شنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

رستمیان بر سر دو راهی!! تغییر مدیریت آموزش و پرورش شهرستان دلفان آزمونی برای مصالحه یا پاسخی به مطالبه؟

گروهی از اعضای ستاد انتخاباتی نماینده فعلی مجلس موافق تغییر، و گروه دیگر که از اعضای ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید مخالف تغییر مدیر آموزش و پرورش می باشند…


نسیـــم دلفـان – به گزارش سلام دلفان ، آموزش و پرورش به عنوان متولی تربیت وسکان دار هدایت تک تک افراد جامعه به سوی مقام انسانی آنها و به عنوان میراث دار بزرگ فرهنگ و اندیشه،  با تغییر و تحولات سیاسی،  همواره دستخوش تغییر و تحول بوده است. این تغییرات قبل از اینکه در خدمت فلسفه ی آموزش و پرورش باشد،  در خدمت سیاستمداران و سیاست بازان  بوده است. به همین دلیل بعد از هر تغییر و تحولی که در عرصه ی سیاسی اعم از دولت یا مجلس به وجود می آید، آموزش و پرورش نیز  همگام با سایر دستگاههای اجرایی  به دلیل گستردگی آن و وجود بیشترین نیروی انسانی چه در صف و چه در ستاد، بیشترین تأثیر پذیری را از این تغییرات داشته است. شاید مقصود  نگارنده  از آنچه که بیان شد،  کل کشور  نباشد،  اما  مصداق آن  را می توان در این استان به خوبی مشاهده کرد. دلفان به عنوان یکی از گسترده ترین مناظق استان لرستان  در حوزه ی آموزش و پرورش (سه بخش = یک مرکز شهری و حدود ۴۵۰ روستا) می باشدکه از این تغییر و تحولات مستثنی نبوده است.

در این گیرودار سیاسی آنچه حائز اهمیت است، این است که در هر دوره ای که سیاسیون دست برتر داشته اند شعار آنها  به کارگیری شایستگان به جای بایستگان بوده است. اما واقعیت این است که شایستگی علیرغم داشتن مفهوم مشخص، کمتر مجال عرض اندام پیدا کرده است، چرا که نوع نگاه یک سیاستمدار برای شایستگی یک فرد،  تنها یک شاخص بوده است و آن اینکه با من بوده است یا علیه من.

بنابراین تا زمانی که این نوع نگاه در مورد چینش و گزینش مدیران اعم از مدیران ستاد و صف وجود دارد، نباید انتظار داشت که آموزش و پرورش به خاستگاه و مقصد واقعی خود که تربیت شایستگان است دست یابد. البته این به معنی نفی همه ی بایستگان نیست، بلکه بایستگانی بوده اند که حقیقتاً شایستگی در کردار، رفتار، و اخلاق آنها موج زده است. این قضاوت را  نه از دید یک یا چند نفر که موافق او بوده اند،  بلکه از نگاه نافذ صدها نفر دیگر که مخالف وی  بوده اند، می توان دریافت کرد.
این روزها شنیده ها حاکی از تغییر دوباره مدیریت آموزش و پرورش است و آنچه از مناظره و مباحثه موافقین و مخالفین درون حزبی، در مورد این تغییر دریافت می شود،  این است که انتخاب مدیر آینده آموزش و پرورش اولاً  باید متفاوت از مدیران گذشته باشد؛ ثانیاً این تغییر بسیار دشوار می باشد و  این دشواری  بیشتر ناشی از اختلافات درونی آنها می باشد. گروهی که از اعضای ستاد انتخاباتی نماینده فعلی مجلس و نزدیک ترین افراد به وی  بوده اند  موافق تغییر،  و  گروه دیگر که از اعضای ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید بوده اند و از طرف دوستان خود از آنها به عنوان گروه منفعت طلب  یاد می شود،  مخالف  تغییر می باشند،  این گروه از همان  اول علاقه  چندانی در همراهی با نماینده  فعلی نداشته، و می توان گفت از بد حادثه، و مناسب بودن اقبال عمومی مردم به وی،  ناچار به همراهی با ایشان شدند؛ اما همچنان می خواهند در این موضوع، نقش پدر معنوی این جریان را ایفا کنند  و نگاه های  آمرانه ی آنها، که معطوف به دولت و خواسته های حزبی آنهاست اعمال گردد.
این گروه، مدیریت فعلی آموزش و پرورش را گزینه مطلوب برای برآورده شدن منویات خود می دانند،  اما از طرفی،  مخالفین که تلاش زیادی را برای به قدرت رساندن نماینده فعلی  انجام داده اند ، این تغییر را اجتناب ناپذیر می دانند و حتی از تعیین جانشین ایشان و طی شدن روند اداری آن سخن می گویند، اما کارشکنی گروه مقابل را مانع تکامل این روند می دانند.  به عقیده ی آنها ، اصرار بر بقاء مدیریت فعلی،  تداوم  روند سی و چند سال گذشته بوده  و تلاش آنها در جهت شکستن این انحصار و نگاهی نو، پویا و  متفاوت، از این انحصارگرایی می باشد.
در این میان گروه دیگری که نه مدعی نمایندگی دولت اند و نه بازیگر میدانی نماینده فعلی، در نقش واسطه و میانجی ظاهر شده،  و این اختلاف و انشقاق را به نفع کل جریان  نمی دانند و معتقدند باید گزینه ای را انتخاب نمود که نه تنها انشقاق و اختلاف بین این دو گروه را از بین ببرد،  بلکه بتواند محور اتحاد و همگرایی آنها  شود و همین امر قدرت تصمیم گیری را برای تصمیم گیر نهایی، دشوار نموده است.

بدون شک او نمی تواند رضایت همه ی آنها  را به دست آورد چرا که عده ای بر بقاء و عده ی  دیگر بر فنا اصرار دارند و به قول منطقیون اجتماع نقیضین محال است. باید منتظر ماند در تصمیم نهایی،  اراده ی مصالحه جویان حاکم خواهد شد  یا خواست  مطالبه گران؛ و این تصمیم ،آزمون خوبی برای پاسخ به مطالبه گری  خواهد بود.


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۲۲ نظر

 1. عضو ستاد سابق ریاست جمهوری ونماینده مجلس دهم

  چرا ازبین این همه مدیر که بعضی هاشان سا لهاست معرکه گردان ادارات هستند وبعضی هم غیر بومی هستند به مدیر اداره آموزش وپرورش گیر داده اید از بس در انتخابات مجلس کاندیداری مورد نظرشان رای نیاورده این گونه نظر می دهند مدیران ادارات : تامین اجتماعی ٰکار ورفاه اجتماعی ٰاداره راه وشهرسازی ٰ اداره صنعت معدن وتجارت یا همان بازرگانی سابق ٰ شرکت آبف چگنی می باشد جهاد کشاورزی که منخب سوری نماینده اسبق می باشد وباز ماندگان دولت اصول گرای احمدی نژاد می باشند چرا کس به اینها گیر نمی دهد پس تنها علت شکست در انتخابان مجلس دهم ورای نیاوردن نماینده اصول گرای شان است که ب شش هفت هزار رای میدان را خالی کرد وپیروز این میدان آقای عالی رستمیان گردید.

  • ببخشید اونوقت الان نظرت اینه که رستمیان توسط اصلاح طلبان رأی آورد ????
   اصلاح طلبان که چند نفری بیشتر دور ایشون رو نگرفتن و رفتن طرف کاندید خودشون
   چرا فکر میکنی مردم نمی فهمند و فقط شما می فهمید

  • به نظرحقیر شاید جناب رستمیان توانایی تغییر کاظمی را ندارند به علت فشار استاندار یا … درهرحال ماندن کاظمی یعنی ریزش هوادران رستمی به صورت دسته جمعی

  • سلام
   چرا خبری از معارفه مدیر جدید کوهدشتی کمیته امداد درج نشده است ؟ صرفا جهت اطلاع

 2. توانا بودهرکه دانا بود احمد کاظمی رئیس پرورش بود خدارا شاهد میگیرم درطول دوران انقلاب مدیر ومدبری مثل کاظمی وارد عرصه تعلیم وتربیت نشده است چندین نفر که قبل پیشنهاد ریاست را از نماینده جدید خواستاربوده اند

 3. علی حسین هدایتی

  هر کدام از مدیران بمانند شکی نیست که باعث ریزش حامیان رستمی خواهد بود حتی یک ودوماه هم خیلی زیاده در بعضی ادارات سراغ دارم از مجموع هقت هشت نفر کارمند یکی تمام قد طرفدار ایشان وعضو ستادش بوده در حالی که ما بقی کارکنان مخالف صد درصد ایشان بوده وهستند آیا نماینده محترم فکر هم چون افرادی کرده آیا در جریان هست .

 4. نماینده عضو قوه مقننه است وحق ندارد در امورات قوه مجریه دخالت کند.این امر نه تنها استقلال قوا را مخدوش می کند از نظر شرعی و قانونی هم جایز نیست.ضمنا در حال حاضر و با توجه به اوضاع سیاسی اقای رستمی توانایی عوض کردن هیچ مدیری را ندارند.با وجود مدیرکل اصلاح طلب کوهدشتی عوض کردن اقای کاظمی محال است.اقای رستمی بهتر است انرژیش را بیهوده هدر نده و اونو جای دیگه مصرف کنه

  • به همین خیال باش جانم حالا خواهیم دید روز های آینده اصلاحطلبی چند مرده حلاجه ایشان رفتی است به جان خودم

 5. به نظر من رای اصلاح طلبان در انتخاب رستمی چه در دوره قبل چه در این دوره بسیار تا ثیر گذار بوده هست و خواهد بود

 6. باسلام اقای رستمیان گوش به فرمان هیچ کسی نبوده ونیست بجز رهبروایشان خودبهترمیداندکه کسانی هستندکه میخواهندبااستفاده ازنام ایشان برای اینده مهره چینی کرده وبرنامه های خودراپیش ببرنداماغافل ازاینکه ایشان هرروزبهتراین اشخاص رامیشناسند

 7. اقای رستمیان میخواهد کار کند ولی سیاست را بلد نیست و بازی سیاسی متاسفانه چون روی حرفش نمیماند بزرگان استان و دولت به او اهمیت نمی دهند

 8. هیچ فراموش نکرده ونخواهیم کرد که شیخ محمدی در دورانی که نماینده نبود در عزل ونصب مدیران دخالت بی جا وغیر قانونی می کردوحتی خدا گواه است تا وزارت خانه می رفت آیا این از نظر شرع وقانون جایز بود تا برسد به اینکه ایشان در جلوس نمایندگی بی محا با دخالت داشت حتی به مدیر استانی تاکید داشت نیرویی که وجاهت مردمی داشت شهرستان نماند تا برای دوره بعد موی دماغ ایشان نشود مطلب بعد جناب آقای رستمیان دو برابر نمایند گان گذشته رای کسب نموده مگر می شود در عزل ونصب مدیران که خواست رای دهندگان است دخالت نکند مطلب بعدی ایشان از عملکرد مثبتش معلوم است که با دولت تدبیر وامید همراه وهماهنگ است در صورتی که نماینده قبلی مخالف صد درصدی بود.

 9. حامی دولت واقعی

  باسلام بنده حامی دولت هستم و خواهم بود وهیچ وقت نرفتم کت شلوار ابی بخرم و بچرخم این ور واون ور تامنو ببینند وپیش رییس وروسا عکس بگیرم یکی را میشناسم تازه گی کت وشلوار ابی خریده میره همه جا عکسی بگیره تا بگن طرفدار دولته درصورتی میشناسنش که …. اخه این چه رسمیه با کت وشلوار که نمیشه پست داد باید سواد داشته باشی و سابقه خوبی … بعد اصلا با این نظر سایت سلام دلفان مخالفم که حتی نویسنده هم نداره اقای کاظمی مدیریتش بسیار قوی و همراه دولت ونماینده است خبری دیگه جور کنید این خبر نمشیه براتون ….

 10. آقای کاظمی یکی از ضعیف ترین مدیران تاریخ آموزش و پرورش دلفان است. برای مناظره در حضور فرهنگیان با ایشان آمادگی دارم.

  • خیلی جالبه
   یه کسی ، کسی دیگر رو به مناظره دعوت کرده اما جرأت نکرده خودش رو معرفی کنه خ خ خ خ خ خ
   احتمالأ آقای کاظمی باید بره با خورزوخان مناظره کن خ خ خ خ خ خخ
   جالب این که همین آأم بی جرأت نظر کارشناسی هم داده و ضعیف ترین مدیر تاریخ آموزش و پرورش دلفان رو معرفی کرده حالا برابر کدوم نظرسنجی ، برابر با کدوم آمار و ارقام ، برابر با کدوم مستندات ، برابر با کدوم… بوده الله و اعلم

 11. تجربه انتخابات ریاست جمهوری ونمایندگی مجلس شورای اسلامی خصوصا در ادوار اخیر نشان می دهد هر زمان مردم به طور حماسی وارد میدان انتخابات شدند خواستار تغییر بی چون وچرا مدیران بودند شهرستان دلفان هم از این قاعده مستثنی نبوده ونیست ولذا در این بین اکثریت قریب به اتفاق مدیران مخالف رای آوری ایشان بودند واز رقیب اصول گرای ایشان رضوانی حمایت کردند که خوشبختانه جناب رستمیان حائز رای اکثریت مطلق شهرستان دلفان شدند با این توصیف برای به بار نشستن شعارها و وعده های انتخاباتی می بایست در اولین فرصت ممکن اقدام به انتخاب مدیران شهرستان با الویت حامییان وطرفداران خود نماید که از این بین افراد خوشنام ومردمی ومومن ومتعهد در راس بر نامه های ایشان قرار بگیرد ومهمتر از همه در جلسات ومشاوره ها تنها به چند نفر افراد دور ور خود اکتفا نکند واز دیگر عزیزان که سهم مهمی در انتخابات داشتند بهر مند شود دوستانی که در بین افراد جامعه جایگاه ویژه ای دارندواز سلامت نفس واصالت خانوادگی برخور دارند وکمتر به خود اجازه می دهند دور ور نماینده بپلکند وهر بار که نماینده وارد منطقه می شو د فورا وبدون تا خیر حاضر می شوند ودر عوض این عزیزان به علت حجب وحیا یی که دارندکمتر خود را در ظاهر وجلوه می دهند با این وجود نباید این دسته افراد به فراموشی سپرده شوند در قرآن مجید می فرماید ای صاحبان خرد از گذشته درس عبرت بگیرید وبا اصحاب خرد وعقل جمعی مشورت کنید که موفقیت شما در آن است از افراد کارگشته وبا سابق در مدیریت ادارات استفاده شود سراغ کسانی بروید که خود را برای گرفتن مسولیت خود را به رخ نمی کشانند وکمتر در مجالس آنچنانی حاضر می شوند تا کنون نه دوره انتخابات سپری شده واین دوره هم با یک چشم به هم زدن به اتمام خواهد رسید چه بهتر عدالت انصاف وقول قرار های مردمی فراموش نشود تا روزنه وامیدی باشدبرای آینده.

 12. بنده با تجربه سیاسی فراوانی که دارم سطر ،سطر وگفته های این عزیز ودلسوز منصف را به یقین باور دارم واز این حیث خود را محق می دانم چرا که داشته های فراوانی دارم نمونه مثال زدنی اش انتخابات ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی ، مگر نه این بود که همه در یک ستاد بودند وبه اصطلاح شبانه روزی فعالیت می کردند چرا بعد از پیروزی وبه ثمر نشستن نتیجه انتخابات یک عده پست گرفتند وجای خودشان را باز کردند مگر خونشان رنگین تر از بقیه بود مگر سر وگردنی از دیگران بالاتر داشتند انصافا” این گونه نبود بلکه به علت زرنگی وخود راظاهر کردن ورفت آمدهای به استان ومرکز و کوتا نیامدن ولابی گری موفق شدند ودر این بین رفقا و دوستان خود را که تا دیروز سر یک سفره بودند فراموش کردند ودو دستی به صندلی ریاست چسپیدن اگر باور ندارید سری به ادارات بزنید تا انچه پنهان بود برایتان آشکار شود ودرس عبرت بگیرید.

 13. سید عزیز نجاتی

  رک گویی ،صراحت لهجه ،عدم محافظه کاری ،پی گیر بودن ،خسته نشدن ،سرعت عمل از شاخصه های نماینده محترم است ودر مقابل نیز در وهله اول هم کلاسیان ودر مرحله دوم دوستان ایشان که در ستاد انتخاباتی شبانه روز وتا پاسی از شب فعالیت داشتند شاخص های ایشان را جدی تر پی گیر می باشند با این تفاوت که کلید استارت وحرکت واجرا در دست ایشان است که در اولین فرصت مدیرانی خوش فکر وخوش سلیقه ومردم دار را پیشنها دومدیران استان را مجاب واز نیروهای بومی که سالیان سال توسط بعضی از نمایندگان ادوار به بوته فراموشی سپرده شده بودند دفاع قاطع همراه با عمل ونتیجه داشته باشد به چه دلیل وبا کدامین منطق وانصاف وعدالت مدیریتی از دیگر شهرستانهای استان مدیران کل داشته باشیم اما همین مدران اجازه ندهند با پرونده سازی دروغین وچوب لای چرخ مدیریت شهرستان گذاشتن مانع ارتقا ء وخدمت گذاری دلفانیها بر شهر وآب وخاک خود مخالفت کنند که این گونه مخا لفت مسبوق به سابق است چرا که قبلا” نمایندگان از خود مقاومت نشان نمی دادند وکوتاه می آمدند ودر نتیجه مدیرکل دست نشانده خود را برادارات رها شده دلفان حاکم می کرد انتظار این این رفتار غلط وظلم واجحاف تکرار نشود .

 14. آرزوی مردم وباور قلبی شان این است همانطور که آقا محسن به درستی اشاراتی داشتند نماینده محترم در مرحله اول سراغ نیروی های متدین واهل دیانت که خودرا به دنیا نمی فروشند برود وجایی دوری نمی خواهد برود همین که به دوران تبلیغات انتخاباتی بر گردد ویادی از کارمندان که در ستاد بودند وآنها را به حضور در جلسه ومشورت دعوت کند وتنها به چند نفر دور وری اکتفا کند که بی نتیجه است ودودش به چشم مردم میرود ازآن عزیزانی مشورت بطلبد که در طول سالهای خدمت در اداره خدمتگزار ودست پاک بوده ومنتی بر مردم نداشته اند وعملکردشان زبان زد عام خاص است بیت المال در سالهای دور در دستشان بوده وخیانتی نکرده اند مال ومنالی جمع نکرده اند این گروه افراد که زیاد هم نیستند وحتی به تعداد انگشتان یک دست نمی رسند بیشتر از دیگران محق مسولیتند ودر قلب مردم جای دارند خداوند یار وهمراه پاکان وخوبان است وبه این امر توجه کنیم وتحت تاثیر این و آن قرار نگیرید بستر آماده است احتیاج به تلاش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *