده توسط محور شرارت زمانی وحشتناک تر خواهد شد که تصور گردد اگر مبارزه این شهید والا مقام نبود اکنون عرصه جهانی و بین المللی شاهد چه فجایعی بود؟ ونقشه جدید کشورهای منطقه چگونه بود.؟

شهید حاج قاسم سلیمانی با الهام از آموزه های دینی مکتبی را پایه گذاری نمود که خیل عظیم آزادگان جهان شیفته آن هستند. آنچه که این شهید بزرگ انجام داد تنها در جغرافیای یک ملت هر چند به بزرگی ایران اسلامی نمی گنجد، گرچه او مایه عظمت و افتخار ایران است نظیر او را فقط در افسانه ها و در لابه لای کتابهایی همچون شاهنامه خوانده بودیم درست است شهید حاج قاسم سلیمانی خواستگاه ایرانی دارد و مایع مباهات کشور ما تا ابد خواهد بود اما مبارزه جانانه او با تروریسم در هیچ مرز و بومی خلاصه نمی شد. او برای دفاع از مردم سوریه بارها تا آستانه شهادت پیش رفت ، تبحر او در دفاع از مردم عراق فراتر ازهر ملیت و قومی در آن کشور به هویت ملی آنان مفهوم جاودانه ای بخشید. اگر نام شهید حاج قاسم سلیمانی را از تاریخ معاصر لبنان، یمن، سوریه، عراق، افغانستان… جدا کنند هیچ یکپارچگی و هویت ملی برای آنان بصورت کنونی باقی نمی ماند. اگر شهید بزرگ ما در مقابل پیشروی و در نهایت نابودی گروههای منسجم تروریسم همت نمی کرد معلوم نبود شرایط و وضعیت اروپا و حتی امریکا و بسیاری از کشورهای جهان امروز چگونه بود. گرچه آن شهید بزرگوار هیچگاه برای نام و نشان و مدال و درجه آن گونه دل به دریا نمی زد و حتی درجه ارزشمند مصوب و رسمی هم بر روی شانه هایش سنگینی می‌کرد و اگر ملزم به رعایت قانون نبود شانه های خود را بدان زینت نمی داد. او تنها در پی ادای تکلیف بود، تکلیفی که آمیخته از دینداری تعهد و وفاداری و تمام خصلت های یک انسان کامل به رهبر و مملکت و انسانیت بود. دست آورهای او و تعیین و ترسیم نقشه جدید جغرافیای معنوی که فراتر از یک امپراطوری است حاصل جانفشانی های غیر قابل تصور او بود . خلق حماسه هایی که موجب حیرت دوست و دشمن گردید تا آنجا که آرزوی دیدار و عکس گرفتن با او در دل بسیاری از دوستان و حتی دشمنان باقی ماند. این دست آوردهای عظیم نباید محدود به یک یا چند کشور باشد. از این رو ضرورت دارد ضمن مواظبت از نگارش تاریخ معاصر کشورهای حوزه فعالیت ایشان از هرگونه تحریف تاریخی جلو گیری شود و روز شهادت ایشان بعنوان روز قهرمان مبارزه با تروریسم زینت بخش محافل بین المللی و منطقه ای خصوصا جهان اسلام گردد.

?روحش شاد و یادش تا ابد ماندگار باد.?

✍?علی محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *