شنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

فضاحت بیکاری در دلفان / مادران سرزمین سوخته به کارگران میدانی پیوستند + تصاویر

تجمع زنان در قسمتی از میدان شهر برای پیدا کردن کار، چیزی نیست که هر وجدان بیداری به سادگی بتواند از کنار آن عبور کند…


نسیـــم دلفـان – به گزارش دلفان امروز؛ پیش از این، هر گاه سخن از کارگر به میان می آمد، اولین تصویری که در ذهن تجسم می شد، تصویر مردانی بود که در میدان اصلی شهر نورآباد به ردیف ایستاده یا نشسته بودند تا شاید صاحب کاری از راه برسد و آنها را با خود ببرد و دست به کار کند، بلکه نانی درآورند و شرمنده خانواده نشوند.

کارگران نورآباد-دلفان

تصویر دیگری که به ذهن مجسم می شد، اتوبوس هایی بود که هر شب به مقصد تهران راه می افتادند و عمده مسافر آنها هم بیکاران شهر بودند.

اما این روزها، تصویر دردناک تری از کارگر و بیکار در ذهن نقش می بندد؛ تصویری که بیش از هر چیز دیگری، قوه غیرت را تحریک می کند و می آزارد.

تجمع زنان در قسمتی از میدان شهر برای پیدا کردن کار، چیزی نیست که هر وجدان بیداری به سادگی بتواند از کنار آن عبور کند.

دیگر علاوه بر برادران و پدران و شوهران، باید شاهد مادرانی باشیم که به دنبال کار می گردند.

http://delfanemrooz.ir/manager_ent_87/uploads/photo_2016-06-23_06-09-16.jpg

میدانی که حتی نمی تواند نوید بخش کار مطمئنی برای مردان باشد اینک به محل تجمع زنان کار تبدیل شده است ، به امید اینکه  با انجام دادن آن ، لقمه نانی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند . کاری که هیچ گاه  برای استخوان بندی و ظرافت ساختاری یک زن خلق نشده است ، اما بین مرگ و زندگی مجبورند برای زنده ماندن مشقت و سختی آن را تحمل کنند .   

مادری که بهشت زیر پای اوست و باید گرمابخش کانون خانواده، مظهر ظرافت و جمال منزل و تأمین کننده عاطفه اهل خانه باشد، باید در میدان اصلی شهر به انتظار کار صف بکشد.

و سوزناک تر اینکه بیشتر این زنان برای کار در مزارع و گاهأ کار در منازل راهی شهرستان های مجاور می شوند.

می گویند از روی ابزار کار و وسایل تولیدی گذشتگان می توان به درجه ی تمدن و فرهنگ آنان پی برد ؛ زیرا ابزار تولید در علوم اجتماعی ، همان نقشی را ایفاء می کنند که سنگواره ها و فسیل ها در علوم طبیعی انجام می دهند ، و به کمک این آثار می توان روابط سیاسی، اجتماعی ، و طرز تفکر آن جامعه را دریافت کرد . به راستی اگر نقش و نگار زنانی را که این روزها به حکم فقر و محرومیت ، از بازیگری  در نقش مادرانه خود ، به بازیگری در نقش یک پدر سخت کوش ، روی آورده اند ؛ مانند گذشتگان بر روی دیوار یک غار حک شود و یا در کتابی به تصویر کشیده شود ، آیندگان در مورد روابط اجتماعی و سیاسی ، و نوع نگاه آن جامعه به  زنانشان، چگونه قضاوت خواهند کرد؟!

http://delfanemrooz.ir/manager_ent_87/uploads/photo_2016-06-23_06-09-35.jpg

 آیا نخواهند گفت که مراودات اجتماعی جامعه ای که زنانشان از سر ضعف و ناچاری برای قاپیدن لقمه نانی وظیفه ی زنانگی و مادرانه خود را رها کرده و به کارگری روی آورده اند ، محصول اقتصاد ، سیاست و فرهنگ بهره کشی از زنان بوده است ؟!

 اخیراً یکی از مدیران ارشد دولتی  با انتقاد از برخی رسانه ها فرموده است : « عده ای طوری صحبت می کنند که گویی گرد مرگ بر سر واحدهای تولیدی پاشیده شده و تولید و کار در کشور رو به موت است … .»

 در پاسخ به این عزیز باید گفت : که در این شهر نه تنها تولید و کار رو به موت است ، بلکه بسیاری از خانواده ها به دلیل نداشتن منبع درآمد و کار، در حال احتضارند و بین حیات و ممات دست و پا می زنند،  درست مانند غریقی که گاهی زیر آب رود و گاه دستش را به علامت کمک و زنده بودن تکان دهد، اگراین واقعیت تلخ قابل انکار است ، حضور و تجمع عده ای از بانوان و مادران برای اجیر شدن به هر قیمتی ، روایتگر احتضار اقتصادی خانواده ها  و وخیم بودن حال عمومی آنها نیست؟!!

http://delfanemrooz.ir/manager_ent_87/uploads/photo_2016-06-23_06-09-30.jpg

 در روزهایی که خبر حقوق های چند صد میلیونی برخی از مدیران ارشد دولتی ، عواطف و احساسات مردم  را سخت خراش می دهد و شاهد بالا کشیدن دامن دامن پول بیت المال توسط مرفهان بی درد هستند ، مرفهانی  که آب آسایش و بی دردی و لذت و فراغت و رفاه در زیر پوست آنها دویده شده است ، سخن گفتن از بهشت بی دردی و رفاه و کاهش تورم ، برای کسانی که زنده ماندن را به جای زندگی برگزیده اند ، به تعبیر حضرت مولانا چیزی جز نوشاندن جهنم بحران ها و حادثه ها  به آنان نمی باشد .

می دانیم  از یک طرف هنر کسانی را که به نحوی مسئول رسیدگی به این پدیده ی شوم اجتماعی هستند ، در این است که به جای رسیدگی یه مشکلات مردم و چاره اندیشی برای کاهش ابتلائات آنان ،  یا برای کسانی که به نمایندگی از مردمی که دستشان به جایی بند نیست فریاد بر می آورند و خطاهای اجتماعی را برملا می کنند ، تقاضای اشد مجازات می کنند ، و یا مانع حضور دوباره زنان در میعادگاه کار می شوند و به این ترتیب  ساده ترین راه ممکن را برای  پاک نمودن صورت مسأله و فرار از پاسخگویی انتخاب می کنند.

اما از طرف دیگر اینگونه پدیده ها زخم هایی هستند  که بر پیکره ی  نظام اجتماعی  این شهر نقش بسته است ، و موجب خدشه دار شدن جایگاه والای زن و به تبع آن جایگاه و شخصیت اجتماعی این منطقه نیز می شود ، اما وظیفه ی کسانی که به نحوی به رسیدگی به این امور گره خورده است ، چیزی جز ترمیم و پانسمان این زخم ها نیست ، و اگر به دنبال ارتقای جایگاه  و شخصیت اجتماعی  شهرمان هستیم ، راهی جز ارتقای شخصیت زنان نیست .

http://delfanemrooz.ir/manager_ent_87/uploads/photo_2016-06-23_06-09-39.jpg

و بی تفاوتی  در برابر این موضوع ، در واقع  کمک به زوال و نابودی شأن اجتماعی خودمان خواهد بود.

حال چه باید کرد؟ و به راستی نظر مسئولان ما در خصوص این تصاویر چیست؟


» صبح های غم انگیز نورآباد دلفان/ دردهایی که گویا کسی حوصله شنیدنشان را ندارد


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۴ نظر

  1. باعرض سلام و ارادت به دوست عزیزی که این مطلب را روی سایت گذاشته شما مطالب را به طور کامل بیان نمودید .. آمار بیکاری در استان لرستان که همیشه مقام اول را در کشورکسب کرده و الخصوص شهرستان دلفان که گل سرسبد استدر این خصوص .. یکی از تبعات بیکاری هجوم زنان است به میدان کار و کارگری برای حفظ همان جوانان دانشجوی بیکار(چرا که جوانی که بهترین زوزهای عمرش را صرف تحصیل کرده دیگر آن کارآییلازم را برای کارهای سختی مثل کارگری را ندارند ..)و دومین علت را باید دراین دید که مسئولین شهرستانی انچه را که حق این مردم شریف است از حلقوم مسئولین استانی بیرون نمی کشند بنده بارها به مسئولین گوشزد کرده ام که اجازه بدید یک اتاق فکری مستقر در فرمانداری شهرستان ایجادکنیم توسط بهترین و انقلابی ترین افراد همین شهرستان بدون دریافت هیچگونه مزایا و حقوقی تا با همفکری مشکلات شهرستان را رسد نمائیم و شاهد اینگونه قضایا نباشیم ولی متاسفانه یکی از یکی بدتر همش به فکر این می باشند که زمان بگذردو چند صباحی ریاست کنند ولی به نظر بنده این قبیل ازمسئولاان هنوز معنی واقعی کلمه (مسئولیت را) درک نکرده اند وگر نه یا مسئولیت قبول نمی کردند و یا اگر قبول می کردند برای جامعه ای که درآن خدمت می کنند قدمهای بزرگی بر می دارند طبق آیه شریفه قرآن : کلکم راع و کلکم مسئول همه ما در برابر خدا مسئولیم همه باید دست بدست هم بدیم تا معظلات جامعه را یکیکی حل کنیک اما مسئولین با ید بیشتر تلاش کنندو علت سوم هم که امام جمعه محترم در تریبون نمازجمعه به آن اشاره کردند عدم به کارگیری افراد لایق و شایسته در خیلی از پستهای مدیریتی شهرستان می باشد و این هم باید فردای قیامت کسانی که کمک می کنند این طور افرادی مسئول بشن باید در پیشگاه خداوند جوابگو بشندعزیزان من حرفهای که دوست عزیزمان زدند این سیاسی نیستند ربطی هم به یک دولت خاص ندارد .. اینه واقعیتهایی می باشند که درجامعه ما وجود دارند .. این ها و خیلی دیگر ازچالشها در این شهرستان وجود دارند بیائید با همفکری همدیگر راهکار بدیم برا حل این چالشها و بهترین راهکار به نظر بنده حقیر این می باشد که یک اتاق فکر را دراین شهرستان ایجاد کنیم و منبعد با شاهد اینگونه وقایع نباشیم

  2. ,واقعا نفرین خدا بر مسئولینی که در این مورد کاملا بغرنج و درد اور فکری نکنند

  3. مسلم سیاهپوش

    سلام خیلی ناراحت و (عصبانی شدم)میخواهم بگم دگه همه با هم دست به دست هم ندهیم وا این مشکل و حل نکنیم از …….بدوریم با زبان عمل همت حتی پرداخت هزینه در حد توان بیاید مادرمانما را از این میدان کار به صفای پر مهر خانه بر گردانیم

  4. باسلام ساعات ۶ صبح در میدان مخابرات محل تجمع کارگران به طور محسوس وغیر محسوس کمین نماید ومشاهد کنید با مینی بوس پلاک…… از شهرستان …… خانها را برای پیداکردن کار منجمله نخودچیدن و عدس چیدن در میادین شهردلفان تجمع میکنند
    جهت ساماندهی اقایان شرکت کارگران ساختمانی عملکرد خوبی نشان داده است وبرای ساماندهی خانمها اگر مقیم دلفان بودن با معرفی انها ازطریق کمیته امداد وبهزیستی وصندوق مهررضا دلفان حتما” از تسهیلات مشاغل خانگی مثل قالی بافی پرورش مرغ خانگی وخیاطی و بسته بندی حبوبات وترشیجات وسایر مشاغل خانگی معرفی می نمودیم حالا اگر هرکدام از این خانها که در میادین شهر جهت کار فیلم از انها درسایت مشاهد شده است اهل ومقیم دلفان یا روستاهای اطراف دلفان هستند به اداره تعاون وکار و یا مرکز مشاوره شغلی و کاریابی شهرستان مراجعه نمایند که ضمن مشاوره شغلی رایگان بتوانند از تسهیلات وام مشاغل شغلی بهرمند شوند به شرط اینکه دارای ضامن ومهارت فنی مورد نیاز باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *