سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

روز گذشته قتل دیگری در خیابان طالقانی شهر نورآباد رُخ داد ، درخواست مردم از دستگاه قضایی

✍️رضا محمدی: طی پیام های دریافتی از سوی شهروندان ، مردم از وقوع درگیری ها و قتل های انجام گرفته یکی دو سال اخیر در سطح شهرستان که از نظر عدد به گواه همین مردم متاسفانه روند افزایشی پیدا کرده ، باعث نگرانی هایی در سطح شهرستان گردیده است.

این گونه ناهنجاری های اجتماعی متاسفانه ریشه در موارد زیادی دارد ، وضعیت تورم و اقتصاد نابسامان جامعه و نیز بیکاری جوانان خود از دلایلی است که در بروز چنین ناهنجاری هایی که در واقع از روی عصبانیت رُخ می دهد دخالت مستقیم دارد و می تواند از علل اصلی بروز چنین حوادثی باشد.

به اعتقاد کارشناسان و محققان اجتماعی کشورمان ، در کنار این دو مورد یعنی وضعیت اقتصادی و بیکاری ، بحث غرق شدن جوانان ما و حتی افراد سن بالای جامعه در فضای به شدت تاثیرگذار مجازی نیز یکی دیگر از علل بروز چنین رفتارهای پرخاشگرانه بشمار میآید که متاسفانه در کنار این آشفتگی فضای مجازی ، بی خیالی والدین و بزرگترهای خانواده و رها کردن جوانان و حتی بچه های خردسال در این فضای مجازی باعث شده فرزندان ما از مسائل فرهنگی و اجتماعی و نیز ریشه های دینی و مذهبی خود به شدت فاصله گرفته و روز به روز شاهد گسترش چنین ناهنجاری هایی ناشی از بی صبری و عصبانیت های زودرس و عدم کنترل توسط افراد جامعه باشیم.

با تمام این توضیحات از کنار یک موضوع مهم دیگر نمی توان گذشت و آن هم وجود قوانین بازدارنده و مجریان قانون در سطح جامعه است که به گواه همین مردمی که امروز به وضعیت پیش آمده معترض هستند ، قوانین بازدارنده در کشور به درستی مورد اجرا قرار نمی گیرد.

هر چند در قانون کشور عزیزمان تمام این موارد پیش بینی شده و برای هر جُرمی و ناهنجاری اجتماعی در کشورمان چندین و چند تنبیه قضایی و انتظامی در نظر گرفته شده است که به تشخیص قضات محترم دادگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد اما اینکه آیا به درستی و به موقع از این ابزار قانونی استفاده می کنیم یا خیر جای بحث دارد!

طی پیامهای دریافتی از سوی مردم ، شهروندان از دستگاه قضایی شهرستان سوال می کنند آیا در نزاع های قبلی که برخی از آنها منجر به قتل شد ، پروندهای طرفین به درستی و به موقع مورد بررسی قرار گرفت؟ اگر افرادی که در این نزاع ها دخیل بوده اند و یا دست به جنایتی مانند قتل زده اند احکامشان صادر و یا اجرا شده چرا نتایج چنین پرونده هایی را رسانه ای نمی کنید تا از حیث بازدارندگی باعث شود جوانان ما قبل از دست زدن به اینگونه درگیری ها و یا خدایی نخواسته قتل ، ابتدا برای لحظه ای هم شده به نتیجه کار خود بیاندیشند.

شهروندان با ارسال پیام هایی ضمن تقدیر از حضور مقتدرانه و به موقع نیروی انتظامی و دادستانی محترم در جریان دستگیری افراد مخل آرامش جامعه ، از طرفی درخواست دارند با تسریع در رسیدگی به پرونده های مورد بحث ، نتایج و احکام صادره را به سمع و نظر مردم برسانند تا بلکه از بابت بازدارندگی شاهد تاثیرگذاری آن در سطح جامعه باشیم و از طرفی سبب آرامش بیشتر مردم گردد. ان شاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *