یکشنبه , ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

روایتی غم‌انگیز از “زنان کار” در شهر نورآباد؛ زنانی که “کارگر میدانی” شدند + فیلم

میدان‌های شهر نورآباد در سایه‌ بی‌توجهی مسئولان استان لرستان سال‌هاست پاتوق زنانی شده است که برای امرار معاش زندگی جویای کار برای کارگری هستند.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم از دلفان، هرگاه سخن از کارگر به میان می‌آید، نخستین تصویری که در ذهن تجسم می‌شود، تصویر مردانی است که در میدان‌های شهر به‌ردیف ایستاده یا نشسته‌اند تا شاید صاحب‌کاری از راه برسد و آنها را با خود ببرد و دست به کار کند، بلکه نانی درآورند و شرمنده خانواده نشوند اما در شهر نورآباد هستند زنان سرپرست خانواری که غیرتی مردانه دارند و در سایه بی‌توجهی مسئولان و محرومیت تحمل گرسنه ماندن فرزندانشان را ندارند.

آفتاب به آسمان نرسیده آنها بیدارند، در دم‌دمای صبح دور میدان شهر می‌شود پاتوق زنانی با بقچه‌ها‌ی کوچک که هرروز از خانه دل می‌کنند و در میدان‌های شهر در انتظار کار می‌نشینند آن هم در میدانی که حتی کار مطمئنی برای مردان در آن پیدا نمی‌شود.

زنان کارگر دور میدان‌ شهر نورآباد آن‌قدر با انتظارهای بی‌نان، روز را شب کرده‌اند که مجبور به آمدن به میدان شهر شده‌اند چون دیدن گرسنگی فرزند برای مادر سخت است، آنها اغلب زنان سرپرست خانواری هستند که چاره‌ای جز کار برای امرارمعاش ندارند.

افزایش روزبه‌روز حضور زنان در میدان‌ کارگری شهر نشان می‌دهد که سال‌هاست پای هیچ مسئولی به دور میدان‌های شهر باز نشده است و متأسفانه در سایه بی‌خیالی مسئولان و عدم وجود نهادهای صنفی کارگری که بتواند صدا و مطالبات زنان کارگر نورآباد را به گوش مسئولان کشوری برساند سبب تداوم و افزایش حضور این زنان در میدان‌های شهر با دستمزدی بسیار ناچیز شده است.

گویا رنج در سینه زنانی که باید در خانه نقش مادری را ایفا کنند و گرمابخش کانون خانواده باشند هیچ کسی نمی‌بیند و زندگی‌شان در دور میدان‌ها خلاصه می‌شود.

حضور زنان کارگر در میدان شهر برای ما ننگ است

یحیی ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهار داشت: ننگ بر ما باد که هر روز از کنار ۲۰۰ زن کنار میدان‌های شهر می‌گذریم و اسم خودمان را مرد می‌گذاریم و به‌راحتی از کنارشان می‌گذریم.

وی با تأکید به اینکه زن باید به‌عنوان محور و کانون خانواده در خانه فرزندانش را تربیت کند افزود: وقتی زنی صبح قبل از بیدار شدن فرزندش از خانه برای کار بیرون می‌رود و وقتی شب برمی‌گردد فرزندش خواب است پس چه‌زمانی می‌تواند وظیفه مادری را ایفا کند؟!

وی اضافه کرد: برپایی غرفه و ساخت ۲۰۰ مغازه برای زنان کاری است که به‌زودی عملیاتی نمی‌شود ولی پیگیر هستیم با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذار برای این زنان چرخ خیاطی خریداری شود و پارچه در اختیارشان قرار بدهیم تا از این طریق امرارمعاش کنند.

تلاش برای اشتغالزایی زنان کارگر با خیاطی

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای حل این معضل با پیگیری مکرر خوشبختانه سرمایه‌گذار بخش خصوصی جهت احداث کارگاه بزرگ تولید پوشاک در شهرستان دلفان جذب شد و به‌زودی بخش عمده‌ای از زنان کار نورآباد در قالب خیاط، نه کارگر فعالیت خواهد کرد.

وی ابراز کرد: با افزایش اشتغالزایی در منزل به‌طور یقین کلیه زنان کارگر ساماندهی می‌شوند و از طرفی در خانه می‌توانند علاوه بر رسیدگی به امورات منزل درآمدی نیز کسب کنند.

ابراهیمی گفت: طی جلساتی با بانک کارآفرینی امید مقرر شد پس از جذب سرمایه‌گذار تسهیلاتی در اختیار سرمایه‌گذار قرار بدهند که به‌عنوان کارفرما چرخ خیاطی و پارچه در اختیار زنان کارگر قرار بدهند و به‌نوعی اشتغالزایی در منزل برای زنان کارگر ایجاد شود.

حضور زنان کارگر در میدان‌های شهر در هیچ‌کجای کشور مرسوم نیست

نورالدین درمنان فرماندار شهرستان دلفان نیز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه زنان کارگر در اکثر شهرهای کشور وجود دارند، خاطرنشان کرد: در بسیاری از شهرهای کشور زنانی از طریق کارکردن در حوزه‌های کشاورزی امرار معاش می‌کنند ولی در شهرستان دلفان متأسفانه تعدادی از زنان به‌دلیل عدم ساماندهی در گذشته با حضور در میدان‌های شهرستان به‌دنبال کار هستند.

وی افزود: حضور زنان کارگر در میدان‌های شهر در هیچ کجای کشور مرسوم نیست و همین امر سبب ایجاد حساسیت در شهرستان دلفان شده است به همین منظور پس از حضور در شهرستان دلفان به‌عنوان فرماندار طی جلسه‌ای با اداره کار، بهزیستی، کمیته امداد و جهاد کشاورزی مقرر شد پس از بررسی‌های میدانی آماری در اختیار فرمانداری بر اساس سن و میزان تحصیلات این زنان قرار بدهند که متأسفانه آماری که تهیه شد پس از راستی‌آزمایی متوجه شدیم با واقعیت فاصله دارد و بسیار بیشتر از تصور بود و ظاهراً به‌تصور اینکه تسهیلاتی دریافت می‌کنند اسامی اقوام خود را به لیست اضافه کرده بودند.

۴۰۰ زن کارگر میدانی در شهر نورآباد

فرماندار دلفان عنوان کرد: پس از راستی‌آزمایی لیست حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفری آمار زنان کارگر که در نوسان بودند تهیه شد ولی باز هم تاکنون آمار دقیقی در دست نیست چون برخی زنان کارگر حاضر به همراهی نیستند و اطلاعاتی در اختیار ما قرار ندادند.

وی ادامه داد: در نهایت زنان کارگر شناسایی شده‌بر اساس سن و میزان مهارت تقسیم‌بندی شدند و اداره کار و جهاد کشاورزی نیز به موضوع ساماندهی زنان کارگر ورود کردند.

درمنان گفت: لازمه اقدامات عملیاتی برای زنان کارگر داشتن آمار دقیق از تعداد این زنان و همچنین همکاری آنها جهت ساماندهی است که متأسفانه بسیاری از آنها حاضر به همکاری نیستند.

انتقاد فرماندار از بی‌توجهی مسئولان در موضوع زنان کارگر

وی تصریح کرد: اگر در گذشته موضوع ساماندهی زنان کارگر شهرستان دلفان به‌طور جدی پیگیری می‌شد امروز شاهد حضور هیچ زن کارگری در سطح شهر نبودیم.

فرماندار دلفان خاطرنشان کرد: براساس آخرین پیگری‌های انجام‌شده با حضور برخی دستگاه‌های ذی‌ربط آمار نسبی از زنان کارگر تهیه شده است، در این آمار افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شناسایی شدند و زنانی که تحت پوشش هیچ‌نهادی نیستند براساس سن و مهارت در حال تفکیک هستند که جهت آموزش مهارت موردعلاقه‌شان به آموزشگاه‌های مهارت‌آموزی معرفی شوند و امکاناتی جهت اشتغال در اختیار آنها قرار بدهیم.

حال جای این سؤال است؛ غیرت مسئولان استان لرستان کجا رفته است که در ۸ سال گذشته شاهد این ماجرا بودند ولی اقدامی برای کمک به این بانوان زحمتکش و نجیب نکرده‌اند؟ مادری که بهشت زیر پای او است و باید گرمابخش کانون خانواده و مظهر ظرافت و جمال منزل و تأمین‌کننده عاطفه اهل خانه باشد، حالا در میدان شهر با غیرت و نجابت به انتظار کارگری نشسته است تا زندگی خود و فرزندانش را بچرخاند… .

در کلیپ زیر گوشه‌هایی از روایت زنان کارگر شهر نورآباد را مشاهده کنید:

(اینجا را کلیک نمایید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *