یکشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۱

سینما سعید نورآباد/از انبار علوفه تا تالار پذیرایی

پس از سالها تعطیلی سینما سعید نورآباد و تغییر کاربری این سینما به انبار غلات و علوفه در آخرین اقدام، صاحب این سینما قرار است به زودی در محل سینما سعید تالار و رستوران سعید برپا شود. وضعیت سینما سعید شهر نورآباد به چالشی برای مردم فرهنگ دوست این شهرستان تبدیل شده است به طوریکه صاحب این سینما پس از مدتها تعطیلی و انبار علوفه بودن این مکان فرهنگی تصمیم گرفته که این سینما را تبدیل به تالار پذیرایی کند…

نسیم دلفان – به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ این در حالیست که با وجود پیگیریها و تحقق وعده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان مبنی بر پرداخت بدهیهای بانکی همچنان صاحب این سینما اصرار به تغییر کاربری آن دارد.

سینما سعید نورآباد تنها سینمای شهرستان دلفان با جمعیتی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر، بیش از چهار سال است که تبدیل به انبار گندم و علوفه شده بود که در نهایت این بار صاحب سینما خواب دیگری برای این مکان فرهنگی دیده است و آن هم تبدیل سینما به تالار پذیرایی است.

بنابر این گزارش ،این سینما که دارای ساختمانی با فضای مطلوب است پیش از این در فصل تابستان برای ذخیره گندم، جو، نخود و علوفه و در فصل زمستان نیز بدون استفاده رها می شد که در تازه ترین خبرها پلاکاردی بر سردر این سینما نصب شده که در آن عبارت “به زودی سینما سعید تبدیل به تالار پذیرایی سعید می شود” نقش بسته است.

 این در حالی است که کمبود فضای فرهنگی در شهرستانهای دلفان به عنوان یکی از محروم ترین شهرستانهای استان لرستان همواره به عنوان یکی از دغدغه های جوانان این شهرستان مطرح بوده است و تنها سینمای این شهرستان در حالی در مسیر تبدیل شدن به رستوران است که مردم شهرستان دلفان از سینما سعید نورآباد به عنوان یکی از سینماهای فراموش شده کشور یاد می کنند.

 از سوی دیگر در جریان سفر معاون سینمایی وزیر ارشاد پیگیری های رسانه ها موجب پرداخت بدهی های بانکی این سینما شد ولی همچنان صاحب این سینما با استناد به عدم توجیه اقتصادی کار سینماداری بر تغییر کاربری این مکان فرهنگی اصرار دارد.

پیش از این سید عارف علوی مدیرکل قبلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان گفته بود: در حالیکه با مساعدت های وزارت ارشاد اعتبار لازم برای خارج شدن این سینما از رهن بانک تامین و پرداخت شد ولی همچنان صاحب این سینما از آن به عنوان انبار علوفه استفاده می کند.

 وی با تاکید بر تخلف صاحب سینما ادامه داد: صاحب سینما وعده کرده بود که پس از خروج سینما از رهن بانک آن را راه اندازی کند ولی متاسفانه هنوز این کار را انجام نداده است و این در حالی است که حتی وی به تهران و وزارت ارشاد هم مراجعه کرده و با تاکید بر اینکه پولی برای راه اندازی سینما ندارد خواستار تغییر کاربری این مکان فرهنگی شده است.

علوی با تاکید بر اینکه جواب ما در زمینه تغییر کاربری سینما منفی بوده است، یادآور شد: متاسفانه با وجود مساعدت های وزارت ارشاد در زمینه پرداخت بدهی بانکی سینما سعید نورآباد همچنان صاحب این سینما اقدامات بعدی برای راه اندازی آن را انجام نداده است.

 به هر حال هر چند که مدیر کل قبلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان از جواب منفی به تغییر کاربری سینما سعید نورآباد سخن گفته بود ولی از شواهد موجود به نظر می رسد که صاحب این سینما خود با تغییر کاربری سینما به تالار پذیرایی در انتظار جواب و پاسخ مثبت وزارت ارشاد نمانده است.

 برای پیگیری این موضوع گفتگویی با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان انجام دادیم که یوسف نوری زاده در این گفتگو عنوان کرد: در جریان تبدیل سینما سعید نورآباد به تالار پذیرایی قرار است کار ایجاد تالار با حفظ کاربری سینما صورت گیرد.

 وی در این رابطه توضیح داد: قرار است تنها بخشی از سینما تبدیل به تالار پذیرایی و رستوران شود و بخش سالن اکران فیلم به قوت خود باقی خواهد ماند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان یادآور شد: موضوع تبدیل بخشی از سینما به فضایی برای درآمدزایی با توجه به ورشکستگی سینماها در کشور موضوعی است که در استانهای مختلف انجام می شود و نکته جدیدی نیست.

 این سخنان مسئول اداره ارشاد دلفان در حالی مطرح می شود که سینما سعید نورآباد دارای فضای محدودیست و سئوالی که مطرح می شود این است که در صورت در نظر گرفتن مولفه های یک تالار پذیرایی قرار است کدام بخش آن سینما باقی بماند.

از طرف دیگر تناسب تالار پذیرایی و سینما در چه ویژگیهایی نهفته است سئوالیست که اذهان مردم را درگیر کرده است که به نظر باید مسئولان پاسخ روشنی برای آن ارائه دهند.

سینما سعید نورآباد از سال ۷۳ به عنوان سینما در شهرستان دلفان افتتاح شد که از آن سال به بعد تنها دو سال تحت کاربری سینما به فعالیت خود ادامه داد و در نهایت با تعطیلی به انبار علوفه و غلات تغییر کاربری داد و حال خبرها حکایت از برنامه های صاحب این سینما برای تبدیل آن به تالار و رستوران سعید دارد.

 پیش از این جواد شمقدری معاون سینمایی وزیر ارشاد در سفری که به استان لرستان داشت پس از آگاهی از وضعیت سینما سعید نورآباد وعده پیگیری برای رفع مشکل این سینما را داده بود که به نظر می رسد با استمرار تصمیمات غیرفرهنگی صاحب این سینما باید چاره اندیشی جدی در این زمینه از سوی مسئولان صورت گیرد.

درج خبر : رضا محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.