سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲

در مسیر انتخابات مجلس دهم/تحلیلی بر فضای رقابت انتخاباتی در شهرستان دلفان

جای آنست که فضای رقابتی تازه ای در شهرستان غالب شود و چهره ها و نامزد های جدید سیاسی پا به این عرصه ی رقابتی بگذارند و مطمئنا مردم فهیم شهرستان دلفان، با چشمان باز و بی تعصب تر نسبت به گذشته، سرنوشت چهار سال کرسی نمایندگی شهرستان را مشخص نمایند…


نسیـــم دلفـان – با نگاهی اجمالی به تاریخ انتخابات نمایندگی مجلس در دلفان، می توان متوجه سایه ی رقابت سنتی، میان دو نامزد مطرح بر فضای انتخاباتی این شهرستان شد.

این موضوع گاه موجب بوجود آمدن اختلافات عمیق میان مردم و طیف های طرفدار این دو شخص و حتی موجب بروز درگیری هایی سطحی میشد که در صورت برتری یکی بر دیگری، هیزم جدیدی بر آتش کینه ی این دو طیف انداخته می شد، شاید این تشبیه خرده ای اغراق آمیز باشد اما کسانی که در ادارات شهرستان شاغل هستند، بخوبی متوجه ی این موضوع می باشند.

گذشته از شایستگی یا عدم شایستگی این دو نامزد انتخاباتی، یعنی مرحوم علی آل کاظمی و حجه الاسلام محمدی، دلایل عمده ی این رویه انتخاباتی را میتوان این گونه معرفی کرد:

۱- سابقه ی خانوادگی و انقلابی این دو چهره مشهور

۲- نبودن چهره ی سیاسی رقیب برای این دو بزرگوار در شهرستان. در واقع با حضور ایشان جایی برای خودنمایی آنچنانی دیگر نامزد ها وجود نداشت.

۳- جمعیت بالای روستایی شهرستان و عدم آشنایی روستا نشینان با چهره های جدید سیاسی

۴- رهبری بر دو حزب عمده ی شهرستان

بهر حال درست یا غلط بودن نتایج این رویه ی انتخاباتی به داده ها و آمارهایی بستگی دارد که تمامأ حاکی از محرومیت و عقب ماندگی اقتصادی و… این شهرستان هستند و عواقب آن را هر روزه در زندگی همشهریانمان مشاهده میکنیم.

با توجه به درگذشت حاج آقا کاظمی و عدم توانایی ورود به انتخابات حجه الاسلام محمدی به دلیل کهولت سن و در واقع کنار رفتن دو رقیب سیاسی شهرستان، جای آنست که فضای رقابتی تازه ای در شهرستان غالب شود و چهره ها و نامزد های جدید سیاسی پا به این عرصه ی رقابتی بگذارند و مطمئنا مردم فهیم شهرستان دلفان، با چشمان باز و بی تعصب تر نسبت به گذشته، سرنوشت چهار سال کرسی نمایندگی شهرستان را مشخص نمایند.

با این حال باز هم زمزمه هایی از ورود اقوام و آشنایان آن دو بزرگ وار به صحنه ی انتخابات به گوش می رسد که با اعتبار ایشان، قصد تصاحب کرسی نمایندگی شهرستان را دارند که با توجه به نتایج این رویه ی انتخاباتی در شهرستان که برای عموم مردم قابل مشاهده است، انتظار میرود مردم فهیم دلفان، با چشم و گوش باز با این موضوع برخورد کنند.

به امید دلفانی آباد …

ارسال متن: شهروندی از فعالین سیاسی شهرستان دلفان


مطالب مرتبط:

» علت شکست دلفان در انتخابات مجلس نهم چه بود؟/ نظرات جالب مردم در این باره!

» یادداشت تحلیلی/بدترین نوع بیسوادی، بیسوادی سیاسی است

» دهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در دلفان/بایدها و نبایدها

» شورای نگهبان لرستان: در بررسی صلاحیت‌ها به اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب بودن نامزدهای انتخاباتی توجه نمی‌شود

» غلامی بعنوان مسئول ستاد انتخابات شهرستان دلفان منصوب شد

» تصویر قدیمی از انتخابات در شهرستان دلفان/سال ۱۳۵۲ هجری شمسی

۱۶ نظر

 1. دوستان و عزیزان دو مجلس هشتم سوری نزدیک به هیجده هزار رای کسب کرد و با عقبه ی خوبی وارد دور مجلس نهم شد و به پشتوانه ی قوی توانست منتخب مردم بشه
  این دور هم بهتره واقع بین باشیم در حال حاضر همه می دونیم و به خوبی درک کرده ایم که اوضاع اقای … از بقیه بهتره و به قولی جو حاکم حکایت از اختلاف بالای ایشان نسبت به بقیه ی کاندیداها دارد و انصافا لیاقتش رو هم دارند و در هر سنگری که بوده موفق بوده اند و دور قبل هفت روز مانده به انتخابات تونست رای اول نوراباد رو کسب کنه و نزدیک به بیست هزار رای کسب کنه این دور با شناختی که از روستاییان داریم اکثر روستاها امیدشان به حضور ایشان است و نظر سنجی … این ادعای بنده رو به خوبی مستند کرده پس بهتره همه با هر سلیقه ی سیاسی و با هر تفکری به فکر دلفان و نکاینده ی دلفانی با اقتداری همچون ایشان و با انتخابشان با اقتدار و نتیجه ای کم نظیر ایشان را راهی بهارستان نماییم که هر چقد اقتدار اراء ایشان قویتر و بهتر باشد پشتوانه شهرمان و حق و حقوق جوانانمان بهتر مطالبه خواهد شد.

  • باسلام معلومه که داری تبلیغات می کنی از کجا نظر سنجی کردی یعنی دیگر کسانی که وارد عرصه انتخابات شدن دیگه هیچ ؟بیخودی دلت رو خوش نکن مردم باین حرفهای نخ نما گول نمی خورن

  • لک زبان عزیز،ضمن احترام به نظرتان باید خدمتتان عرض کنم که اصلا اینطور نیست که گفتی بنده دورقبل به ایشان رای دادم اما با استدلال وتحقیق وبعینه دیدم که ایشان فقط شعارهای قشنگی میده وبا همه دوستان ونزدیکانش به نوعی سیاسی کاری میکنه واین باعث شده که اکثراطرافیانش دلسرد شوند گواه عرایضم اینه که هیچکدام ازاعضای خانواده اش باایشان نیستند بهتره یه تجدیدنظری کنی

 2. به نظرم رقابت بین اقایان ع چ و ع ر باشد هر دو هم جوان با انرزی و با لیاقت هستند .

 3. از نظر من چیزی ک امروز مورد نیاز شهری مثل نورآباده اتحاد و همبستگی بین مردم و دوری از چند دسته گی هاست ک بر پایه ی شناخت و آگاهی کافی نسبت اوضاع و احوال اجتمایی و سیاسی حال حاضر شهرمون و نیاز های اون باشه .به امید روزی ک با همدلی و همکاری بتونیم موجب موفقیت برای شهرمون بشیم و بتونیم ک پیشرفتشو به ارمغان بیاریم !

 4. پیشرفت؟؟؟!!!!

 5. جوان !!!!!!!!!!!! اقا جوان نهایتش ۴۵ باشد نه ۸۰ سال

 6. بنظرم …از همشون لایق تره . مدیر بود .جوانه . جانبازه… و از هم مهم تر نفوذ بیشتری در بین مسوولان داره

 7. سلام با توجه به اینکه ریاست … از آقای سوری حمایت میکنه و طرف داران کاظمی به سه قسمت رفته اند و افراد پرادعا و کار خراب کن و خود خواه هستن اگر آقای… به میدان نیاد محبوب تر است چون آقایان فرهنگی بر ضد او کار می کنند.

 8. مردم دلفان بایددبرای یک نماینده خاص دلفانی به اجماع برسن و از فامیل ووطایفه گرایی دست بردارند تا بلای ادوار قبل سرشون نیاد. دوای درد دلفان مسئولان بومی است.

 9. امید به فردایی بهتر

  انقلابی در راه است با ورود آقای…دوستان خیلی خودشان را اذیت نکنند باور داشته باشن ،مردم از گذشتگان خسته شده اند،آسمان وریسمان نفرمایید ۷ اسفند نزدیک است

 10. رای اول نوراباد گفتی //////منظور حاج اقا معمد محمدی

 11. در جواب داریوش محترم

  آقا داریوش عزیز
  لطفا اخلاق سیاسی رو رعایت کن و این خانواده بزرگ رو تخریب نفرما
  اولا هیچ جمعیتی نمیتونه ۱۰۰% یکصدا باشه
  خانواده شما نیز نمیتونید همگی یکصدا باشید حتی اگه خیلی هماهنگ باشید باز هم بر سر مسایل جزئی با هم اختلاف دارید
  سالهاست پدرم و پدرانم با این بزرگان بودیم
  دوما اتفاقا با اینکه خانواده کاظمی جمعیت زیادی دارن امسال با هم یکصدا و هماهنگ یار و یاور مدیر نمونه استان هستن

 12. به نظر این جانب باید همه شهرستان دلفان با هم یکصدا و یکدست به نماینده مدیر و کسی که دارای سوابق مدیریتی عالی باشد رای بدهیم.و رایهایمان را الکی پخش و پلا به قول گفتنی نکنیم.

 13. با سلام خدمت دوستان لک زبان عزیز به نظر من این دوره اقای… میتونه فرد مناسبی برای نوراباد باشه چون اهل دروغ وشعار نیست

 14. دوستان عزیز لطفا برای یک دوره هم که شده عینک تعصب بیجا وکور کورانه رو از چشمتون بردارید و کسی رو انتخاب کنید که از همه لحاظ تسبت به بقیه بالاتر باشه اینکه نماینده باید اهل کدوم شهر باشه مهم نیست در ادوار گذشته هم نماینده نور آبادی به مجلس رفته هم نماینده الشتری .اگه نماینده فقط باید نور آیادی باشه ۶دور از ادوار گذشته نورابادی ها به مجلس راه پیدا کردند ولی واقعا چقدر این دید طایفه گرایی به شهرستان کمک کرده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *