گروهی از اعضای ستاد انتخاباتی نماینده فعلی مجلس موافق تغییر، و گروه دیگر که از اعضای ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید مخالف تغییر مدیر آموزش و پرورش می باشند…


نسیـــم دلفـان – به گزارش سلام دلفان ، آموزش و پرورش به عنوان متولی تربیت وسکان دار هدایت تک تک افراد جامعه به سوی مقام انسانی آنها و به عنوان میراث دار بزرگ فرهنگ و اندیشه،  با تغییر و تحولات سیاسی،  همواره دستخوش تغییر و تحول بوده است. این تغییرات قبل از اینکه در خدمت فلسفه ی آموزش و پرورش باشد،  در خدمت سیاستمداران و سیاست بازان  بوده است. به همین دلیل بعد از هر تغییر و تحولی که در عرصه ی سیاسی اعم از دولت یا مجلس به وجود می آید، آموزش و پرورش نیز  همگام با سایر دستگاههای اجرایی  به دلیل گستردگی آن و وجود بیشترین نیروی انسانی چه در صف و چه در ستاد، بیشترین تأثیر پذیری را از این تغییرات داشته است. شاید مقصود  نگارنده  از آنچه که بیان شد،  کل کشور  نباشد،  اما  مصداق آن  را می توان در این استان به خوبی مشاهده کرد. دلفان به عنوان یکی از گسترده ترین مناظق استان لرستان  در حوزه ی آموزش و پرورش (سه بخش = یک مرکز شهری و حدود ۴۵۰ روستا) می باشدکه از این تغییر و تحولات مستثنی نبوده است.

در این گیرودار سیاسی آنچه حائز اهمیت است، این است که در هر دوره ای که سیاسیون دست برتر داشته اند شعار آنها  به کارگیری شایستگان به جای بایستگان بوده است. اما واقعیت این است که شایستگی علیرغم داشتن مفهوم مشخص، کمتر مجال عرض اندام پیدا کرده است، چرا که نوع نگاه یک سیاستمدار برای شایستگی یک فرد،  تنها یک شاخص بوده است و آن اینکه با من بوده است یا علیه من.

بنابراین تا زمانی که این نوع نگاه در مورد چینش و گزینش مدیران اعم از مدیران ستاد و صف وجود دارد، نباید انتظار داشت که آموزش و پرورش به خاستگاه و مقصد واقعی خود که تربیت شایستگان است دست یابد. البته این به معنی نفی همه ی بایستگان نیست، بلکه بایستگانی بوده اند که حقیقتاً شایستگی در کردار، رفتار، و اخلاق آنها موج زده است. این قضاوت را  نه از دید یک یا چند نفر که موافق او بوده اند،  بلکه از نگاه نافذ صدها نفر دیگر که مخالف وی  بوده اند، می توان دریافت کرد.
این روزها شنیده ها حاکی از تغییر دوباره مدیریت آموزش و پرورش است و آنچه از مناظره و مباحثه موافقین و مخالفین درون حزبی، در مورد این تغییر دریافت می شود،  این است که انتخاب مدیر آینده آموزش و پرورش اولاً  باید متفاوت از مدیران گذشته باشد؛ ثانیاً این تغییر بسیار دشوار می باشد و  این دشواری  بیشتر ناشی از اختلافات درونی آنها می باشد. گروهی که از اعضای ستاد انتخاباتی نماینده فعلی مجلس و نزدیک ترین افراد به وی  بوده اند  موافق تغییر،  و  گروه دیگر که از اعضای ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید بوده اند و از طرف دوستان خود از آنها به عنوان گروه منفعت طلب  یاد می شود،  مخالف  تغییر می باشند،  این گروه از همان  اول علاقه  چندانی در همراهی با نماینده  فعلی نداشته، و می توان گفت از بد حادثه، و مناسب بودن اقبال عمومی مردم به وی،  ناچار به همراهی با ایشان شدند؛ اما همچنان می خواهند در این موضوع، نقش پدر معنوی این جریان را ایفا کنند  و نگاه های  آمرانه ی آنها، که معطوف به دولت و خواسته های حزبی آنهاست اعمال گردد.
این گروه، مدیریت فعلی آموزش و پرورش را گزینه مطلوب برای برآورده شدن منویات خود می دانند،  اما از طرفی،  مخالفین که تلاش زیادی را برای به قدرت رساندن نماینده فعلی  انجام داده اند ، این تغییر را اجتناب ناپذیر می دانند و حتی از تعیین جانشین ایشان و طی شدن روند اداری آن سخن می گویند، اما کارشکنی گروه مقابل را مانع تکامل این روند می دانند.  به عقیده ی آنها ، اصرار بر بقاء مدیریت فعلی،  تداوم  روند سی و چند سال گذشته بوده  و تلاش آنها در جهت شکستن این انحصار و نگاهی نو، پویا و  متفاوت، از این انحصارگرایی می باشد.
در این میان گروه دیگری که نه مدعی نمایندگی دولت اند و نه بازیگر میدانی نماینده فعلی، در نقش واسطه و میانجی ظاهر شده،  و این اختلاف و انشقاق را به نفع کل جریان  نمی دانند و معتقدند باید گزینه ای را انتخاب نمود که نه تنها انشقاق و اختلاف بین این دو گروه را از بین ببرد،  بلکه بتواند محور اتحاد و همگرایی آنها  شود و همین امر قدرت تصمیم گیری را برای تصمیم گیر نهایی، دشوار نموده است.

بدون شک او نمی تواند رضایت همه ی آنها  را به دست آورد چرا که عده ای بر بقاء و عده ی  دیگر بر فنا اصرار دارند و به قول منطقیون اجتماع نقیضین محال است. باید منتظر ماند در تصمیم نهایی،  اراده ی مصالحه جویان حاکم خواهد شد  یا خواست  مطالبه گران؛ و این تصمیم ،آزمون خوبی برای پاسخ به مطالبه گری  خواهد بود.


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12