چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲

درآمد نفتی ایران به ۱۹میلیارد دلار رسید + جدول

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۱۷میلیارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد ایران در ۵ماهه نخست ۲۰۲۳ نیز ۱۹میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرده است.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در گزارش جدید خود کل درآمد نفتی ۱۳ عضو اوپک در ۵ماهه سال جاری میلادی را ۲۹۳ میلیارد دلار اعلام کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین کل درآمد نفتی ایران در ۵ماهه نخست سال جاری میلادی را ۱۹ میلیارد دلار برآورد کرده است. این رقم معادل ۶.۵ درصد از کل درآمد نفتی اوپک در این دوره بوده است.

ایران میان اعضای اوپک از نظر درآمد نفتی در ۵ماهه ۲۰۲۳ در رتبه پنجم قرار داشته است. عربستان با ۱۰۱ میلیارد دلار بیشترین درآمد نفتی را در این مدت داشته است. عراق و امارات هر کدام با ۴۱ میلیارد دلار و کویت با ۳۲ میلیارد دلار به ‌ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم از این نظر قرار داشته‌اند.

درآمد نفتی سایر اعضای اوپک در این دوره عبارت است از: الجزایر ۱۲ میلیارد دلار، آنگولا ۱۳ میلیارد دلار، کنگو ۳ میلیارد دلار، گینه استوایی ۱ میلیارد دلار، گابن ۲ میلیارد دلار، لیبی ۱۲ میلیارد دلار، نیجریه ۱۲ میلیارد دلار و ونزوئلا ۴ میلیارد دلار.

افزایش ۱۷میلیارددلاری درآمد نفتی ایران در ۲۰۲۲

بر اساس این گزارش ایران در سال میلادی گذشته ۵۴ میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرد. این رقم نسبت به سال قبل از آن ۱۷ میلیارد دلار افزایش داشت. درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۷ میلیارد دلار اعلام شده بود.

درآمد نفتی اوپک نیز از ۵۷۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۸۸۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است.به‌دلیل افت قیمت نفت همه اعضای اوپک در سال ۲۰۲۳ با افت درآمد نفتی مواجه شده‌اند و بر همین اساس اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است درآمد نفتی اوپک در این سال به ۶۸۱ میلیارد دلار و درآمد نفتی ایران به ۴۶ میلیارد دلار کاهش یابد.


 

» تازه ترین خبرهای “صفحه اجتماعی – اقتصادی” نسیم دلفان را دنبال کنید (اینجا / کلیک نمایید)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *