جمعه , ۷ مهر ۱۴۰۲

صادرات ۱۳ هزار تن انواع کالا از گمرکات لرستان به بازارهای جهانی

رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان گفت: در دو ماهه نخست سال جاری، مقدار ۱۳ هزار و ۱۲۰ تن انواع کالا به ارزش ۸ میلیون و ۱۲۳هزار دلار از گمرکات استان روانه بازارهای جهانی شد.

نسیم دلفان – محمد طولابی نژاد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس ، اظهار کرد: در دو ماهه نخست سال جاری، مقدار ۱۳ هزار و ۱۲۰ تن انواع کالا به ارزش ۸ میلیون و۱۲۳هزار دلار از گمرکات استان روانه بازارهای جهانی شد.

وی خاطرنشان کرد: این سبد که تعداد۲۰ ردیف کد تعرفه در گروه های مختلف کالایی شامل پتروشیمی و پایه نفتی،کشاورزی و صنایع غذایی،معدن و صنایع معدنی و اقلام صنعتی را شامل می شود به ۱۶ بازار هدف از جمله بازار کشورهای ارمنستان ، امارات متحده عربی ، بلغارستان ، ترکیه ، صربستان ، مونته نگرو ، لهستان ، گرجستان ، عمان ، هلند، عراق ، پاکستان ، افغانستان ، ترکمنستان ، فدراسیون روسیه و انگلیس صادر گردید.

رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان با اشاره به رشد ارزشی و وزنی صادرات استان، افزود: این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی از رشد ۴۰.۹درصدی و به لحاظ وزنی هم از رشد ۲.۸۴درصدی برخوردار بود.

طولابی نژاد بیان داشت: گرچه هنوز مبادلات تجاری استان در سطح مطلوبی ارزیابی نمی شود، اما بنظر می رسد با کم اثر شدن تحریم ها، صادرکنندگان راه خود را پیدا کرده و مبادلات تجاری با شرکای اصلی برقرار است.

وی، افزایش سطح مبادلات کنونی را نیازمند برقراری ثبات اقتصادی در داخل و بهبود روابط پولی و بانکی، موضوعات لجستیکی، قوانین گمرکی و مقررات مربوط به قرنطینه های دامی و نباتی قابل پیگیری از سوی دولت عنوان کرد.

رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سایه تلاش های صورت گرفته در رابطه با موافقت نامه ها و توافقات تجاری انجام شده، فرصت های خوبی پیش روی صادرات استان قرار گرفته که می تواند راهگشا باشد.

طولابی نژاد ادامه داد: از جمله فرصت های فراروی توسعه تجارت ما، استفاده از مزایای موافقتنامه های تجارت ترجیحی با سایر اتحادیه های منطقه ای نظیر اوراسیا و اخیراً اندونزی است که از سوی دولت در حال انجام بوده و حامل پیام های خوبی برای فعالان تجاری جهت احیای روابط متقابل است.

وی با اشاره به افزایش تعداد رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف، گفت: ایجاد مراکز تجاری با مشارکت فعالان بخش خصوصی، برگزاری و مشارکت در نمایشگاه های خارجی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری از دیگر مواردی است که در سازمان توسعه تجارت دنبال می شود.

رئیس بازرگانی خارجی سازمان صمت لرستان تاکید کرد: در تکمیل اقدامات دولت، فعالان بخش خصوصی نیز بایستی کلیه کد تعرفه های مشمول معافیت در موافقتنامه های مذکور را احصا نموده تا در قبال واگذاری امتیازات ترجیحی به شرکای تجاری در قالب این موافقتنامه ها، بتوان از مزایای آن استفاده حداکثری کرد.

طولابی نژاد اظهار کرد: بنابراین در شرایط فعلی، دستیابی به سطح مطلوب مناسبات تجاری، نیازمند همکاری و تعامل نزدیک دولت و بخش خصوصی است که زمینه ساز ورود به بازارهای جهانی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *