شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

در اردیبهشت‌ماه، لرستان با نرخ تورم ۳۸.۸ درصد سیزدهمین استان کشور بود

طبق اعلام مرکز آمار، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های لرستان، ۳۸.۸ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های لرستان به طور میانگین، ۳۸.۸ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه فروردین ماه ١۴٠٢ لرستان ۴۱.۶ درصد بود که در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

نسیم دلفان – به گزارش یافته، اطلاعات سوم خردادماه ۱۴۰۳ مرکز آمار حاکی است که نرخ تورم سالانه کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور در میان استان‌ها به استان یزد با تورم سالانه ۴۳.۶ درصد و کمترین نرخ تورم سالانه متعلق به استان سیستان‌و‌بلوچستان با نرخ ۲۹.۶ درصد است. لرستان هم با تورم ۳۸.۸ درصد درصد سیزدهمین استان کشور است.

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۴۳.۰ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ۲.۸ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۳۱.۰ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۷.۰ درصد افزایش داشته است.

♦ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور
منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۳۱.۰ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۳۱.۰ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ، در مقایسه با ماه قبل، ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

♦ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ۲.۸ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۱.۸ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ۳.۳ درصد بوده است.

♦ نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۳۷.۰ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد کاهش یافته است.

♦ درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳
نرخ تورم سالانه کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ، برابر ۳۷.۰ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۲.۷ درصد برای دهک­­ اول، تا ۳۸.۳ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۵.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۵.۴ واحد درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *