شنبه , ۲۳ تیر ۱۴۰۳

شناسایی ۱۵۰ نقطه مستعد آتش سوزی در عرصه‌های لرستان

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از شناسایی ۱۵۰ نقطه بحرانی با ۶۱۷ هزار هکتار مساحت مستعد آتش سوزی در استان خبر داد.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ۱۵۰ نقطه بحرانی با ۶۱۷ هزار هکتار مساحت در استان لرستان شناسایی شده است.

حسین میرزایی در نشست ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: به دلیل کوهستانی بودن، استقرار یک فروند بالگرد در استان برای اعزام نیرو‌ها هنگام وقوع آتش سوزی‌ها ضروری است.

وی با بیان اینکه کاربری عمده اراضی استان جنگل و مرتع است و بر این اساس ۷۳ درصد وسعت استان را تشکیل می‌دهند، افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل و ۸۰۰ هزار هکتار مرتع در لرستان وجود دارد و رتبه نخست کشور را در حوزه جنگل دارا هستیم.

میرزایی با بیان اینکه شهرستان الیگودرز بیشترین مساحت جنگل‌های استان را به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: با توجه به کمبود نیرویی که برای محافظت از جنگل‌ها وجود دارد از همیاران طبیعت بهره گرفته ایم و تاکنون ۱۸ هزار و ۳۴۳ کارت همیار طبیعت در استان صادر شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه مهمترین چالش‌ها استان شامل ۲ دسته طبیعی و انسانی است، اضافه کرد: بالغ بر ۹۰ درصد حریق‌های استان منشاء انسانی دارند.

میرزایی با بیان اینکه سالانه یک درصد از جنگل‌های دنیا تحت تاییر حریق از بین می‌روند، بیان کرد: منطقه زاگرس خشک و بیشترین حریق را دارد که ۱۲ درصد آنها در لرستان رخ می‌دهد.

وی یکی از چالش‌های پیش روی مراتع لرستان را دام مازاد بر ظرفیت مراتع دانست و یادآور شد: سه برابر ظرفیت مراتع استان دام وجود دارد.

میرزایی عنوان کرد: در خرم آباد بیشترین حریق را داشته ایم، اما بیشترین مساحت حریق رخ داده متعلق به شهرستان پلدختر بوده است.

وی گفت: در استان به ازای هر ۲۷ هزار و ۷۲۲ هکتار مساحت عرصه‌های ملی یک محافظ داریم، افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب استان و فرا رسیدن فصل گرما احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های تحت مدیریت دور از انتظار نیست و همکاری سایر دستگاه‌ها در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *