یکشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۱

سالگرد شهادت دو قهرمان سرافراز دلفانی/شهیدان رضا کرم زمانی و زرعلی نوری

شهید رضاکرم زمانی در نخستین روز  بهمن سال ۶۶ در ماووت عراق بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید…


نسیـــم دلفـان – شهید رضاکرم زمانی در سال ۱۳۶۶ در شهرستان دلفان به دنیا آمد از طایفه ی نورعلی بود و به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت وی در نخستین روز  بهمن سال ۶۶ در ماووت عراق بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسیداز این شهید سه فرزند به یادگار ماند.

خاطره ای به نقل از سردار نصرت الله سیف معاون عملیات بسیج کشور:

در اواخر جنگ بودیم و نیاز به نیروهای رسمی سپاه و ارتش که آموزش های حرفه ای را طی کرده بوند خیلی احساس می شد معمولاً سعی براین بود که از بین برادران سپاه و ارتش نیروها را برای اعزام به جبهه گزینش کنیم.

شهید زمانی از همان شهدایی بود که در همین ایام داوطلب اعزام به جبهه شد اگر چه با ممانعت مسئولین مربوطه در ستاد اعزام شهرستان مواجه شد اما اصرارهای فراوان این شهید باعث شد که در نهایت به جبهه اعزام شود، البته بنده قبل ازاعزام ایشان درباره ی مسائل جبهه و اینکه به صلاح نیست فعلاً اعزام شوند مدتی با شهید صحبت کردم که نتیجه نداد.

درنهایت روز قبل ازاعزام با استفاده ازماشینی که دراختیار بنده بود شهیدزمانی در بازار اصلی شهر نورآباد که ان زمان خیلی گسترده نبود گشتی زد و خدا را شاهد می گیرم که این شهید بزرگوار از تمامی مغازه داران حلالیت طلبید.

پس از اعزام به جبهه وقتی برای مرخصی برگشت با اینکه دو هفته مرخصی داشت اما یک هفته بیشتر نماند و گفت فکر می کنم عملیات می شود و مجدد اعزام شد، تا اینکه بعد از چند روز خبر شهادتش رسید و پدر و مادر بزرگوار ایشان به سپاه آمدند و مادر ایشان پس از دیدن نشانی که در دست چپ اش بود خیلی با صلابت این جمله را گفت : پسرم شیرم حلالت.

آخرین تصویر از پیکر پاک پهلوان شهید رضا کرم زمانی


شهید111111.jpgشهید سرافراز زرعلی نوری

.

شهید زرعلی نوری  در سال ۴۶ در نورآباد به دنیا آمد.

وی نیز از طایفه ی نورعلی  بود و به عنوان پاسدار با مأموریت آر پی جی زن در جبهه حضور یافت ، وی در بهمن ماه سال ۶۵ در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

4fujk407vfep.jpg

گردآوری امین وشنی پژوهشگر در حوزه ی شهدای دلفان – وبلاگ شهدای دلفان پاکدستان


» لیست کامل شهدای دلفان و جانبازان بخش مرکزی شهرستان

» شهدایی که هنگام دفن لبخند زدند+تصاویر

» نحوه‌ تفکیک‌ شهدای‌ ایران‌ با اجساد‌ عراقی چگونه است؟


» ورود به بخش شهدا و ایثارگران در سایت نسیم دلفان (اینجا)

۵ نظر

 1. خاطره ای از شهید زرعلی نوری

  خداوند شما کارکنان محترم این خبرگزاری را در دنیا عاقبت بخیر و در اخرت رستگار کند تاریخ تولدشهید زمانی ۱۳۳۶ است نه ۶۶ و اما خاطره ای ازشهید نوری که در کتاب منادیان صبح دم خواندم(((یکی ازویژگی های بارز شهیدنوری صله رحم و احترام به اقوام دور نزدیک بودبه طوری که وی حتی به یکی از پیرزنهایی که در زمان کودکی شهید به وی شیر داده بودبسیار احترام میگذاشت و هرچندوقت یک بار با هدایایی به دیدار ان پیرزن میرفت ماجرا از این قرار بود که چون درزمان رژیم پهلوی معمولادر نوراباد داروخانه بسیار کم بودودرنتیجه شیرخشک خیلی کم پیدا میشد،به همین خاطر مدتی یکی از خانم های آشنا به شهید نوری شیر داده بودند و به همین دلیل شهید همیشه خود را مدیون این خانم میدانست وتا قبل شهادت به دیدار ایشان میرفت. ))

 2. مرگ بر آل سعود خبیث

  بسیار ممنون بابت این کار فرهنگی ۲ بهمن ماه سالگرد شهیذمحمد ابراهیم یوسفوند گرامی باد

 3. یکی از همرزمان بسیار نزدیک

  نحوه شهادت:شهید زمانی در منطقه ماووت هنگامی که در خاک عراق بودیم نیروهای عراقی با پشتیبانی نیرو هوایی،نیروهای ایرانی را سخت زمین گیر کردند و به شدت در حال عقب نشینی بودیم که یکی از شهدا(ظاهرا شهید عزیز اسدی) فریاد میزد یا زهرا.با وجود اصرار همرزمان شهید زمانی برای بازگرداندن پیکر مجروح ایشان به سرعت اقدام کرد.در همین حین بر اثر برخورد ترکش های یک بمب به اعضای مختلف بدن شهید زمانی ایشان به شهادت رسیدند.
  درود خدا بر شما پایگاه خبری محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.