جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

ضرورت استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی لرستان برای درآمدزایی مددجویان


مدیرکل کمیته امداد لرستان بر ضرورت استفاده از پشتوانه علمی و اجرایی جهاد دانشگاهی استان در کشت گیاهان دارویی و به‌نژادی دام سبک برای درآمدزایی بیشتر مددجویان تحت حمایت امداد تاکید کرد.

نسیم دلفان _ دکتر جلال شیخ‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کمیته امداد امام (ره) تولید کننده فقر نیست و در جریان تولید فقر هیچ نقشی ندارد، اظهار کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) در جریان فقرزدایی پرچمدار است.

وی ادامه داد: با نگاه و سیاستی که به امر توانمندسازی داریم همیشه تلاشمان این بوده که به افرادی که به هردلیلی تعادل اقتصادی زندگیشان بهم خورده و تحت پوشش امداد هستند خدمات دهیم تا به مانند افراد عادی زندگی کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان گفت: با همت مددجویان و خدماتی که کمیته امداد به آنان داد خیلی از مددجویان به زندگی عادی برگشتند اما بازتاب آن کم بوده است.

شیخ پور با بیان اینکه کمیته امداد امام (ره) ۱۲۰ ماموریت دارد، افزود: به جز پیرزن و پیرمردی که دیگر توان کار ندارند اما مابقی افراد را تلاش کردیم توانمند کنیم که بخش اعظم این توانمندسازی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مددجویان خلاصه می‌شود.

گیاهان دارویی فرصت مغتنمی برای ایجاد اشتغال پایدار

وی با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی در لرستان فرصت مغتنمی برای ایجاد اشتغال پایدار است، عنوان کرد: سوالی که اینجا مطرح است این است که از این فرصت چگونه استفاده کنیم تا نان سرسفره مددجویان شود؟ کمیته امداد لرستان در این راستا یک اردوگاه چند منظوره برای استفاده نخبگان داریم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان از شناسایی ۳۸۵ نخبه از جامعه مددجویان تحت پوشش کمیته امداد استان خبر داد و گفت: براین اساس افرادی که ایده دارند در این مکان اردوگاه اقدام به انجام کارهای فناورانه به مدت دوسال کند و پس خودکفایی و کارآفرینی، شغل برای دیگران ایجاد کند.

شیخ پور با اشاره به اینکه در این اردوگاه کشت گیاهان دارویی را در دستور کار داریم و نیاز است زنجیره ارزش آن مشخص شود، اضافه کرد: در این راستا می‌توان از توان، تجربه و ظرفیت جهاددانشگاهی لرستان در امر کشت و فرآوری، بسته‌بندی و فروش گیاهان دارویی و ایجاد درآمد برای مددجویان کمیته امداد امام (ره) لرستان استفاده کرد.

وی عنوان کرد: افرادی را تحت عنوان راهبر شغلی داریم که در رشته‌ای مهارت دارند و تعدادی از مددجویان متقاضی را به آنها معرفی می‌کنیم تا در فرآیند انجام کار و درآمدزایی آنان کمک حال باشند.

استفاده از پشتوانه علمی و اجرایی جهاد دانشگاهی در کشت گیاهان دارویی و به‌نژادی دام سبک

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان بیان کرد: تولید نشاء، آموزش گیاهان دارویی و فرآوری آن از ظرفیت جهاد دانشگاهی لرستان بهره خواهیم برد.

شیخ پور اضافه کرد: می‌توان از پشتوانه علمی، پژوهشی و اجرایی جهاددانشگاهی لرستان در امر کشت گیاهان دارویی و به‌نژادی دام سبک استان و جایگزینی دام‌های سنتی با هتروزیگوت و هموزیگوت استفاده کرد.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی و کمیته امداد امام لرستان می‌توانند در این دو مقوله برنامه‌ای تلفیقی ایجاد و مدلی را راه‌اندازی کنند که منجر به ایجاد اشتغال پایدار برای مددجویان تحت پوشش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *