شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

دلفان در مسیر حق کشی/چرا دلفان حتی نمی تواند داشته های خود را نیز نگه دارد؟

مظلومیت و محرومیت دلفان موضوعی است که با هیچ شیوه و ابزاری قابل انکار نیست و هر رهگذر غریبه ای که از این دیار گذر نماید در نگاه اول به این مسئله اذعان خواهد کرد…


نسیـــم دلفـان – وضعیت امروز دلفان نتیجه سالها بی مبالاتی و سهل انگاری مدیرانی می باشد که مدتی در این دیار  بر کرسی غرورآمیز مدیریت تکیه زدند و تنها چیزی که از آن بهره بردند سکو شدن دلفان برای پرتاب آنها به جایگاه های بالاتر و مناصب خوش رکاب تر بود و دیگر هیچ

عدم جدیت در مطالبه گری مردم شهرستان را هم می توان بعنوان عامل دیگری در عقب ماندن دلفان از قطار توسعه نام برد که اکنون نیز با تمام جفاهای غیر قابل انکار در این منطقه متاسفانه کوچکترین نشانه ای از تغییر رویه در مطالبه گری مردم دیده نمی شود.

باید بپذیریم که به خوبی نتوانستیم از پرتو نورانی توسعه و پیشرفت در کشورمان بهره ببریم و فرصت های بسیاری را از دست دادیم ، همین فرصت سوزی ها باعث شده که حتی از همسایگان خود نیز به شدت عقب بمانیم.

اگر گذری به سابقه آرشیو ذهن خود داشته باشیم می بینیم که استان کرمانشاه و استان لرستان تقریبأ در یک سطح بودند اما آیا در حال حاضر وضعیت استان همسایه با اوضاع استان لرستان قابل قیاس است؟

درباره محرومیت ها گفتنی های بسیاری گفته شده و قرائن آن بارها به جوهر قلم نگارندگان این دیار بر صفحات اطلاع رسانی استان و حتی کشور نقش بسته است.

در این یادداشت نوک پیکان انتقادم به سوی مظلومیت است نه محرومیت…

کودک که بودم می دیدم افراد پر مدعا معمولأ برای بزرگ نمایی خود به کسانی ظلم می کردند که توان دفاع از خود را نداشتند چه بهتر که این فرد ناتوان بی کس هم باشد و فریاد رسی نداشته باشد.

دلفان دقیقأ همان فرد نحیف بی کس است.

از هجوم همسایه برای اشغال مناصب اداری گرفته تا غارت شهرک صنعتی و خیلی مظلومیت های دیگر که بگذریم به موضوع جغرافیای دلفان ، اماکن و شخصیت های منطقه می رسیم.

چندی پیش تنگ گاوشمارمان در حرکتی عجیب و غریب به نام بی ریشه معشوره تغییر یافت و فراتر از آن اینکه به بهانه سدی به همین نام این منطقه به  عنوان حوزه استحفاظی شهرستان کوهدشت معرفی گردید تا جایی که در رسانه ها هر زمانی که از این تنگه و سد احداثی یاد می شود در کنارش نام شهر همسایه خودنمایی می کند.(اینجا)

این در حالی است که چندین بار مسئولان شهر همسایه بدون کوچکترین هماهنگی و اطلاعی به مدیران مربوطه در دلفان از تنگه مورد نظر و سد در حال احداث بازدید کردند و حتی احساس نکردند که رسم است اگر برای بازدید اداری وارد حوزه استحفاظی شهر دیگری می شوند بایستی با مدیران ارشد آن منطقه هماهنگ شود.

از لطف همسایه های هم استانی که بگذریم به الطاف استان مجاور می رسیم.

استان کرمانشاه مدعی چیست؟

استان همسایه وقتی این اوضاع را در دلفان دید با خود اندیشید که مگر ما از سایر همسایگان دلفان کمتریم…

ابتدا احداث راه دسترسی به منطقه آبگرم و سپس امامزادگان احمد و محمود (باولین) را در پیش گرفتند و بعد از آن به همین بهانه (راه دسترسی) ادعای تعلق منطقه گردشگری آبگرمه به استان کرمانشاه را مطرح کردند و فراتر از آن اسفندماه سال گذشته در خبری به نقل از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری شان مدعی شدند که امامزادگان احمد و محمود نیز متعلق به استان کرمانشاه هستند.(اینجا)

موضوع به همین جا ختم نمی شود ، در مانور رسانه ای از چندی پیش بحثی در سایت های خبری کرمانشاه مطرح شده است که در آن سعی شده چهره مشهور دلفان یعنی مرجع عالیقدر دوران گذشته و عالم ربانی آیت الله العظمی حاج شیخ فرج الله کاظمی را به عنوان عالم بزرگی از دیار کرمانشاه معرفی کنند ، به طور نمونه روز گذشته در خبری از سایت تحلیلی خبری مرصاد ملاحظه شد که در تیتری جعلی نوشته اند “آیت الله العظمی حاج شیخ فرج الله کاظمی کرمانشاهی…

مرحوم آیت‌الله کاظمی در ارتباط با نهضت روحانیت در عصر مرحوم آیت‌الله کاشانی و بعد از آن از مفاخر علمی و رجال سیاسی و مبارز کشور خصوصأ در غرب کشور شناخته می شود. وی از شاخص ترین روحانیون برجسته دوران خود بوده که در استانهای غربی منشأ خدمات دینی ، فرهنگی و اجتماعی بسیاری برای مردم منطقه بوده و در موضوعات صلح و سازش اقوام نیز خدمات شایانی داشته است.

استان کرمانشاه با نگرش به جایگاه برجسته ایشان در صدد تصاحب شخصیت و نام بلند آوازه ایشان بر آمده و امروز می بینیم با مانورهای رسانه ای تلاش خود را جدی تر کرده اند.

اینگونه حرکات ظالمانه همسایگان دلفان مانند تصاحب مناصب اداری شهرستان توسط غیر بومی ها – سرمایه گذارانی که بنام دلفان و به کام سایر نقاط کشور وام های کلانی گرفتند و میراث بجای مانده آنان در شهرک صنعتی گویای همین مطلب است – تنگ گاوشمار تبدیل شده به معشوره کوهدشت – بحث آبگرمه ، امامزادگان احمد و محمود و نیز تصاحب چهره های مشهور دلفانی بنام استان همسایه تنها گوشه ای از دردهای لاعلاج این منطقه است که این سؤال را در اذهان مردم متبادر می سازد که :

به راستی چرا دلفان حتی نمی تواند داشته های خود را نیز نگه دارد؟

بی شک دو دلیل مورد اشاره در ابتدای متن یعنی “مسئولین و مردم” هر دو در وقوع چنین حوادثی نقش بسزایی داشته اند و به اعتقاد نگارنده گزینه دوم یعنی “مــردم” به علت عدم مطالبه گری و بی تفاوتی به حوادث پیرامون خود بیش از مورد اول سبب شده تا شهرستان دلفان آبستن چنین جریانات ظالمانه ای باشد.

امیدواریم روزی برسد که مردم دلفان نیز به این حقیقت اصل برسند که تا مطالبه گر نباشند و تا از مسئولین خود پاسخ نخواهند هیچگاه بر مشکلات شهرستان فائق نخواهند آمد.

مسئولی که ببیند مردم شهرش به موضوعاتی مانند آنچه اشاره شد بی تفاوت نیستند مطمئنأ خیلی جدی تر از گذشته ظاهر خواهند شد و اجازه هرگونه حرکتی که سبب رنجش شهروندان شود را نخواهند داد.

به طور مثال اگر مردم ما از همان روز اول که تنگه گاوشمار تبدیل به معشوره کوهدشت شد با تجمع اعتراضی قانونی و ارسال طومارهای بلند به مراجع ذی صلاح و نیز مطالبه جدی از مسئولین شهرستان از جمله نماینده مجلس که زمینه بهتری برای اعتراض به موضوع مورد بحث را دارد ، آیا نماینده شهرستان می توانست با بی تفاوتی از کنار این موضوع بگذرد؟

بارها اینگونه مباحث و خیلی موارد دیگر از طریق رسانه های شهرستان و یا تریبون نمازجمعه شهرستان مطرح گردید ، اما دریغ از یکبار واکنش اعتراضی مردم یا حداقل نصب بنر یا پلاکاردی در راستای مطالبه از مسئولان…

هر شب از فریاد من همه خلق نمی خوابند      …       اما چه سود آنکه باید بشنود می خوابد!

رضـا محمـــدی

۲۳ نظر

 1. سلام نسیم عزیز!
  دل هر خواننده همچون شما با ذکر گوشه هایی از مظلومیت و محرومیت دلفان سخت آزرده و آشفته میشود، بحق فرموده اید”بی شک دو دلیل مورد اشاره در ابتدای متن یعنی “مسئولین و مردم” هر دو در وقوع چنین حوادثی نقش بسزایی داشته اند و به اعتقاد نگارنده گزینه دوم یعنی “مــردم” به علت عدم مطالبه گری و بی تفاوتی به حوادث پیرامون خود بیش از مورد اول سبب شده تا شهرستان دلفان آبستن چنین جریانات ظالمانه ای باشد.”…
  مگر نه در نظام اسلامی کشورمان نمایندگان مجلس ، کانال و زبان ارتباطی مردم اند، تجمعات اعتراضی قانونی و طومار نویسی را که باید رهبری کند ، چندی پیش در شهرستان کوهدشت تجمع اعتراضی و طومارنویسی بابت سد معشوره خودشان و گاوشمار ما داشتند که شاهد بودیم نماینده مجلس و فرماندار و سایر مسئولین در خط اول بودند ،آیا در شهر مااگر کسی چو نسیم دلفان در پی مطالبات ، مظلومانه ، تجمع و طومارنویسی کند آیا نماینده و فرماندار و سایر مسئولین همراه فریاد این مظلومیت خواهند بود؟
  خیر! که چنین نخواهد بود! بلکه با گزارشی منفی، فضایی امنیتی ایجاد خواهند کرد !! و مظلومیت را فزون تر!
  نسیم عزیز!
  براستی میشود در پاره ای از این محرومیت ها و مظلومیت های آورده در ذیل قلم ها، فرسود، تا ببینیم جوابی از نماینده و دیگر مسئولین در رفع آنها خواهیم شنید؟

  ۱- در کدام شهرهای جهان !این همه مسافر کارگر ساختمانی ، که روزانه از این شهر آواره شهرهای بزرگ اند، دیده میشود؟
  ۲- صف دریافت کالای حمایتی دولت در شهرمان نشان از چیست؟
  ۳- حضور کودکان معصوم و افراد مسن در میان زباله برای جمع آوری مواد قابل بازیافت – با آنهمه بیماری- نشان از چیست؟
  ۴- در کدام شهر، زنان صبح زود ، برای به کار گیری در کارهای کارگری و کشاورزی، در میدان شهر، به انتظار کارفرمایی چشم به راهند؟
  ۵- سرزنش شهرهای مجاور بر عدم کاریی زمین های زراعی کشاورزی دلفان، دلیل بر چیست؟
  ۶- آمار کاهش رشد جمعیت که از دغدغه های مقام معظم رهبری است در دلفان نسبت به سایر شهرهای دیگر را در چه باید جست؟
  ۷- آمار خودکشی و خودسوزی در شهردلفان، فریاد همان مظلومیت نیست؟
  ۸- از همه واضح تر، رتبه اول بیکاری استان لرستان و به تبع شهر دلفان و نمایان شدن افسردگی در چهره های مظلوم اولیاء و جوانان دلفان را که باید پاسخ دهد؟
  ۹- به فرمایش شما نسیم جان، دلفان بیشترین کارمندان غیر بومی را دارد و این دلیل را از که باید جویای پاسخ شد؟
  ۱۰- و صدها! درد و رنج دگر که کسی نیست که نداند!

  عزیزان مطمئن باشیم اگر کسانی جسورانه و دلسوزانه از مسئولین باشند که دردها، مظلومیت ها و محرومیت های دلفان را به گوش مسئولین رده بالای نظام برسانند ، دلفان عزیز هم مظلوم و محروم نخواهد بود.

 2. با سلام
  آیامطالبه گری مردم مگر فایده ای هم دارد؟
  مگر نوشتن طومارهای متعددو اعتراض های مکرر و جلسات زیادی که در خصوص زمین های فاز ۳ فرهنگیان برگزار شد راه به جایی برد؟
  دلخوش بودیم که حدآقل مسئولین بومی شهرستان امید ۱۰ ساله ی ،قریب به ۱۰۰۰نفر از فرهنگیانی که با فروش طلا و گرفتن وام بانکی و قرض و… چشم انتظار آزاد سازی زمینهای فاز۳ بودند تا شاید بتوانند سرپناهی را برای خانواده های خود،به یادگار بگذارند.ولی افسوس ….
  زمینهایی(فاز ۳) که همجوار روستایی است که در قالب طرح هادی روستایی(همان زمینهایی که به قول مسئولین خاک مرغوبی دارد و قابل آزاد سازی نیست و مناسب کشاورزی است)،به بزرگترین شهرک نورآبادتبدیل شد.
  برادر عزیز : این هم مطالبه گری.

 3. جناب آقای محمدی مردم نورآباد همانطور که فرمودید درخواب هستند،امیدوارم روزی ازخواب بیدارشوندوبدانند،حق گرفتنی است نه دادنی، باید سعی کنند هرجورشده آن رابه دست آورند،تا کی محرومیت تاکی مظلومیت،اگرحقمان رانمی دهند باید بگیریم،مردم نورآبادبه مهمان نوازی معروف هستندامابرای خودشان وهمشهریانشان نوازشی ندارند.

 4. امیدوارم نماینده و دیگر مسئولان به این سایت سری بزنن و کامنت بغض آلود آقا یا خانم (مظلوم) روبخونن که گوشه ای از بدبختیهای مظلوم ترین شهر جهان رو به قلم خود کشیده
  در پایان از خوانندگان محترم تقاظای کامنت گله مندانه را می نمایم تا به این وسیله عقده دیرینه خودمان رو به مسئولین … شهرمان اعلام کنیم (شاید به این صورت بتوانیم فریادمان را بگوششان برسانیم)

  • دوستان من ، لینک تیتر این یادداشت به مسئولین ارسال شده و به طور حتم مطالعه خواهند کرد
   حتی به نماینده شهرستان ، برادر ایشان و رییس دفترشان ارسال شده است.

  • سلام همشهری عزیز
   بانظرجنابعالی ،می شود فریاد رادر حدقانونیش به گوش مسئولین رساند.درسایرمطالب تبادل لینک ونظر فراوان مشهود ،چه دردی سنگین تر ازین دردلفان،که قصور،خروج از تکلیف است.بازهم ازنسیمی ها متشکریم.

 5. نظاره گرمظلومیت

  دوستان از ماست که بر ماست و واقعا گناه ما مردم کمتر از مسولین نیست
  ما سالهاست چوب عدم مطالبه گری و حق طلبی و فریاد از حق کشی خود را میخوریم .
  بعنوان مثال با اینکه مجری سدگاوشمار فرزند رشید دلفان است آیا رسما و جمعا از او خواسته ایم در این مورد از حق ما دفاع کند؟ و نامی دلفانی از ریشه فرهنگی خودمان را بر آن بنهد.
  برای گرامیداشت حضرت ایت الله کاظمی چه کرده ایم دریغ از یک سالگرد یا نامگذاری یک میدان یا خیابان
  برای داشتن نماینده مجلس بومی و صد البته شایسته و کارآمد که حق مسلم ماست چه کردیم؟و موارد بسیار دیگر…
  پس طبیعی است وقتی برای حفظ این داشته ها کاری صورت نگیرد دیگران چشم طمع خواهند دوخت . تیم بی دفاع و یا بادفاع ضعیف مطمئنا از مهاجم گل خواهد خورد.

 6. امیدوارم دلفان به حق خودش برسه و مهم نیست اسم سد چی باشه و فقط باید به پیشرفت کوهدشت و دلفان فکر کرد.و فکر کنیم که چگونه بتوانیم پیشرفت کنیم.

  • یک کوهدشتی دیگه

   دلفان وطرهان سابقه طولانی مدت همجواری دارند .سابقه ای به درازای تاریخ .وبه قدمت سرکشتی از زمان نوح (ع) .مردم این دودیار که نمیشود گفت باید گفت این دیار از یک جنس اند .از یک نژاد ند .
   ارتباطات بسیار قوی وخلقیات بهم شبیه داشته ودارند .اهل سخا .اهل صفا .دلسوز ویار ویاور هم بوده وهستند .بیش از نیمی از جمعیت طرهان را دلفانیها شکل میدهند .بعد از عالی قاپو (اسکان طوایف )در زمان رضا شاه نیمی از طوایف اولاد قباد در کوهدشت ونیم دیگر در دلفان اسکان پیدا کردند وبه همین صورت طوایف .ایتیوند .نورعلی . د.وریش . آزادبخت .شاهیوند و…..کلا طایفه بزرگ میربگ نیمی در کوهدشت ونیمی در دلفان اند وارتباطات وپیوندهای متعدد هم مزید برعلت شده وفاصله ها را نزدیک ونزدیکتر نموده است .ازاینروست که در کوهدشت نام دلفان همچون نام طرهان همواره برزبانهاست وبسیار شیرین است .ویا در گذشته ها از دلفان با نام (ایلاخ )یاد میشد یعنی محل ییلاق خود آنها که اهل گرمسیر بودند .پس ایلاخ وگرمسیر یا همان طرهان ودلفان در حقیقت حکم دو برادر را داشته ودارند وبکوشیم تا این برادری را که از نیاکانمان به ارث برده ایم کماگان ادامه داده وپایبند باشیم .
   در مورد سد گاشمار یا معشوره جعلی درحقیقت تحریفی است که در مورد این لغت اصیل و واژه کهن
   بکار گرفته شده است و واژه های کهن را که بار معانی ومفاهیم فراوانی از گذشته های دوررا با خود به ارمغان آورده اند نباید از دست داد . برمیراث فرهنگی است آنگونه که از ابنیه وآثار بجای مانده از
   گذشته های دور حفاظت میکند از واژه های اصیل بر روی امکنه و…نیز حراست نماید .چرا که مرگ هر واژه مرگ قسمتی از فرهنگ را بدنبال خواهد داشت .

 7. *گفتنی ها رو که گفتن* موضوع خیلی خوبی بود….ممنون از فعالیتهای نسیم…..
  خدا قوت

 8. سلام. اما به نظر من دلفان بیشتر برای غیربومی ها خوب بوده و هست وقتی تو تمام ادارات میری و همزمان یک غیر بومی میبینن انگار جناب غیر بومی از فضا اومده و ما از پشت کوه چنان تحویلش میگرن که انگاری برادر باباشه.
  البته مشکلات شاید ریشه ای باشن اما قابل حل هم هستن. خوشبختانه در چند سال اخیر شهرمان رشد چشمگیری نسبت به سالهای قبل داشته و مسئولین دیگر باید به فکر مشکلات مردم و شهر باشند نه اینکه مشکلات خودشون و باندبازی ها.
  خوشبختانه فارغ التحصیل دانشگاهی به اندازه کافی در این شهر موجود است از همین فارغ النحصیلان جوان می توان جهت مطالعه و بررسی راهکارهای برون رفت از این مشکلات استفاده کرد.
  چند تیم مطالعاتی خوب می تونن راهکارهایی ارائه بدن که کار چندین ساله تو یک سال انجام بشه . کافیه جناب فرماندار با همکاری سایر ادارت ذیربط یک فراخوان برای همین تیم های مطالعاتی اعلام کنن. مسلما روسا و مدیران وقت کافی جهت بررسی مشکلات ندارن و اینجاست که بحث تفویض اختیار پیش می آید.
  موفق باشید

 9. مهدی جان:
  بازار قم از نقل لبت روبه کسادیست/بیچاره نکن حاج حسین و پسران را……
  ****************اللهم عجل لولیک الفرج**************

 10. برادرکوهدشتی شما برادره مایید گاوشمار برای شما اب گرمه وامام زاده احمدومحمود هم کرمانشاه می بره بیشترکارمندان شهرمون الشترین کوه گرین هم برای نهاوند بیچاره مگه نهاوند برادر دوست وهمسایه ما نیست فقط بیچاره بچه های ماچه اجداد باغیرتی داشتند

 11. متاسفانه ما به داشته های خود احترام نمیگذاریم

  الشتر ی ها ادارات ما رو محل تاخت و تاز خود نموده وهمچون دوران مغول حکم رانی میکنند

  حتی هندوانه فروش های ما الشتری شده . تاکسی الشتر جای خود

  راهنمایی رانندگی الشتر دفتر چه جریمه های خود رو در دلفان تکمیل میکنه

  اماکن و اطلااعات ماالشتری ه ………

  اما ما دلفانی ها حتی عرضه شکایت کردن نداریم

  باید چند بار با اتحاد … تا حداقل مسئولین بدونن
  نوراباد جای قشون کشی و حکمرانی و چپاول نیست

 12. یک کوهدشتی دیگه

  ادامه ..وعالم ربانی ومجاهد بزرگ مرحوم آیت الله حاج شیخ فرج الله کاظمی هم در حقیقت مربوط به دو مکان دلفان وطرهان میباشد چرا پدران ما از خلقیات وکرامات وزحمات بی شائبه وخستگی ناپذیر ایشان
  روایات زیادی را در سینه دارند .بسیاری از مناطق کوهدشت را حتی با پای پیاده بخاطر ارشاد وراهنمایی مردم گشته ودرس دین واخلاق داده است .روحش شاد باد.
  ا

 13. باسلام وعرض ادب خدمت شنوندگان گرامی،اولازهرچیزبایددعاگوی نسیم باشیم که باشفافیت ضعف وحقارت دلفان روگفتن وبنده معتقدم تاروزی که کدخداهانماینده دلفان روانتخاب میکنن ماهمچنان بایدتحقیربشیم وخداآگاه است که این شهررواین اشخاص نابودکرده اندودرآخرت گناه جوانان تحصیل کرده شهرمامن گریبان گیرشون خواهدشد.چراباوجوداین همه فوق لیسانس ودکتری بایددیپلمه الشتری یاخرم آبادی استخدام شهرمابشه.چرابیشترمدیرای ماغیربومی هستندیعنی شهرمادرحداین اشخاص کسی وجودنداره،چرابیکارترین شهرستان کشوریم بااین همه منابع،چراآماربیکاری مادوبرابرآخرین شهرستان قبل ازخودماس.مسئولین چه اقدامی برااشتغال کرده اند؟

 14. زین پس به جای واژه بیگانه و بی ربط معشوره واژه بومی و کهن “گاوشمار “را به کار ببرید.
  ( با تشکر – فرهنگستان ادب فارسی )

 15. از ماست که بر ماست
  وقتی مردم خوب شهرمان قدر چیزی که مال خودشان است را نمی دانند به همسایه ها حق بدهید که صاحبش شوند نوش جانشان مگه قدر داشتن مرحوم ایت الله شیخ فرج الله کاظمی را دانسته ایم هر شهری که میرویم اماکن زیادی به اسم بزرگان است ایا دلفان برای بزرگشان چنین کاری کرده اند دریغ از نامگذاری حتی یک خیابان
  بگذارید حداقل همسایه از حق و حقوق این بزرگان دفاع کنند

 16. از قدیم گفته اند حرمت امامزاده را متولی نگه می دارد
  مگر ما حتی یک بار بزرگداشتی برای این عالم ربانی گرفته ایم؟ ما خودمان سخنی از این بزرگوار نگوییم و نگذاریم دیگران هم سخنی بگویند؟

 17. دیوار دلفان ها کوتاه است وگرنه خروس همسایه هم بال پر وجهش ندارد و ناتوان است
  اما از بس دیوار ما کوتاه که نیاز به خروس نیست .حتی لاک پشت بالای دیوار ما میتواند برود.
  ۲۸روستا الشتر و حدود ۲۰ روستا هرسین .۴ روستا چگنی و ۶ روستای گردشگری و جالب کوهدشت و اخیرا هم ۱۶۴ کیلومتر مربع .مشتمل بر چو نوذر و کالگه و شهره. امیدعلی و…جنوب گرمابه و حاشیه شرقی سیمره .از دلفان منفک و به کرمانشاه الحاق شد
  چون دلفان بیش از حد محروم است و این روستاها از نورآباد راه دسترسی ندارند و الشتر و هرسین و کوهدشت و کرمانشاه و حتی سراب دوره چگنی به پشتوانه خرم آباد بهرمندی بیش از نورآباد دارد
  خوب است گرین بین ما و نهاوند است
  و به این دلیل نهاوند روستا از دلفان نبرده .
  جا دارد خواستار برگشت روستاهای دلفان شویم
  دلفان شده فلسطین و تکه تکه از دست میرود
  آدم یاد ایران زمان قاجار میافتد

  • من به عنوان هم قبیله ای که سالهاست در دلفان و کوهدشت زندگی می کنم از تجربیات کشورهای دور دست بگیر تا استانها و شهرهای همسایه به این نتیجه رسیده ام که ورود و خروج چند راه و جاده بدون واسطه به شهرهای دیگر باعث رونق زندگی برای مردم خواهد شد سالها کوهدشت و دلفان و سرمین های همجوار قبل از امدن خودرو به وسیله راه مالرو به وسیله اسب .گاو و قاطر با هم در ارتباط بودند که اتفاقا در انزمان باعث رونق دو منطقه می گردید ولی بعد از امدن خودرو و جاده سازی از این راههای مالرو غافل شدند و منطقه ای مثل دلفان در بن بست قرار گرفت اگر فقط همین راه قدیمی را از طریق جاده اسفالته به هم وصل می کردند مطمعا باشید تاثیر بسزایی در زندگی مردم دو منطقه می گذاشت امیدوارم مسولان برای احداث این راه قدیمی و اسفالته نمودن ان هرچند کوهستانی و هزینه بر است اقدام کنند . باشد که دیگر شهرهای استان مخالفتی با این قضیه نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *