یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲

راه‌ آهن لرستان یکی از ابر پروژه‌های ریلی کشور است

استاندار لرستان گفت: اجرای خط راه آهن این استان یکی از ابرپروژه های ریلی کشور است که ضرورت اجرای آن به حدی است که از محل صندوق ذخیره ملی و یا موارد دیگر اعتبارات لازم برای اجرای آن تامین شود.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم ، فرهاد زیویار شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان با بیان اینکه انقلاب اسلامی آنچنان بزرگ بود که تمام صاحب‌نظران و نظریه پردازان حوزه انقلاب را شگفت زده کرد، اظهار داشت: ایام الله دهه فجر صرف نظر از واقعه بزرگی که در این برهه از زمان اتفاق افتاد به عنوان یک فصل برداشت از کار و ارائه کارنامه برای مدیران و دست اندرکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. انقلاب اسلامی حاصل دو قرن مبارزه و مقابله با استعمار و استبداد بود.

زیویار با بیان اینکه حدود ۲۰۰ سال سلطه استبداد و استعمار در اشکال مختلف در این کشور قابل لمس بود، عنوان کرد: مردم در این مدت به مبارزه و مقابله پرداختند تا در نهایت انقلاب اسلامی توسط ابر مرد بنیانگذار انقلاب اسلامی با همراهی مردم به ثمر نشست.

استاندار لرستان با بیان اینکه انقلاب اسلامی حدود چهار دهه است که دشمنان و مخالفان خود را دچار مسئله کرده است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی نتوانستن را به توانستن تبدیل کرد و این نعمت بزرگی است که بسیاری از ملت ها قادر به تحقق آن نیستند.

وی با بیان اینکه ملت ایران با هویت ایرانی بر تارک تاریخ ایران می‌درخشند و مرجعیت دارند، عنوان کرد: امروز ایرانی ها دارای هویت متفاوتی هستند و دانشمندان، شعرا و علما و حکمای ایرانی با هویت ایرانی در جهان الگوی سایرین هستند.

زیویار با بیان اینکه در عرصه اجتماعی نیز ایران و ایرانی ظرفیت‌های خارق‌العاده‌ای را خلق کرده است، افزود: هرگاه به پشتوانه ظرفیت‌های ملی و فرهنگی و دینی ایرانی پا به میدان گذاشته ایم برای خودمان و ملت های خارج از چارچوب سرزمینی نجات بخش بوده ایم.

استاندار لرستان با بیان اینکه انقلاب اسلامی همه هجمه‌ها را با ظرفیت ملت از سر گذراند، تصریح کرد: انقلاب اسلامی با فرهنگ و الگو قرار دادن بالاترین نهضت‌ها مانند نهضت عاشورای حسینی این اعجاز را از خودش نشان داد.

وی افزود: این انقلاب و حرکتی که مردم ایجاد کردند باکمترین خشونت از طرف مردم و همراهان انقلاب و امام خمینی(ره) و بدون راه انداختن ترور از طرف همراهان انقلاب و رهبر کبیر انقلاب با مقاومت‌های مثال زدنی، کاری بی نظیر بود و معادلات داخلی، منطقه و حتی جهانی را تحت الشعاع قرار داد.

زیویار با بیان اینکه این انقلاب یک تحول معجزه آسا در بُعد فردی و اجتماعی بود، عنوان کرد: مطهری‌ها، حاج قاسم‌ها، حاج همت‌ها و حتی جوانانی مانند حججی‌ها در دنیا نظیر آن‌ها پیدا نمی‌شود.

استاندار لرستان با اشاره به دوران دفاع مقدس، گفت: ملت ایران دارای جایگاهی والا و قابل ستایش است که باید در برابر آن سر تعظیم فرود آورد.

وی با بیان اینکه این ملت کسانی را دارد که عمر و آبرو و همه داشته‌های خود را برای بشریت و حفظ شناسنامه و هویت ایران نثار کردند، افزود: امام خمینی(ره) قدر این ملت را می‌دانست و عمر و جان خود را برای این ملت صرف کرد و کاری بزرگ را رقم زد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری قدر این ملت را می‌دانند، بیان کرد: دانشمندان ما به ویژه دانشمندان هسته‌ای قدر این ملت را می‌دانند.

وی با بیان اینکه اهل قلم، ادب و فرهنگ قدر این ملت را می‌دانند، اظهار داشت: این ملت کسانی را دارد که همه عمر و آبروی خود را نثار این سرزمین کردند.

وی با بیان اینکه شهدای ماه های گذشته افرادی بودند که از باطن و جوهره حقیقی ملت ایران برخاسته بودند، عنوان کرد: با وجود تنگناهای خاصی که هم خود فتنه و هم استکبار جهانی برای کشور به وجود آورد و تحریم هایی که کشور به آن دچار شده اما حاصل آن فداکاری ها و مقاومت‌هایی بود که ملت بزرگ ایران ایجاد کردند.

استاندار لرستان در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه لرستان براساس تقسیمات کشوری ۲۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، افزود: حد و حق لرستان و اثر گذاری آن خیلی فراتر از این تقسیمات کشوری جدید است.

وی با بیان اینکه لرستان در همجواری با دیگر استان ها متصل به اقوام دیگری است، عنوان کرد: همین موضوع گستردگی پهنه لرستان را بیان می کند.

زیویار ادامه داد: ظرفیت های خاص و منحصر به فرد لرستان آن را کانون و مرکز امنیت غرب کشور می کند.

استاندار لرستان با بیان اینکه اگر فرهنگ های غنی لرستان نبود شاید در اتفاقات اخیر لرستان نیز مانند دیگر استان ها وضعیت قابل قبولی نداشت، تصریح کرد: همه شاهد بودیم که لرستان با گذشت و ایثار همانند دیگر سنوات خود را برای صیانت از کشور پایگاه قرار داد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های ایجاد شده در لرستان باید موردتوجه قرار گیرد، عنوان کرد: واحدهای تعطیل و نیمه فعال و واگذار شده باید از اختیار افراد نااهل بیرون بیایند چرا که اهلیت افراد برای سرمایه های مردم بسیار مهم است.

استاندار لرستان با بیان اینکه در سامانه رصد مشخصات تمام افرادی که از تسهیلات بهره مند می شوند ثبت می شود، تصریح کرد: حدود ۳۹ هزار نفر تعهد استان لرستان است و معدل لرستان در راستی آزمایی این سامانه مطلوب بوده و در رده ۱۰ تا ۱۲ کشور قرار داریم.

زیویار گفت: برنامه های لرستان براساس ظرفیت های استان تعریف می شود و برنامه های اجرایی استان ماحصل تحقیقات و مطالعات کارشناسان این حوزه است.

وی با بیان اینکه نرخ مسکن در لرستان نسبت به بیشتر نقاط کشور دارای قیمت بالا است، بیان کرد: این امر نقش تاثیرگذاری بر تورم استان دارد.

استاندار لرستان در خصوص آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد، گفت: اگر دولت اعتبارات مصوب را ابلاغ کند آزادسازی حریم قلعه انجام می شود.

وی با بیان اینکه تقریبا تمام موانع سندی و اعتباری این طرح در ابلاغیه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سیزدهم دی ماه امسال مطرح و مشکلات آن برطرف شده است، عنوان کرد: در این راستا مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار خاص اختصاص یافت و در بودجه های سنواتی نیز سالانه ۳۴ میلیارد تومان در اختیار قلعه قرار داده شده است.

زیویار گفت: همه مسولان نظام تاکید بر اجرای این طرح داشته اند و آزاد سازی حریم قلعه تاریخی فلک افلاک از حیث اعتبارات و مستندات لازم اعلام شده و در همه رقم ها به توافق رسیده ایم و همه ارقام مورد نیاز آن قابل تامین است.

وی درخصوص سدمعشوره گفت: اجرای سد معشوره از مطالبات اصلی مردم استان است که اکنون کارگاه سد فعال است اما انتظارات ما را تامین نمی کند.

وی تصریح کرد: سد معشوره بادیگر سدهای لرستان متفاوت است، این سد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد و در آخرین مطالعات انجام شده حجم ذخیره آبی آن زیر ۹۰۰ میلیون متر مکعب نیست.

استاندار لرستان با بیان اینکه تاکید دولت بر پیشرفت این طرح راهبردی استان است، افزود: سدمعشوره ۵۰ هزار هکتار از زمین های کوهدشت و چگنی را مشروب می کند.

وی درخصوص راه آهن لرستان، گفت: این طرح یکی از ابرپروژه های ریلی کشور است که ضرورت اجرای آن به حدی است که مقام معظم رهبری دستور دادند از محل صندوق ذخیره ملی و یا موارد دیگر اعتبارات لازم را دریافت کند.

وی با بیان اینکه این طرح ۱.۲ میلیارد دلار اعتبار ارزی دارد، عنوان کرد: این طرح با نگاه کارشناسانه پشتوانه حقوقی لازم را نیاز دارد.

زیویار گفت: تلاش می شود مشکلات واحدهای نیمه تعطیل و راکد برطرف شود و در این راستا مشکلات حسابرسی، حقوقی، بیمه، مالیات پارسیلون به نتیجه رسیده و آماده واگذاری تا قبل از پایان امسال است.

وی در خصوص برج های دو قلو، تصریح کرد: براساس توافق با بنیاد شهید یک هیات سه نفره از طرف شرکت معین کوثر، شهرداری خرم آباد و نماینده مرضی الطرفین باید راجع به تکمیل این طرح گزارشات خود را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه براساس پیشنهاد بنیاد شهید امکان تکمیل این طرح برای شرکت معین کوثر وجود ندارد، افزود: این طرح به شهرداری خرم آباد واگذار شده تا سهم این شرکت با همین هیئت سه نفره تعیین تکلیف شود.


استاندار لرستان با بیان اینکه گرچه مشکلات استان با مصوبات حل نمی‌شود، عنوان کرد: از مجموع ۱۷۵ مصوبه سفر دولت به استان ۱۱ مورد بهره برداری شده و ۱۸ مورد مصوبه بالای ۹۰ درصد هم داریم که اعتبارات خوبی گرفته اند.

زیویار با بیان اینکه تکمیل سد مروک تکمیل ساختمان سد حوضیان، تکمیل آبرسانی ازنا، تکمیل استخرشهرستان چگنی، پل بلیلوند طرح های بالای ۹۰ درصد استان هستند، تصریح کرد: بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به پل بلیلوند اختصاص یافته در حالیکه مصوبه سفر نبوده است و امسال تکمیل می شود.

استاندار لرستان گفت: برای تکمیل پارک موزه دفاع مقدس حدود ۲۷ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و در حال تجهیز است.

وی با بیان اینکه طرح های ۸۰ درصد به بالا ۱۶ مورد است، افزود: باند دوم چهار خطه خرم آباد _کوهدشت، جاده ازنا _شازند، تجهیز ایستگاه هواشناسی، احداث درمانگاه ها در مناطق دورافتاده استان، واحدهای فنی و آزمایشگاه دامپزشکی و تکمیل سالن های ورزشی ، ایمن سازی راه های ۱۴ روستای در معرض خطر، ورودی دانشگاه لرستان و تکمیل پارک علم و فناوری از دیگر طرح های مصوبات سفر ریاست جمهوری هستند که حدود ۶۰ مصوبه پیشرفت فیزیکی زیر ۸۰ درصد دارند.

وی با اشاره به لزوم احیای واحدهای اقتصادی لرستان و با بیان اینکه عمده تاکید دولت تکمیل طرح های نیمه تمام است، تصریح کرد: کارخانه خودرو سازی زاگرس به کارخانه فردا واگذار شده و آورده سرمایه گذار جدید یعنی خودرو فردا حدود یک هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه تعهد خودروسازی فردا برای سال آینده تولید ۲۵ تا ۳۰ هزار است، افزود: تا پایان سال ۵۰۰ تا یک هزار خودرو را تولید می‌کند و براساس تعهد سرمایه گذار، فرایند تولید را از حالت مونتاژ کامل به تولید بخشی از قطعات در خود کارخانه تغییر می دهند.

زیویار گفت: بسیاری از پروژه‌ها از جمله زاگرس خودرو تا قبل از سفر رئیس جمهوری تعطیل بود و حتی تعهد مشتریان را انجام نمی دادند یا در پرداخت حقوق پرسنل عاجز بودند.

استاندار لرستان عنوان کرد: پس از رفع موانع حقوقی و صدور مجوز ظرف سه هفته پیش اکنون فعال شده و مجوز در اختیار خودرو سازی‌فردا است و خط تولید رنگ مونتاژ هم فعال است.

زیویار در خصوص کارخانه نساجی بروجرد با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده و تزریق اعتبار ظرفیت اشتغال نساجی ظرف یکسال گذشته به دو برابر افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: این کارخانه اکنون بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر نیروی کار دارد.

وی با بیان اینکه در استان لرستان ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است بیان کرد: تامین منابع مالی این ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل های بخش خصوصی، تسهیلات و تبصره ۱۸ بوده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *