جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

زنان و کودکان لرستانی قربانی شلیک‌های مرگبار و یک رسم غلط می‌شوند

تیراندازی و شلیک‌های مرگبار در مراسمات عروسی و عزا در لرستان سبب شده تا هرساله افرادی قربانی این رسم غلط شوند…

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم ؛ با تاریخی کهن و فرهنگی به جا مانده از آداب و رسوم هزاران ساله یکی از دیدنی‌ترین استان‌های کشور است اما در میان صدها رسم و رسوم زیبا در استان، یک رسم نامیمون سبب بروز مشکلات بسیاری برای مردمان خونگرم و میهمان نواز این دیار شده است.

بر اساس رسمی قدیمی پدر و بستگان داماد هنگام ورود عروس و داماد شادی خود را با شلیک هوایی یا تیراندازی ابراز می‌کنند. شلیک‌های مرگباری که در یک چشم به هم زدن ممکن است عروسی را به تبدیل به عزا کند.

رسم نا پسند تیراندازی در مراسمات عروسی در گذشته‌ها توسط افراد توانمند و ماهر اجرا می‌شد ولی متاسفانه این روزها این رسم که از همان ابتدا امری ناپسند بود به صورت غیرقابل کنترلی در حال افزایش است و به نوعی انبوه تفنگ‌های مختلف دست ساز و غیرمجاز با فشنگ‌های واقعی جنگی و شکاری آنهم در دست نوجوانان و جوانانی که سرشار از هیجان هستند، سبب به صدا در آمدن زنگ خطری جدی در لرستان شده و شادی مراسمات را به تلخی و عروسی را به عزا تبدیل می‌کند. نمونه این جشن‌های عزاشده را می‌توان در خبرهای چند روز اخیر استان جستجو کرد. خبری بسیار تلخ بود و تکان دهنده که این بار کودکی معصوم قربانی رسمی کهنه و غلط شد.

تیراندازی به یک کودک ۶ ساله در عروسی

سرهنگ عباس دولتشاهی فرمانده انتظامی خرم‌آباد ۲۶ام اردیبهشت ماه در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد از مرگ یک کودک ۶ ساله به علت تیراندازی در مراسم عروسی خبر داد و اظهار داشت: متاسفانه در یک مراسم عروسی در محله‌های جنوب شهر شخصی با استفاده از سلاح ساچمه‌زنی اقدام به تیراندازی شادمانی می‌کند که بر اثر سهل انگاری یک کودک ۶ ساله مجروح و در نهایت فوت می‌کند.

وی افزود: پس از کسب خبری مبنی بر اینکه یک کودک ۶ ساله به علت مجروحیت بر اثر اصابت ساچمه فوت کرده است موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و پس از هماهنگی با مقام قضایی فرد خاطی دستگیر، ۲ قبضه سلاح ساچمه زنی کشف و ضبط و پرونده پس از تکمیل به دستگاه قضایی و شخص خاطی روانه زندان شد.

تیراندازی در مراسمات عروسی و عزا جرم است

فرمانده انتظامی خرم‌آباد ضمن هشدار به افرادی که به هر نحو در مراسمات شادمانه و عزا اقدام به تیراندازی می‌کنند عنوان کرد: برابر قانون تیراندازی تحت هر عنوان جرم تلقی و در صورت استفاده از سلاح ضمن تشکیل پرونده قضایی و مجازات عامل و عاملان آن برخورد و برای صاحبان مراسمات پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از سلاح گرم در مراسمات بارها منجر به مجروحیت و یا فوت عده‌ای می‌شود بیان کرد: چنانچه سلاح بکار رفته در مراسمات عروسی دارای مجوز باشد، مجوز آن از طریق مجاری قانونی باطل می‌شود.

داریوش شاهون‌وند دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد نیز اخیرا در این رابطه ضمن تاکید بر ممنوعیت تیراندازی در مراسمات گفت: تیراندازی در هرگونه مراسم شادی، عروسی و یا حتی عزا اکیدا ممنوع است.

ممنوعیت تیراندازی در مراسمات

وی تصریح کرد: تیراندازی در مراسمات عزا و عروسی دارای عناوین مجرمانه تحت عنوان تظاهر قدرت با سلاح و اختلال در نظم و آرامش عمومی است.

دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد اظهار داشت: استفاده از سلاح در مراسمات عروسی و عزا دارای مجوز و یا فاقد مجوز حتی اگر منجر به خسارت جانی و مالی نشود در هر صورت فرد استفاده کننده از سلاح مجرم محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: مردم مطمئن باشند که سیستم قضائیه با قاطعیت، مقتدرانه و در سریعترین وقت ممکن با افراد استفاده کننده از سلاح در مراسمات عروسی و عزا و اینگونه جرائم برخورد می‌کند.

ممنوعیت تیراندازی به تالارهای پذیرایی ابلاغ شد

سرهنگ احمد رضا احمدیان رئیس پلیس امنیت استان لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به ممنوعیت تیراندازی در تالارهای استان افزود: از سال ۹۷ ممنوعیت تیراندازی در مراسمات عروسی به کلیه تالارهای پذیرایی استان ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: بر اساس طرح ممنوعیت تیراندازی در تالارها افرادی که قصد برگزاری مراسم عروسی و شادی در تالارهای استان فرمی در اختیار آنها قرار داده می‌شود که در یکی از بندهای این فرم از عروس و داماد تعهد گرفته می‌شود که در مراسم آنها هیچ کس حق تیراندازی را نداشته و چنانچه چنین مواردی مشاهده شود، برخورد قانونی و متخلفان به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

احمدیان گفت: علاوه بر ابلاغ ممنوعیت تیراندازی شادمانه در مراسمات عروسی به کلیه تالارهای پذیرایی استان، اقدام به نصب بنر هشدار ممنوعیت تیراندازی شادمانه کرده‌ایم که خوشبختانه از ابتدای اجرای طرح تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر تیر اندازی در تالارها دریافت نکرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *