شهرستان یخ زده ای که سردسیر حساب نمی شود/ تعرفه گاز اشک مردم را درآورد

شهرستان دلفان به عنوان یکی از سردسیرترین شهرستانهای لرستان به رغم اینکه هر ساله با برف و یخبندان مواجه است ولی همچنان در محاسبه تعرفه گاز در اقلیم ۲ قرار دارد تا این امر موجب انتقادمردم شود…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان دلفان با دو هزار و ۷۴۰ کیلومتر مربع مساحت یکی از پنج شهرستان ایران با ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا است که در مناطق کوهستانی و سردسیر استان لرستان و در همسایگی استانهای همدان و کرمانشاه قرار گرفته است.

20140207_112234

در شهرستان دلفان در نیمی از سال سرما و یخبندان وجود دارد که این امر علاوه بر اختلال در زندگی روزمره مردم منطقه موجب بالا رفتن مصرف گاز می شود اما متاسفانه بدلیل عدم توجه کارشناسان به وضعیت سرمای شدید در این شهرستان نحوه محاسبه تعرفه گاز با اقلیم ۲ محاسبه می شود.

این در حالیست که مردم این شهرستان معتقدند محاسبه تعرفه گاز بر اساس اقلیم ۲ با توجه به وضعیت سرمای دلفان از یک سو به دور از عدالت بوده و از سوی دیگر با توجه به اینکه این شهرستان یکی از شهرستان های محروم استان لرستان به شمار می رود ابن موضوع مشکل ساز شده است.

لرستان سردسیر حتی یک شهرستان در اقلیم یک تعرفه گاز ندارد

بر اساس آخرین اعلام شرکت ملی گاز ایران تمامی شهر و شهرستانهای استانهای  آذربایجان غربی و شرقی، ایلام، خراسان شمالی، زنجان، قزوین، کردستان و هرمزگان و تعدادی از شهرستانهای همدان، فارس، چهارمحال بختیاری، اردبیل و حتی تهران نرخ پرداخت تعرفه گاز آنان با اقلیم یک محاسبه می شود.

با این حال متاسفانه از ۲۵ شهر و شهرستان استان لرستان تعرفه گاز حتی یک منطقه از جمله شهرستان سردسیر دلفان با این اقلیم حساب نمی شود که این موضوع موجب گلایه مردم شده است که دلیل آن را عدم توجه و پیگیری مسئولین می دانند.

تعدادی از مردم شهرستان دلفان در گفتگو با مهر با ابراز نارضایتی از نحوه پرداخت قبوض گاز در این شهرستان می گویند: وضعیت سرما در این شهرستان به گونه ای است که از ابتدای مهر ماه هرسال وسایل گرمازا از جمله بخاری های گازی روشن می شود و این روند تا روزهای پایانی اردیبهشت ماه ادامه دارد.

آنها می افزایند: این عادلانه نیست که نرخ تعرفه گاز ما نسبت به سایر شهرستانهای استان با اقلیم ۲ محاسبه شود بطوریکه این شهرستان با توجه به سرمای شدید و یخبندان در بسیاری از روزهای سال قابلیت محاسبه نرخ تعرفه گاز با اقلیم یک را دارد که امیدواریم مسئولین استان با در نظر گرفتن وضعیت درآمدی مردم این منطقه محروم نسبت به تغییر نرخ تعرفه هر چه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهند.

امام جمعه نورآباد: مسئولان شرکت گاز یک شب زمستانی را در دلفان به سر کنند

امام جمعه نورآباد نیز در این باره به مهر می گوید: با توجه به سردسیر بودن این شهرستان در نحوه محاسبه تعرفه گاز کم لطفی شده است و مردم این شهرستان می بایست قبوض گاز را با قیمت بالاتری نسبت به سایر شهرستانهای سردسیر پرداخت کنند و این عادلانه نیست.

حجت الاسلام هاشمی نژاد می افزاید: از مسئولین شرکت گاز استان دعوت می کنیم برای یک شب هم که شده شب را تا صبح در شهرستان دلفان سپری کنند و از نزدیک سرمای شدید را در این منطقه لمس کنند تا برای این عزیزان ثابت شود که وضعیت سرما در این شهرستان چگونه است.

وی ادامه می دهد: امیدواریم مسئولین این موضوع را در اولویت کاری خود قرار دهند و نسبت به تغییر اقلیم این منطقه به اقلیم ۱ تمامی تلاش و مکاتبات خارج از استانی را صورت دهند.

تنها ۳۸ روستای دلفان از نعمت گاز برخوردار هستند

فرماندار شهرستان دلفان نیز در این باره به مهر می گوید: پیگیری ها و مکاتبات فراوانی دراین خصوص انجام شده که با توجه به تلاش مجموعه مدیریتی شهرستان و همچنین نماینده مردم دلفان و سلسله در مجلس شورای اسلامی، امیدواریم در راستای اجرای عدالت و بهره مندی مردم این منطقه از گاز ارزان تر نسبت به گذشته این پیگیریها نجر به نتیجه شود.

علی باقری می افزاید: از تعداد ۴۴۶ روستای این شهرستان متاسفانه تنها ۳۸ روستا از نعمت گاز برخوردار هستند و این در حالی است که بسیاری از روستاهای آن در نزدیکی خط انتقال گاز قرار گرفته اند اما از نعمت گاز لوله کشی بهره مند نیستند.

وعده بررسی مجدد اقلیم بندی تعرفه گاز در شهرستانهای لرستان

این سخنان در حالی مطرح می شود که پیش از این مدیر عامل شرکت گاز استان لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر در دلفان گفته بود: مناطق دارای قابلیت قرارگیری در اقلیم یک تعرفه گاز در لرستان شناسایی شدند.

حشمت اله شمس خرم آبادی عنوان کرد: اقلیم های کشور بر اساس پنج اقلیم ۱ تا ۵ محاسبه می شود که شهرستانهای دلفان، سلسله، خرم آباد و اکثر نقاط استان لرستان اقلیم ۲ محاسبه می شود بجز شهرستانهای کوهدشت و پلدختر که نرخ تعرفه آن اقلیم ۳ حساب می شود.

شمس خرم آبادی اظهار داشت: در این زمینه چندین بار مکاتبه کرده ایم ولی متاسفانه با توجه به اینکه این تصمیم بر اساس مطالعات سازمان هواشناسی صورت گرفته و به شرکت ملی گاز اعلام شده است تاکنون این مکاتبات تاثیری نداشته است.

مدیر عامل شرکت گاز استان لرستان یادآور شد: با این حال اخیرا نامه ای به شرکت گاز استان رسیده که قرار است این اقلیم بندی ها مورد بررسی مجدد قرار بگیرد و قرار است که ما پیشنهادات خود را در این زمینه به شرکت ملی گاز ایران ارسال کنیم و ۱۲ منطقه استان نیز برای تغییر به اقلیم یک شناسایی شده است.

به هر روی امید می رود مسئولین استان و شهرستان موضوع تغییر نرخ تعرفه های گاز به اقلیم یک و گازرسانی به روستاهای فاقد گازرسانی را در دستور کار خود قرار دهند چرا که با در نظر گرفتن وضعیت اقلیمی شهرستان دلفان و نیز مصرف بالای گاز و سرانه درآمد کم مردم دلفان تغییر تعرفه های گاز مصرفی را در این شهرستان در ردیف مناطق سردسیر شرکت گاز (اقلیم یک) ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

………………………………..

گزارش: مصطفی معظمی گودرزی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.