شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲

حسن روحانی رئیس جمهور یک دوره‌ای/ جایگزین روحانی چه کسی است؟

اخبار منتشر شده از اردوگاه اصلاح طلبان نشان میدهد که آنها نیز به یک دوره ای شدن روحانی معتقد هستند…


تقریبا واردسال آخر ریاست جمهوری حسن روحانی می شویم. او در این مدت توانست برجام را به مرحله امضا و سپس اجرایی شدن برساند اما آنچنان که برخی از اعضای کابینه او نیز به آن معتقدند، هنوز در مرحله عمل شاهد اتفاق خاصی نیستیم. همین دیروز بود که عراقچی در جمع خبرنگاران ژاپنی گفت که برای پیشرفت همکاری های اقتصادی به زمان بیشتری نیاز است. چرا که هنوز بسیاری از بانک ها و فعالان اقتصادی اطمینان لازم را ندارد.
به گزارش جنوب نیوز، در همین شرایط است که زمزمه‌های یک دوره‌ای شدن ریاست جمهوری حسن روحانی به گوش می رسد. تاکنون مقام معظم رهبری، هاشمی رفسنجانی، سیدمحمدخاتمی و محمود احمدی نژاد هر کدام دو دوره ریاست جمهوری را سپری کردند. اما آیا این وضعیت برای حسن روحانی نیز تکرار خواهد شد؟
فرید مدرسی از روزنامه نگاران اصلاح طلب روز گذشته در کانال خود شنیده‌ای را منتشر کرد که قابل تامل بود. او مدعی شد که پروژه یک دوره ای بودن حسن روحانی قطعی است و حتی نفر جایگزین را نیز معرفی کرد. مدرسی نوشت:‌ پروژه یک مرحله ای شدن ریاست جمهوری “حسن روحانی” قطعی است. برای اجرایی شدن این پروژه، قرار نیست فرد جایگزین، اصولگرا باشد. برخی منابع از “اسحاق جهانگیری” به عنوان محتمل ترین فرد جایگزین یاد می کنند؛ چراکه هم اصلاح طلبان او را از خود می دانند و هم اصولگرایان با او تعارض جدی ندارند. همچنین روابطش با نظام حسنه و مطلوب است و او قابل اعتماد تمامی مقامات جمهوری اسلامی ایران می باشد.
http://mosalas.ir/assets/files/307778111/MTM/4281170277.jpg
این خبر به سرعت در فضای مجازی گسترش پیدا کرد. بسیاری از همکاران مدرسی با آن مخالف بودند. به اعتقاد آنها جایگزین معرفی شده نشان می‌دهد که چنین خبری اساسا درست نیست. ضمن اینکه در همین خبر نیز مشخص نیست نقش حسن روحانی چه خواهد شد. به عبارت روشن تر آیا حسن روحانی از شرکت در انتخابات انصراف می دهد یا برای ورود او به انتخابات سال ۹۶ منعی وجود خواهد داشت؟
به نوشته هفته نامه مثلث، برای این پرسش ها هنوز نمی توان پاسخی داد. در هفته‌های پیش رو، سپهر سیاسی ایران دو اتفاق مهم را شاهد خواهد بود که می تواند بر آینده سیاست در ایران نیز به طور غیر مستقیم موثر باشد. هفته های اول خرداد زمان شروع مجلس خبرگان رهبری وهمچنین مجلس شورای اسلامی است. ترکیب هیات رئیسه این مجالس می تواند نشان دهد که تا چه اندازه تغییر صورت خواهد گرفت. آیا اصلاح طلبان می توانند عارف را به ریاست مجلس بفرستند و آیت الله هاشمی را در خبرگان به صندلی ریاست باز گردانند؟ به نظر می رسید در حوزه ریاست خبرگان آیت الله هاشمی شانس چندانی نداشته باشد. همانطور که عارف نیز چندان شرایط پایداری دراین موضوع ندارد. اما به هر تقدیر یک سال‌ آینده برای سیاست ورزی در ایران بسیار مهم خواهد بود. آیا حسن روحانی اولین رئیس‌جمهوری خواهد بود که تنها یک دوره به قدرت رسید؟

» ممکن است روحانی از ریاست‌جمهوری ۹۶ کنار بکشد!/برنامه حسن روحانی در خبرگان رهبری چیست؟

تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۲ نظر

  1. اسلام هرزمان شنیدید آقای روحانی کلیدش گم کرد ونتوانست پیداش کند آنگاه دکتر عارف یا دکتر ظریف یا دکتر جهانگیری کلیدش پیدا میکنند انهم اگر احمدی نژاد{ یا دولت بگم بگم } آنها راضربه فنی نکند انسانها از سه چیز سیر نمیشوند ۱- ثروت ۲٫ قدرت ۳٫علم * —خدابه داد قشر ضیف برسد که از تاجرگرفته تا کارگر ساده با یارانه زندگی میکنند واز شعار اشتغال خسته شده اند

  2. با سلام خدمت گردانندگان سایت و تمام مخاطبین ، در سال ۱۳۷۹ نیز در خصوص ریاست جمهوری آقای خاتمی هم این حرف و حدیث ها مطرح می شد و بحث عبور از خاتمی نیز توسط عده ای از اصلاح طلبان مطرح شد ولی دیدیم که در دور بعد خاتمی با رأی بالایی دوباره انتخاب شد این مسائل همیشه مطرح می شود ولی واقعیت این است که هر ریئس جمهوری در ایران برای بار اول انتخاب شود بی شک بار دوم هم انتخاب می شود . البته عملکرد دولت تدبیر و امید نیز رضایتبخش است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *