یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳

سد معشوره (گاشمار) پشت سدِ وعده‌های مسئولان لرستان

 

سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب رواناب از لرستان خارج شده و به حوضه‌های آبریز کرخه و دز می‌ریزد. این میزان در حوضه کرخه ۴.۵ میلیارد مترمکعب و در حوضه دز ۸ میلیارد مترمکعب است. همچنین از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب حجم رواناب‌های کشور ۱۱ درصد آن در لرستان جاری می‌شود.

بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه و آب راه دائمی در لرستان وجود دارد و سالانه ۲ میلیارد و ۵۹۳ میلیون مترمکعب از منابع آب سطحی و زیرزمینی لرستان برداشت می‌شود. اما این حجم عظیم نقش زیادی در تولید، اشتغال و پیشرفت لرستان نداشته است.

رئیس‌جمهور در جریان سفر خود به لرستان در ۱۹ آذرماه ۱۴۰۰ و در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند تولید را رونق دهد و محوریت لرستان را در مسئله کشاورزی می‌تواند پیش ببرد مسئله سدها به‌ویژه سد «معشوره» است، گفت: امروز اعلام کردیم کار سد باید آغاز شود، هر مقدار بودجه داریم برای سال ۱۴۰۱ برای این پروژه می‌گذاریم و در سنوات دیگر هم اختصاص می‌دهیم؛ البته وزیر نیرو اعلام کردند با پیمانکار پروژه صحبت کرده‌اند که این سد در مدت کوتاه‌تر ازآنچه فکر می‌شود به سامان برسد.

وی یادآور شد: بهره‌برداری از این سد دشت وسیعی را سیراب می‌کند و اشتغال ایجاد می‌کند

رئیس‌جمهوری همچنین در شورای اداری لرستان با اشاره به اینکه باید کار سد «معشوره» آغاز شود و مطالعات آن انجام‌شده است، اظهار داشت: ما می‌خواهیم عقب‌ماندگی‌های چندساله را جبران کنیم، به میزان اعتباراتی که در کشور بود باید کار سد آغاز شود، در این راستا پیگیری‌هایی می‌کنیم که امکان ما بیشتر شود. وی از استاندار لرستان و وزیر نیرو خواست تا برای اجرای این پروژه پیگیری کنند.

آیت الله رئیسی همچنین در جلسه با اقشار مختلف مردم در این‌ رابطه اظهار داشت: کار سد «معشوره» را حتماً و سریعاً آغاز کنید؛ چون مطالعات انجام‌شده و ضرورت آن تشخیص‌داده‌شده است.

با وجود دستور رئیس‌جمهور به استاندار لرستان در رابطه‌ با پیگیری برای اجرای این سد ، اما متاسفانه این پروژه سدسازی استان همچنان پشت سدِ ناتوانی مسئولان لرستان در برداشتن موانع، متوقف مانده و تنها وعده ذخیره می‌کنند، تا مطالبه مردم لرستان باگذشت سال‌ها و وعده‌های مسئولان همچنان روی زمین بماند.

اخیراً نیز رییس جمهور در دیدار با استاندار لرستان ضمن دستور ویژه برای طرح‌ سد «معشوره»، برای تخصیص اعتبارات لازم و رفع موانع حقوقی و اداری آن، دستورات لازم را صادر کرد اما به گفته کارشناسان وزارت نیرو با وجود تاکیدات بسیار رئیس جمهور و حمایت از اجرای این سد مهم، استاندار لرستان توان و قدرتی برای پیگیری و حل مشکلات معشوره را ندارد؛ پروژه‌ای که اگر اجرا می‌شد تحولی بزرگ در لرستان ایجاد می‌کرد./لرستان خبر

یک نظر

  1. شهروند مطلع

    سلام ممنون از خبرتان در مورد سد معشوره یا همان گاشمار ، اما اینو در ادامه خبر بنویسید که اکنون سد گاشمار با نیمی از نیروهای کارگاه کار میکنند و تعداد ۱۰ نفر از نیروهای بومی این پروژه که ۸۰ درصدشون نورابادی هستند متاسفانه تسویه شدن یا بهتر بگیم اخراج شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *