یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
آخرین خبرها

روند انتصابات غیر بومی در دلفان تمامی ندارد / این بار کمیته امداد در تیررس قرار گرفت

یک سؤال ، علت چیست که انتصاب های مدیران شهرستان دلفان بیش از آنکه به طرف گزینه های بومی باشد به سمت غیر بومی هاست…


نسیـــم دلفـان – طرح ناعادلانه انتصاب مدیران غیر بومی در دلفان این بار سر از یک ارگان حمایتی و انقلابی  درآورده است.

انتصاب مدیران در سطح شهرستان دلفان همیشه با چالش های بسیاری همراه بوده که موضوع اصلی آن درباره بومی بودن و یا نبودنشان می باشد و دائماً با نگرانی و نقدهای تند از سوی فعالین فرهنگی ، اجتماعی و اقشار مختلف مردم روبرو بوده است.

انتصاب های پی در پی افراد غیربومی در شهرستان دلفان چند سؤل را در ذهن اهالی این شهرستان بدون جواب گذاشته است ، این سؤالات در گزارشهای  قبلی نسیم دلفان نیز درج گردید اما چرا هیچ مسؤلی حاضر به پاسخ گویی به سؤالات مطرح شده نیست؟ الله اعلم

برخی سؤالات و ابهامات موجود در اذهان مردم این است که آیا در شهرستان پر جمعیت دلفان هیچ فرد شایسته ای برای مسؤلیت های واگذار شده وجود نداشته است؟

درصد بالایی از انتصاب های چند سال اخیر در دلفان ، الشتری ( یعنی همشهری های نماینده شهرستان) بوده است ، آیا نماینده محترم در جریان این موضوع قرار گرفته و با چراغ سبز ایشان این تغییرات انجام گرفته است؟ در صورتی که جواب خیر باشد ، بایستی پرسید چرا ایشان با توجه به شعار های تبلیغاتی خود از حقوق دلفان دفاع نمیکند و جلوی این انتصاب های غیر بومی را نمیگیرد؟

و اگر پاسخ آری باشد و این تغییرات با اراده و هماهنگی نماینده انجام گرفته پس تکلیف شعارهای تبلیغاتی وی قبل از انتخاباب شدنش چیست؟

آیا مدیران منتصب در هر منطقه بایستی بومی باشند یا غیر بومی ؟

گرچه بومی بودن دلیلی بر ارجحیت نمی تواند باشد اما شاخصه هایی در این میان جلب توجه می نمایند که پرداختن به آن ها پاسخ به پرسش مطرح شده را با اما و اگرهایی همراه می سازد.

باید توجه داشت که فاکتور آشنایی هر مدیر با شهرستان مورد مأموریتش ؛ شاخص بسیار مهم و تعیین کننده ای است که این شاخصه به طور معمول در مدیران بومی یافت می شود . شما اگر برای اولین بار به عنوان یک مدیر جدید به شهری غیر از دیار خود قدم بگذارید برای آن که به خم و چم آن شهر و نام و تاریخچه ی محله ها و سرمایه های انسانی و غیر انسانی آن شهر آشنا بشوید به طور حتم به زمان زیاد و انرژی زاید الوصفی نیاز دارید که قطعا تا بدست آوردن آن اطلاعات ارزشمند ؛ بازنده ی مدیریتی خود شما هستید.

یک مدیر بومی لایق ، توانمند و متخصص به شایستگی می تواند با احساس تعلق ، دلسوزی خالصانه و شناخت همه جانبه نسبت به محیط پیرامون خود ، زمینه پیشرفت را فراهم نماید و در این راستا طبیعی است که انتخاب مدیران بومی می تواند اثر بخشی بیشتر و جذب اعتماد عمومی بیش از پیش شهروندان را به جهت نفوذ کلام محلی در جامعه خود به دنبال داشته باشد.

انصافأ انتصاب ها و استخدام های دو شهرستان همجوار یعنی سلسله و دلفان را ملاحظه کنید!

چند درصد از انتصابات و استخدام ها در شهرستان سلسله از شهروندان دلفانی است و در مقابل چند درصد از انتصابات در دلفان از الشتری هاست؟؟؟

ائمه جمعه شهرستان از گذشته تاکنون بارها و بارها به این موضوع (انتصاب و استخدام های غیر بومی) واکنش نشان دادند و در یک مورد پاسخ نماینده شهرستان پاسخی تامل برانگیز بود.

نماینده شهرستان در پاسخ به حاج آقا صرفی پور گفته بود که چون افراد و مدیرانی با تخصص های مورد نظر ایشان در شهرستان دلفان یافت نمی شود به ناچار از سایر شهرستان ها (البته ترجیحأ از شهرستان همسایه) مدیر متخصص وارد می شود. (اینجا)

جالب است ، به طور  مثال در همین کمیته امداد دلفان ۶۰ الی ۷۰ نیروی بومی باسواد که بعضأ فوق لیسانس و استاد دانشگاه هستند وجود دارد و سالها سابقه خدمت در این اداره را نیز در کارنامه خود دارند اما چطور یک نفر از این نیروهای بومی دارای تخصص مورد نظر آقایان نیست و الزامأ باید از غیربومی های همسایه جایگزین شود، الله و اعلم

از فرماندار شهرستان بعنوان نماینده عالی دولت در دلفان و بالاترین مدیر اجرائی انتظار می رود در مقابل اینگونه اعمال فشارها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و  زیر بار تحمیل مدیران غیر بومی و حتی بومی نالایق و ناکارآمد نرود تا زمینه بروز نارضایتی های اجتماعی بیشتر در سطح جامعه و گروه ها و اصناف پدید نیاید.

احترام به خواست عمومی مردم یک اصل در نظام جمهوری اسلامی است…

از روزهای آغازین پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همواره امام راحل و سال های بعد مقام معظم رهبری با تاکیدات خود توجه به خواسته های مردم و رعایت انصاف و عدالت در مسایل و مباحث جاری کشور را به مسوولین توصیه کردند و این توصیه ها نباید در دیدگاه مدیرانی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امانتدار مسوولیت ها و جایگاه هایی هستند به فراموشی سپرده شوند.

مردم دلفان انسان هایی ارزشی، ولایتمدار و معتقدند و همواره در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی نیز محکم و استوار ایستادگی کردند ، اینکه این معرفت ها دیده نشود و خواسته به حق آنان در رابطه با انتصابات بومی در دستور کار مسئولین قرار نگیرد کمی کم لطفی و بی مهری است.

دور از انصاف است که کمترین خواسته آنان که در واقع انتصاب افراد بومی و متعهد برای دستگاه های اجرایی و ادارات شهرستان است نادیده گرفته شود.

سخنی چند با استاندار محترم لرستان

شما دلفان و مردم کم توقعش را از سالهای پیش بخوبی می شناسید . با فرهنگ و بافت اجتماعی و سیاسی این دیار بیشتر از استانداران پیش از خود ، آشنایید . این قرابت و آشنایی شما با دلفان ، سطح انتظارات مردم مظلوم این شهرستان را از شما بعنوان مدیر ارشد اجرایی در استان ، بالاتر برده است .

جانب آقای استاندار

با نگاهی به گذشته درخواهید یافت که بالاترین از هم گسستگی ها و نارضایتی ها در بافت سیاسی و اجتماعی شهرستان ، در زمان فرمانداران غیر بومی سابق در این شهرستان ، بروز کرده است خصوصأ در زمان فرماندار قبلی و مهمترین دلیل این موضوع ، آشنایی  و انس نداشتن مدیران غیر بومی ،  با فرهنگ ، منش و رفتار اجتماعی و سیاسی مردم منطقه بوده است.

تجربه گذشته نشان می دهد ، مدیران بومی در ارتباط با مردم و مسئولان دیگر دستگاه های شهرستان موفق تر و کارآمد تر بوده اند.

مردم دلفان که سالها مدیران غیر بومی را تجربه کرده اند ، در این برهه خواهان انتصاب مدیران بومی در این شهرستانند.

با توجه به درایتی که از سوی استاندار گرانقدر به عنوان نماینده عالی و سیاسی دولت در استان لرستان و معاون سیاسی و امنیتی ایشان سراغ داریم امید است که دلسوزانه تعداد انتصابات مدیران غیربومی در هر شهرستان را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که در شهرستان دلفان چند درصد نیروهای دولتی خصوصأ در رده های مدیریتی غیربومی هستند و این آمار را با سایر شهرستان های استان مقایسه کنید.

ضمن آرزوی توفیق جنابعالی در عرصه خدمت ، از شما می خواهیم این خواسته عمومی مردم دلفان را محقق نموده تا شرایط مناسب تری در آینده سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی این دیار شاهد باشیم.

۲۲ نظر

 1. از ماست که بر ماست

 2. [جوانان دلفان

  سوری کاری کرده که نوراباد تا سالیان سال عقب مانده باقی میماند باید همشهریانی که به ایشان رای دادند پاسخگو باشند خواهشا دیگر گول اینگونه افراد را نخورید و از یکی از همشهریان خوب و با تجربه ی خودمان حمایت کنید چون در غیر اینصورت باز هم سوری نماینده شهرمان خواهد بود

 3. [جوانان دلفان

  سلام وخسته نباشید به مسئولان سایت نسیم دلفان
  چرا خبر مهمان بر خط که قرار بود از رستمیان دعوت بعمل شود از روی سایت حذف شده و ایا از ایشان دعوت بعمل آمده است جهت پاسخگویی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. دلفانی بی کس

  باسلام . ما خود به چاه افتاده ی دست کسانی هستیم که حاضر نشدند ایثار کنند و از حق دلفان دفاع . آن زمانی که طبق قانون و بر اساس ملاحظات سیاسی باید دلفان خود یک نماینده مسقل میداشت اما آقایان و عالیجنابان وقت و اکنون کوتاهی کردند . (( هرچند حقا اگر دلفانی هم به مجلس رفته یاکلا برای الشترکار کرده یا برای هیچکدام ..کار شخصی ها شرافتا نمیدانم اما اگر الشتری رفته یا برای الشتر کار کرده یا هیچکدام … هرچند از حق هم نگذریم وسعت و پراکندگی حوزه انتخابیه هاهم بسیار و مشکلاتشان به دلیل بی وجدانیها و کم توجهی ها فراوان .. .. اگر تلاش میکردند از اول انقلاب تا حالا هرنماینده سالی یک کارخانه و دو مشکل اساسی را حل کنند وضع مان این نبود ))
  عده ای بسیار زیادی که کاندیدشدند وهرکدام به خیالشان پیروز هستند .. و کوتاه نیامدند .
  وقتی بزرگان و سران ما به خاطر حفظ منفعت های شخصی خویشو گرفتن پست و مقام و ..از ایشان حمایت کردند.
  پس به جناب سوری خورده مگیریم . که از ماست که برماست.
  اما ایشان قول داده بودند که ابدا از نیروی غیربومی خصوصا الشتری در ادارات دلفان استفده نکند مگر حقیقتا تخصص و با تجربه و متعهد دلفانی نداشته باشیم .. که متاسفانه به قولهای خود یک یک پشت کردند …که در سرای قیامت جلوی تک تک این بزرگواران بالا را خواهیم گرفت
  سی و چند سال از انقلاب در جمهوری اسلامی ایران میگذرد مسئولین آمار بدهند چند دلفانی در الشتر مدیر و مسئول بوده اند و دوام و قوام آنها چقدر بوده …وتعداد آنها در دلفان ما چگونه بوده است ..
  آنها از اول مسئولین ومردمشان خواسته اند اما ما هم مردم کوتاهی کردند هم مسئولینمان بله قربان گو….
  عدالت . انصاف . شرف . تعهد و خدا ترسی داشته باشید. شخصی و خود نگر وطایفه نگر نباشیدو حامی مسئولین خدوم وپاک باشید. زنده باد دلفان و دلفانی. یاعلی مدد

 5. درود بر الشتریها که همیشه متحد و همدل و حامی هم هستند در هرکجا ودر هرمقام وپستی باشند کافیه بفهمند الشتری همکارشونه . تلاش میکنند بالا ببرنش نه مثل تعدادی که فقط دنبال پاپوش درست کردن واسه همند . حامی هم هستند و اتحادمون شکسته نمیشه .حتی اگر دشمن خونی وسیاسی هم باشند…

  • نظر برادرمون (همشهری ) واقعیت محضه.
   تا وقتی ما دلفانی ها طایفه بازی خودمونو کنار نزاریم و با هم متحد نشیم چیزی درست نمیشه
   چرا در مجتمع شبانه روزی ایتیوند جنوبی که برای الشتری ها از لحاظ مسافت جای مناسبی برای اشغال کردن نیست و قبلا بیشتر دبیران و پرسنل نورآبادی بودند چون اون زمان مدیر خرم آبادی بود ولی بعد از اینکه مدیر نورآبادی شد الان ۹۹ درصد پرسنل برادران الشتری هستند. حال وای به حال نقاط دیگر دلفان که به الشتر نزدیکند. (شبانه روزی امامزاده ابراهیم سفیدخانی)

 6. این ضعف را هم بگذارید به حساب ادوار گذشته از جمله دوره فعلی و دیگر هیچ . وقتی که از روی احساسات چنان مست می شدید که خدا را هم حساب نمی کردید حالا نوش جان کنید.

 7. اسکندر مقدونی قبل از حمله به ایران از مشاورانش پرسید چگونه بر مردمی که از ما بیشتر میفهمند حکومت کنم
  یکی از مشاوران گفت :کتابهایشان را بسوزان ،بزرگان و خردامندانشان را … و دستور بده … کنند.
  اما یکی دیگر از مشاوران گفت : بجای این کارها که هزینه ، زحمت و بدنامی دارد…
  ….
  ….
  ….
  حالا حکایت سوری با دلفان این گونه است.

  • دوست گرامی با اینکه چیزهایی که نوشتی حقیقت دارد اما قابل انتشار نیست
   شما بدون نام واقعی خودتان چیزی را می نویسی که برای خودت نه اما برای ما محاکمه قضایی به دنبال دارد
   با دقت قسمت هایی که نقطه چین گذاشتم رو مطالعه کن ببین چه نوشته ای!
   مسئولانی که اکنون در پست های دولتی گمارده شده اند میتوانند بعلت نامی که برایشان بکار برده ای از ما شکایت کنند و هیچ دفاعی نخواهیم داشت
   خود نماینده نیز برای مثال هایی که آوردی می تواند شاکی شود

 8. به خدا قسم همین چند روز پیش توی یکی از شبکه های اجتماعی (چت روم) با یک نفر چت میکردم. که نورآباد ی نبود و پس از اینکه فهمید من نورآبادی هستم، گفت چند سال پیش در نورآباد کارمند بوده ام و …،که در شٱن این پایگاه خبری نیست که بگویم … با حالت طعنه به من گوشزد کرد…
  حالا شما مسئولین را به خدا قسم میدهم که این نیروهای غیر بومی را از این شهرستان بیرون کنید، چون با شنیدن حرفهای این شخص بی شخصیت اعصاب و روانم داغون شده،

 9. عاقبت رای … ناله نکنید به قول دوستمون نوشتن از ماست که بر ماست

 10. ما نورآبادی ها توان مدیریت نداریم وقتی به این نتیجه میرسیم که باید رای به الشتری داد یعنی ما توان مدیریت نداریم خدای ناکرده قصد توهین به همشهریهای عزیزم راندارم این از اعتمادی که به دیگران کردیم همه ما در روز قیامت در محضر خداوند رو سیاهیم نسبت به جفای که به آیت اله محمدی کردیم واقعا مرد عمل بودن هستن در این چهار دوره نمایندگیشون اینو ثابت کردن بیایم تا فرصت هست این بار استغفار و توبه کنیم و با وفای به عهدمون نسبت به این عالم مجاهد و وارسته ثابت قدم بوده تا انشاله ایشان با آبروی که نزد خدای متعال واولیا وانبیا الهی داران شاید از این گناه نابخشودنی ما بگذرند

 11. بخدا حالم از خودم به هم می خوره آخه چرا این همه ظلم .خدایا یا ما را بکش یا از چنگال الشتر نجات بده .بابا آیا می دانید این دوستان چه رفتار تحقیر آمیزی با نورآبادی ها دارند؟

 12. سلام به همگی. تا جاییکه من میدونم و مطمئنم الشتریها در خیلی از شهرهای استان و مخصوصا خرم آباد نفوذ بالایی دارند. در ضمن این نفوذ در دوران تصدی نمایندگان بومی دلفان که در حقیقت اکثریت بودند ادامه داشته و علت را باید در خصوصیات ذاتی این مردم جستجو کرد. خدا وکیلی به جای اینکه دنبال این باشیم که الشتریها هستند یا نیستند ویا هر چیز دیگری به خودمون تلنگر بزنیم و خودمون رو درست کنیم. زمانی که الشتریها دنبال پیشرفت و ترقی چه در زمینه علمی و چه در زمینه ورزشی و فرهنگی بودند ما چکار میکردیم؟ نفوذ ایشان در خرم اباد مرکز استان به چه علت است؟ چرا همیشه اکثریت نمایندگان و شورای شهر از اقوام سلسله هستند. جز این است که این همسایگان کارهایی را انجام داده اند که ما نداده ایم. من فکر میکنم که رشد فرهنگی خود را باید سریعتر آغاز کنیم اگر میخواهیم باشیم و به دیگران بگوییم هستیم

 13. اولا اینگونه طبع الشتر ستیزی داشتن در این برهه از زمان که علم و تکنولوژی مرزهای جغرافیایی را در نوردیده اند چیزی جز علاقه به بازگشت به گذشته نیست که همین موضوع بس که عامل اصلی عقب ماندگی دلفان است دوما ” الان کشور ایران اسلامی هر جا نیاز به حمایت از همسایگان را احساس کند به یاری میشتابد و نیازی به کارت دعوت نمی بیند سوما” این عقاید فاسد نویسنده مقاله چیزی جز پرورش افکار تکفیری و داعش محورانه نیست و دلسوزی تلقی نمیشود چهارما” اینطور مقاله نوشتن سمت و سوی سیاسی دارد و بیشتر بخاطر به خطر افتادن منافع خودشان است نه مردم محترم دلفان پنجم اینکه کارایی و عدم کارایی ربطی به بومی یا غیربومی بودن نداردمطمئن باش این یک توان علمی و تخصصی میخواهد که شاید نزد غیر بومی بیشتر باشد

 14. نسیم عزیز تر از جانم گفتم شایدتاکید میکنم شاید نزد غیر بومی ها باشد بعدش به نظر من اینگونه راهنمایی کردنها فکر نکنم چیزی رو عوض کند باید علمی کار کرد و با اینگونه نوشتنها بذر نفاق و دوری را بین اقوام محترم سلسله و دلفان بیشتر میکنیم که این موضوع کمی نیست و اصلا” به نفع این منطقه و بخصوص ایران اسلامی نیست (وحدت ملی )

  • چطور این وحدت ملی فقط یک طرفه اعمال میشه
   به نظرت از ابتدا تاکنون چند دلفانی در ادارات الشتر بکار گیری شده و چند درصد از الشتری های متخصص در دلفان
   مرد مؤمن! دلفان شده مستعمره الشتری ها
   این باران رحمت وحدت ملی که می فرمایید فقط در دلفان باریدن دارد؟ در شهر همسایه حق بارش ندارد؟

 15. ای بابا هیچ جای ایران مردم نورآباد نمیشن با غیرت ناموس پرست دلسوز دستو دل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *