چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲

جوابیه بلند بالای روابط عمومی جهاد کشاورزی دلفان به انتقادات مطرح شده در بحث اقلام تنظیم بازار

این روزها بحث توزیع برخی اقلام تنظیم بازار به ویژه مرغ و نیز انتشار صف های طولانی مردم در شهر نورآباد به شدت مورد انتقاد رسانه ها و فعالان فضای مجازی شهرستان و حتی رسانه های مرکز استان قرار گرفته است.

» برخی از پست های انتقادی را مطرح شده (اینجا / کلیک نمایید) ، (اینجا / کلیک نمایید) و همچنین (اینجا / کلیک نمایید)

در پاسخ به انتقادات مطرح شده ، روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان دلفان با صدور جوابیه ای به شرح زیر نوشت:

▫️در روزهای اخیر مطالبی در خصوص تامین و توزیع مرغ منجمد در برخی از رسانه های مجازی شهرستان منتشر گردیده که مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ضمن استقبال از انتقاد صحیح لازم میداند جهت تنویر افکار عمومی در این خصوص جوابیه صادر نماید که در این رابطه موارد ذیل قابل ذکر است:

▫️حدود ۱۸ ماه است که علاوه بر تامین، توزیع و نظارت کالاهای اساسی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار گردیده و در این مدت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان همه اقلام تنظیم بازاری از قبیل برنج، شکر، قند، گوشت منجمد و مرغ منجمد را از طریق فروشگاههای مختلف و به صورت محله محور در شهر نورآباد و حتی مراکز بخش توزیع نموده است و توزیع در روستاها به خصوص روستاهای دوردست نیز از طریق اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی شهرستان انجام گرفته است.

▫️در خصوص یکی دو ماه اخیر یعنی از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ تاکنون که توزیع کالاهای اساسی توسط اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان (نه اداره تعاون روستایی شهرستان) انجام میگیرد تصمیمی بوده که توسط مسئولین استانی اتخاذ گردیده و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نیز تمایل چندانی به این موضوع نداشته و ندارد اما لازم به ذکر است که اداره تعاون روستایی هم مباشر، هم توزیع کننده و هم نظارت کننده نمیباشد. بلکه اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی استان مباشر، اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی شهرستان توزیع کننده و نظارت نیز توسط بازرسان جهاد کشاورزی، بسیج اصناف شهرستان و اداره تعاون روستایی انجام گرفته است (ظاهرا دوستان اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی را با اداره تعاون روستایی یکی فرض نموده اند)

▫️مدیریت جهاد کشاورزی دلفان نیز در روزهای گذشته از میان فروشگاههای شهرستان یک فروشگاه را به نمایندگی از چندین فروشگاه (بیش از ۱۰ فروشگاه) جهت دریافت مرغ منجمد به معاونت بازرگانی استان معرفی نموده تا توزیع در فروشگاههای مختلف و به صورت محله محور نیز انجام گیرد اما تاکنون تصمیم مسئولین استانی بر این بوده که توزیع مرغ منجمد توسط اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی انجام گیرید (معرفی نامه هایی که برای فروشگاههای مختلف شهرستان توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهت دریافت مرغ منجمد صادر گردیده موجود است و در صورت نیاز در رسانه های شهرستان منتشر میشود. به عنوان مثال یکی از این فروشگاهها، فروشگاه رفاه دلفان شعبه بلوار شهید بهشتی می باشد)

▫️طی ۱۸ ماه گذشته شهرستان دلفان در مقایسه با سایر شهرستان ها (با توجه به نسبت جمعیت) سهمیه بیشتری جذب نموده است. به عنوان مثال در خصوص تامین گوشت منجمد برای شب یلدای ۱۴۰۱، شهرستان دلفان بیش از ۶ تن گوشت منجمد جذب نموده در حالیکه شهرستان همجوار کمتر از ۲ تن و سایر شهرستانهای استان بجز مرکز استان سهمیه ای جذب ننموده اند.

▫️دلیل اصلی تشکیل صفهای طولانی جهت دریافت مرغ منجمد ، کمبود مرغ گرم و افزایش قیمت آن طی روزهای اخیر بوده که این موضوع مشکلی است که در کل کشور وجود دارد و مختص استان لرستان یا شهرستان دلفان نیست. دلیل دیگر تشکیل صفهای طولانی این است که از ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تا هفته قبل بنا به تشخیص مسئولین استانی توزیع مرغ منجمد صورت نگرفته است و همانطور که گفته شد با توجه به کمبود مرغ گرم و افزایش قیمت آن در این ایام، این موضوع نیز مزید بر علت شده است.

▫️توزیع مرغ گرم در اتحادیه شرکتهای تعاون روستایی هر چند باعث ایجاد صفهای طولانی گردیده اما یکی از مزایای آن این است که با توجه به ثابت بودن مکان توزیع، بسیاری از ساکنان روستاهای شهرستان نیز موفق به دریافت سهمیه میشوند و تا حدود زیادی در مقایسه با توزیع در فروشگاههای مختلف از نشت کالا جلوگیری می گردد.

▫️همانطور که برخی از رسانه های شهرستان نیز عنوان نموده اند، وزارت جهاد کشاورزی دستگاه عریض و طویلی است که دارای وظایف گسترده ای در حوزه های کشاورزی، دامی و غیره است و اضافه شدن تکلیف سنگین توزیع و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی و مواد غذایی نیز مسئولیتی است که توسط مسئولین کشوری به این وزارتخانه واگذار گرده و این مدیریت در خصوص درست یا اشتباه بودن این موضوع اظهار نظری نمی کند و تنها سعی می کند در انجام وظایف محوله تمام تلاش خود را بکار گیرد.

▫️تشکیل صفهای طولانی و سر و صداهای ایجاد شده در رسانه های مجازی شهرستان خود گواهی بر موفقیت و شفافیت توزیع اقلام تنظیم بازاری توسط جهاد کشاورزی است و این موضوع خود بیانگر این است که اقلام مورد نظر به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

▫️در پایان امید است، دغدغه همه ما در راستای منافع عمومی باشد و از جار و جنجال های بیهوده و ناشی از منافع شخصی و یا از سر ناآگاهی که جز خسارت عمومی چیزی در بر ندارد، پرهیز نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *