چهارشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۲

سفری به جاذبه‌های گردشگری دلفان / چشمه شفا ، نگینی در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس

شهرستان دلفان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان و طبیعتی زیبا است به‌طوری‌که چشمه آبگرم آن همچون نگینی زیبا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس می‌درخشد…

نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرگزاری تسنیم ، لرستان سرزمینی تاریخی با جاذبه‌های طبیعی فراوان در محدوده میانی کوه‌های زاگرس مسافران و گردشگران را به سیر و سیاحت در جاذبه‌های گردشگری خود فرامی‌خواند.

جاذبه‌های طبیعی و اکو توریستی بی‌شماری چون آبشارها، چشمه‌ها و سراب‌های متعدد با پوشش گیاهی نادر در سطح استان لرستان شرایط مناسبی را در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

 

دلفان سرزمین چشمه‌ساران زیبا

شهرستان دلفان با وسعت دو هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع در میان کوه‌های سر به فلک کشیده «مهراب و گرین» در رشته‌کوه‌های زاگرس واقع‌شده که ده‌ها چشمه، رودخانه و آبشار زیبا از این منطقه سرچشمه می‌گیرد.

این شهرستان جاذبه‌های گردشگری فراوانی ازجمله دامنه‌های سرسبز و کوه‌های سر به فلک کشیده گرین، چغادزدان، سرکشتی و بزکن، رودخانه‌های خروشان گیزه رود، رضا ویس و بادآور، دشت‌های سرسبز خاوه و چواری، سراب‌های نیاز، دولیسگان، قمش، کل خانی، تیمور و پیر دوستی و جنگل‌های سرسبز جنوب غرب دلفان را به خود اختصاص داده است.

وجود ک‍و‌ه‍س‍ت‍‍ان‌های‌ س‍رس‍ب‍ز، چ‍ش‍م‍ه‌ ‌ساره‍‍ا‌ی‌ طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ و پ‍ر‌آب، گ‍ون‍ه‌ه‍‍ا‌ی‌ گ‍ی‍‍ا‌ه‍‍ی‌ متنوع، چشم‌انداز و مناظر جذاب و زیبایی به این شهرستان بخشیده که چشم هر بیننده ای را در زیبای های خود جلب کرده و زبان را وادار به تحسین می کند.

چشمه شفا جاذبه گردشگری دلفان

یکی از جاذبه‌های گردشگری و درکنار آن درمانی شهرستان دلفان وجود چشمه‌های آبگرم در این شهرستان است که تاکنون کمتر مورد توجه قرارگرفته است چشمه‌های آبگرمی که امروزه به‌عنوآن‌یکی از قابلیت‌های جذب توریست و توسعه گردشگری شناخته‌شده و برخی کشورها با سرمایه‌گذاری‌های کلان و ایجاد مجتمع‌های آب‌درمانی توانسته با ایجاد مشاغل جدید درآمدهای هنگفتی را از این راه به دست آورند.

چشمه آبگرم یا چشمه شفا در شهرستان دلفآن‌یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است که گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند و مردم منطقه به سبب وجود برخی ترکیبات از این چشمه برای درمان برخی از بیماری‌های پوستی استفاده کنند.

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان به‌عنوان جاذبه گردشگری سلامت و درمان، همچون نگینی زیبا در دامنه‌های رشته‌کوه زاگرس می‌درخشد.

چشمه جوشان و طبیعی آب گرم دلفان در منطقه‌ای سرسبز با چشم‌انداز زیبای رشته‌کوه زاگرس چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

این چشمه زیبا در ۶۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد بین دو رشته‌کوه «گله» و «سفیدکوه» در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، قرار دارد.

خصوصیات نادر چشمه آبگرم دلفان

این گوهر کم‌نظیر از دامنه «کوه گله» با آبدهی ۳۰ لیتر در ثانیه و دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد از اعماق زمین می‌جوشد که با داشتن مواد معدنی و خواص طبی، التیام آور دردهای مزمن است و سالانه گردشگران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند.

این چشمه با غلظتی بیش از ۷۰۰ میلی‌گرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماری‌های مفصلی عفونی و امراض جلدی اثربخش است.

پی اچ، کلر،دی کربنات، پتاسیم، سدیم، آرسینک، جیوه و آهن از دیگر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی چشمه آبگرم دلفان است که کمتر چشمه‌ای این خصوصیات را دارد و این چشمه به صورت سنتی توسط اهالی مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای استفاده از آن‌یک حوضچه کوچک سیمانی را در کنار آن احداث کرده‌اند.


مطالـــب مرتبـط :

» دلفان شهرستانی با جاذبه‌های گردشگری ناشناخته/به دیدار دیار «مفرغ» برویم

» قدیمی ترین و جدیدترین عکس های امام زاده ابراهیم (بابای بزرگ)

» آبشار غسلگه دلفان بهشت کوچک گمشده

» دلفان، شهرستانی با جاذبه های گردشگری ناشناخته/به دیدار طبیعت زیبای دیار “مفرغ” برویم

» موزه مردم شناسی دلفان آماده پذیرایی از مسافران نوروزی + تصاویر

» چشمه آب گرم دلفان، الماس درخشان غرب در دل کوههای زاگرس

» ۲۷۴ اثر باستانی و تاریخی در شهرستان دلفان وجود دارد

» مهراب کوه دلفان، تابلو زیبایی از طبیعت

» “محراب کوه سحر انگیز” در نورآباد دلفان واقع است + عکس

» امامزاده پیرمحمد(ع) در شهرستان دلفان مأمن دلدادگان و عاشقان اهل بیت (ع)

» حسن گاویار دلفان، تلفیقی زیبا از تاریخ و طبیعت

» تپه های باستانی نورآباد دلفان


 تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری نسیم دلفان دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *