دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱

سخنان قابل تامل امام جمعه نورآباد ؛ هیچ جای توجیهی در مقابل شرمندگی نسبت به مردم باقی نمانده و باید به مردم پاسخگو باشیم

گزیده ای از مطالبات مردمی در خطبه های نماز جمعه شهرستان دلفان ۱۴۰۰/۱۲/۱۳

نسیم دلفان – حجه الاسلام خانی امام جمعه شهرستان دلفان در خطبه های نماز جمعه به بی نظمی و مدیریت ناکارآمد تنظیم بازار معترض شده و بیان کردند:

🔸متولیان تنظیم بازار شهرستان (جهادکشاورزی، تعزیرات حکومتی، صمت و اتاق اصناف و…) در مقابل گران‌فروشی روزهای منتهی به عید باستانی نوروز مدیریت کنند که تجربه تلخ و رنج دهنده سال گذشته در افزایش قیمت مثلا شیرینی خشک ۱۸ هزار تومانی به قیمت ۱۲۰ هزار تومان تکرار نشود.

🔸مدیریت نظارت بر بازار کارآمد نیست ! بعضاً برای خرید شب عید مجبورند به شهرهای دیگر مسافرت کنند مسأله فراتر از گرانی، گران‌فروشی است.

🔸هیچ جای توجیهی در مقابل شرمندگی نسبت به مردم باقی نمانده و باید به مردم پاسخگو باشیم.

🔸گرانفروشی و افزایش قیمت های کاذب، به تورم دامن می‌زند و زمینه احتکار، کمبود و گسترش بی نظمی و پایمال شدن حقوق مردم در بازار را فراهم و برکت را یقیناً از کسب و کار میگیرد.

🔸به جای مصوبات نمایشی بی‌حاصل ، در کنار برنامه هوشمند و کارآمد در تنظیم بازار، نیاز است: از طریق تشویق کاسب و تاجر مومن و با انصاف در تخفیف مالیات و معرفی در منظر عموم؛ و از طرفی برخورد بازدارنده از طریق تعلیق پروانه کسب ، پلمپ محل کاسبی و بالا بردن نرخ تعرفه‌های جریمه اعمال مدیریت کنید. متخلفان گرانفروش را به مردم معرفی کنید تا جامعه بپذیرد که دستگاه های نظارتی پای کار هستند.

🔸وظیفه اجتماعی مردم هم از باب فریضه امر به معروف و نهی از منکر این است که در معرفی و خرید نکردن از گرانفروش محوریت را به کاسبان با انصاف بدهند و این وظیفه انسانی به یقین خدمت به قشر محروم جامعه هم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.