شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

روایتی از ماجرای شکایت قالیباف از جهانگیری

 

به دنبال انتشار خبری در برخی رسانه‌ها درباره شکایت محمدباقر قالیباف از اسحاق جهانگیری، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس شورای اسلامی به ارائه توضیحاتی در این باره پرداخت.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری فارس، در ماجرای مناظرات انتخاباتی سال ۹۶ جریان اصلاحات و اعتدال با چندین گزینه وارد صحنه انتخابات شدند و در مناظرات تلویزیونی این کاندیداها بحث‌ها و چالش‌های مختلفی بوجود آمد.

چالش‌های بوجود آمده میان کاندیدها در مناظرات باعث شد، کارشناسان تحلیل‌های مختلفی را در رابطه این مناظرات مطرح کنند؛ برای نمونه محمد جواد لاریجانی کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل در رابطه با مناظرات انتخاباتی سال ۹۶ و در واکنش به حضور اسحاق جهانگیری در کنار حسن روحانی می‌گوید: «کاندیدای پوششی» تحقیر «روحانی» است و این افراد نباید در مناظرات شرکت کنند.

♦ اتهاماتی که جهانگیری به قالیباف وارد کرد

با شروع مناظرات، طبق پیش بینی‌ها مناظره‌ها به صورت جنجالی برگزار شد و در این مناظرات برخی کاندیداها اتهاماتی را نسبت به یکدیگر مطرح کرد و در مناظره سوم این اتهامات به اوج خود رسید و جهانگیری به قالیباف گفت: « بیشترین تخلف را شما در بانک‌ها داشتید؛ موسسات اعتباری را شما تاسیس کردید امروز ببینید موسسه قوامین چگونه است من برای مصالح ملی چیزی نمی‌گویم اما باید دید در بانک شهر چه می‌گذرد بانک سرمایه را به چه کسی واگذار کردید. سهام این بانک متعلق به شهرداری بود اما به یک مفسد اقتصادی واگذار کردید.»

اتهامات جهانگیری نسبت به قالیباف در همین جا ختم نمی‌شود، وی در همان مناظره مسئله املاک نجومی را مطرح می‌کند و به قالیباف می‌گوید: شما با املاک مردم چه کردید؟ ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اموال مردم را بخشیدید. آپارتمان ۲ میلیارد تومانی را ۲۰۰ میلیون تومان بخشیدید. مجلس خواست تحقیق و تفحص کند رفتید لابی کردید و جلویش را گرفتید. چرا جلوی تحقیق و تفحص از شورای شهر را گرفتید؟ چرا کسی که افشا کرد را ۳ ماه در سلول انفرادی انداختید.

♦ اولین واکنش قالیباف در مناظره

در ادامه این مناظره، نوبت به قالیباف رسید، وی در ابتدای سخنان خود در این مناظره در پاسخ به اتهامات وارد شده خطاب به جهانگیری گفت: در موضوع املاک نجومی من خودم نامه به دادستانی کل کشور نوشتم که موضوع را بررسی کنند و ایشان جواب دادند که جرمی رخ نداده است. اما چون فساد شما در جریان حقوق‌های نجومی معلوم شده بود تصمیم گرفتید این موضوع را کش بدهید.

قالیباف در ادامه پاسخ‌هایش مشاور جهانگیری مورد خطاب قرار داده و به جهانگیری گفت: مشاور شما آقای نجفی در جلسه‌ای پیشنهاد دادند تا املاک نجومی را معادل سازی کنید تا جلوی کثافت‌کاری که در حقوق‌های نجومی شده گرفته شود. این همان روحیه ۴ درصدی‌ها است که آنقدر پررو هستند که دست به این کارها می‌زنند.

پاسخ قالیباف در رابطه با تخلفات بانکی به جهانگیری اوج هیجان و چالش در مناظره سوم است، او تاکید کرد که تخلفات بانکی مسئولش دولت است و به جهانگیری می‌گوید: چرا از بانک گردشگری که متعلق به برادر خودتان است شروع نمی‌کنید و با آن برخورد نمی‌کنید. شما مثل آقای روحانی اینجا می‌ایستید و به مردم نگاه می‌کنید و دروغ می‌گویید. شما در همین دولت ۳۵۰ متر زمین در ونک به قیمت ۱۴۰ هزار تومان گرفتید آن وقت ما که بر اساس مصوبه و قانونی به رفتگران و زحمت‌کشان زمین می‌دهیم خلاف کرده‌ایم؟

♦ ماجرا ادامه پیدا کرد؛ شکایت قالیباف از جهانگیری در همان سال

در همان روزها خبرهایی در رسانه‌ها مبنی بر شکایت قالیباف از جهانگیری نسبت به اتهاماتی که در مناظرات علیه او مطرح کرده منتشر شد، اما بعد از مدتی مسکوت ماند، اخیرا و با گذشت پنج سال از ماجرا، در روزهای اخیر رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاحات از شکایت قالیباف از جهانگیری خبر دادند. انتشار این اخبار این گمانه زنی را ایجاد می کند که گویا شکایت از جهانگیری به تازگی انجام شده است.

در همین راستا، محمد سعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه ای رئیس مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توییتر خود درباره این موضوع نوشته است: «خبر می زنند قالیباف بعد از ۵ سال تازه پارسال برای مناظره سال۹۶ از جهانگیری شکایت کرد؛ اما ماجرا چیست؟ دکتر قالیباف همان سال۹۶ بدلیل دروغ‌های آقای جهانگیری از او شکایت کرد اگر قوه قضاییه وقت همان زمان به این شکایت رسیدگی می‌کرد باعث بازدارندگی از دروغ‌گویی در مناظرات می‌شد.

در نهایت اسفند پارسال در دادسرا قرار مجرمیت صادر و سپس پیغام‌ها برای گرفتن رضایت شروع شد که تنها شرط آقای قالیباف پذیرش رسمی اشتباه بود در همین حال که آقایان پیگیر رضایت شدند، تیم رسانه‌ای‌شان شروع به عملیات روانی برای تأثیرگذاری بر رای دادگاه کردند.»

• روایت کامل از ماجرای شکایت قالیباف و مواردی که جهانگیری در مناظره مطرح کرد (اینجا / کلیک نمایید)


 

» خبرها و گزارش های “بخش سیاسی” نسیم دلفان را مطالعه کنید (اینجا / کلیک نمایید)

Skill
50%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *