جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

«خودروی اقتصادی» کی می آید و با چه قیمتی؟

 

طبق گفته عباس علی‌آبادی، وزارت صمت در تلاش است محصولی استاندارد و مجهز به آپشن‌های قابل‌قبول،در قالب خودروی اقتصادی، توسط خودروسازان کشور تولید و طی سال آینده روانه بازار کند.

روند واردات نشان می‌دهد تقریبا تمام خودروهای وارد‌شده به کشور بالای ۱۰هزار دلار قیمت دارند و کف قیمت تمام‌شده آنها برای مشتریان ایرانی حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

از طرفی، خودروسازان برنامه خاصی برای تولید خودروی اقتصادی ارائه نداده‌اند.

این را نیز باید در نظر گرفت که اقتصادی بودن خودروی مدنظر وزیر صمت، نباید به کیفیت آن آسیبی وارد کند و این در شرایطی است که با توجه به رشد هزینه‌های تولید و همچنین تحریم، تولید یک محصول استاندارد با رعایت اصول ایمنی، قیمت تمام‌شده‌ای بالاتر از قدرت خرید بسیاری از شهروندان ایرانی را می‌طلبد.

در حال حاضر ارزان‌ترین خودروی تولید داخل حداقل ۳۵۰میلیون تومان قیمت دارد.

با توجه به روند تورم و همچنین در نظر گرفتن فریز قیمت کارخانه، هزینه تولید و قیمت تمام‌شده همین خودرو در سال آینده بالاتر خواهد بود.

اگر فرض کنیم خودروی اقتصادی از نظر کمی و کیفی چیزی شبیه ارزان‌ترین مدل تولید داخل فعلی بوده و سال آینده مثلا ۴۰۰میلیون تومان قیمت داشته باشد، دست بسیاری از شهروندان به این مدل به‌اصطلاح اقتصادی نخواهد رسید.

مساله دیگر اینجاست که خودروی داخلی ۵‌هزار دلاری امروز، از سطح کیفی قابل‌قبولی برخوردار نیست، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت خودرویی با قیمت مشابه در سال آینده و با برچسب «اقتصادی»، دارای سطح کیفی مناسبی باشد./دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *