شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

سرانه مصرف ماهی در لرستان دو برابر شده است

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به رتبه خوب استان در حوزه تولید بچه ماهی و ماهیان در قفس، گفت: سرانه مصرف ماهی در استان از ۴ کیلوگرم به ۸ کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.

کیارش بیرانوند پیش از ظهر امروز در همایش ملی شیلات در خرم‌آباد با اشاره به ظرفیت لرستان در حوزه آبزی‌پروری، اظهار کرد: تولیدات لرستان در حوزه ماهیان سردابی و گرمابی حدود ۳۲ هزار تن است اگر سیل نبود قطعا این رقم به ۳۵ هزارتن افزایش پیدا می‌کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰ هزار تن زیر ساخت برای احداث مجتمع پرورش ماهی در استان وجود دارد که به ظرفیت آبزی پروری استان اضافه می‌شود.

مدیرکل شیلات لرستان گفت: با سیاست و برنامه‌ریزی سازمان شیلات یک جهش خوب را در حوزه شیلات در استان داریم و قطعا شاهد یک انقلاب در حوزه آبزی پروری خواهیم بود.

بیرانوند با اشاره به اینکه اعتبارات شیلات لرستان در گذشته بسیار اندک بود، عنوان کرد: اما سال گذشته اعتبار شیلات به ۶۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد، علاوه بر این با فروش املاک و پروژه‌ها تا پنج سال می‌توان سالانه ۱۵ میلیارد تومان درآمد داشت.

به گفته وی اداره کل شیلات لرستان در حال حاضر به لحاظ نیرو و تجهیزات هم در وضعیت خوبی قرار دارد.

مدیرکل شیلات لرستان گفت: پنج پروژه جدید آبزی پروری در استان تعریف شده که سال گذشته کلنگ ۲ پروژه بر زمین زده شد و امسال هم عملیات اجرایی ۳ پروژه دیگر بر زمین زده می‌شود.

بیرانوند با اشاره به رتبه خوب استان در حوزه تولید بچه ماهی و ماهیان در قفس، عنوان کرد: در لرستان سالانه ۳ میلیون قطعه انواع گونه‌های ماهیان زینتی در استان تولید می‌شود.

وی بیان کرد: سرانه مصرف ماهی در استان از ۴ کیلوگرم به ۸ کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل شیلات لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ایجاد بازارچه آبزیان در استان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه لرستان در مرکز غرب کشور قرار دارد، بنابراین استان می‌تواند پایگاه صادرات و فروش انواع آبزیان باشد.

بیرانوند تاکید کرد: امیدواریم با توجه به صدور مجوز بازارچه آبزیان شاهد احداث آن در آینده نزدیک باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *