شنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

جنجال فراخوان یک شرکت تولیدی در دلفان / پیش بینی ایجاد ۱۵۰۰ شغل جدید برای جوانان جویای کار در طرح تکاپو

چندی پیش فراخوانی در سایت نسیم دلفان منتشر شد که مقداری جنجال برانگیز بود…


نسیـــم دلفـان – در این فراخوان که از سوی شرکت تولیدی بنام “خیاطی شیک مدان” منتشر شد موضوع جذب و آموزش ۵۰۰ نفر از آقایان جویای کار مطرح گردید. (اینجا)

کامنت های جنجالی در این مورد درج گردید و خواستار شفاف سازی در این باره شدند.

نسیم دلفان در این باره با نماینده شهرستان صحبت کرده و سؤال کرد که آیا این فراخوان در راستای سفر وزیر کار به دلفان و بحث اشتغالزایی برای جوانان این شهرستان صورت گرفته است؟

201607105621865046_orig.jpg

علی رستمیان ضمن تایید اینکه این فراخوان با هماهنگی ایشان صورت گرفته است اظهار داشت : این طرح در راستای مصوبات سفر وزیر محترم و معاونت ایشان بوده و ما پیگیر اجرایی شدن آن هستیم.

در همین رابطه از ریاست اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان نیز سؤال کردیم که آیا ایشان در جریان بحث مورد نظر هستند یا خیر؟

قاسم پور رییس این اداره در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تایید اظهار داشت : طرح مورد نظر در قالب طرح تکاپو اجرا خواهد شد.

photo_2016-08-07_18-01-50.jpg

وی درباره این طرح گفت:
تکاپو یکی از مصوبات کارگروه اشتغال و از برکات سفر اخیر وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاونت ایشان جناب دکتر منصوری به شهرستان می باشد که با هدف توسعه کسب و کار و توانمند سازی کار جویان فاقد مهارت و پایدارسازی مشاغل با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو ) در شرف اجراست،

در این طرح با شناسایی ظرفیت های اولویت دار مناطق که نقش موثری بر دینامیک اشتغال دارند در جهت توسعه آنها و ایجاد اشتغال می توان گام بزرگی برداشت.

این طرح از جلسه شورای عالی اشتغال مصوبه اجرایی اخذ نموده و ضمن ایجاد تفاهم نامه ، با هدف تامین هزینه های اجرایی و اعطای کمک های فنی و اعتباری  و تسهیلات ، از تجارب بین المللی نیز در فرایند اجرایی آن استفاده خواهدشد.

مطالعات طرح تکاپو توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با همکاری یونید و از سال ۹۲ شروع شده و یکی از مزیت های آن شناسایی گلوگاه ها و مشکلات مرتبط با فضای کسب و کار و رفع آن می باشد که اجرای طرح با همکاری بخش های خصوصی – هماهنگی دستگاه ها و تخصیص اعتبارات امکان پذیر است ، همچنین توجه به مزیت های بومی و  وضعیت و بستر موجود و توسعه و گسترش آن از خصوصیات دیگر طرح و نقطه شروع مداخله دولت در توسعه اشتغال با واحدهای کسب و کار بوده و نیز یکی از برنامه های اشتغال محور با ظرفیت بالای جذب نیرو و حمایت حلقه های شناسایی شده است.

✅ پیش بینی ایجاد ۱۵۰۰ شغل جدید برای جوانان جویای کار دلفان در طرح تکاپو

رییس اداره کار و رفاه اجتماعی دلفان همچنین افزود :در این شهرستان جهت اجرایی شدن طرح تکاپو در فاز اول ۴ رسته از جمله گیاهان دارویی ، تولید عسل ، حبوبات و تولید پوشاک شناسایی شده که هر کدام بدلیل امتیازات خاص خود در منطقه می تواند رونق اقتصادی مناسبی را در پی داشته باشند و با توجه ظرفیت های موجود در رسته های شناسایی شده می توان بالغ بر ۱۵۰۰ شغل جدید را ایجاد کرد.

ضمنا با توجه به کسب رتبه سوم در سال ۹۴ بر اساس سند توسعه اشتغال در سطح استان و همچنین کسب رتبه دوم در سال ۹۳ در زمینه انجام تعهد اشتغال توسط این اداره و بیشترین جلسات کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در راستای رفع موانع و مشکلات حوزه های تولیدی و اقتصادی با ریاست فرماندار محترم و بکارگیری تجربیات که بحق باید سپاسگزار زحمات ایشان باشیم، انشاء الله با همکاری سایر دستگاهای مرتبط  توفیق در زمینه طرح تکاپو حاصل خواهد شد.

وی اظهار داشت : لازم می دانم از تلاش های خستگی ناپذیر نماینده محترم شهرستان برادر رستمیان و از زحمات بی شائبه ایشان در طی چند ماه گذشته و اتفاقات کم نظیر از جمله سفر وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاون محترم اشتغال و کار آفرینی به شهرستان تقدیر و تشکر نمایم.

قاسم پور ، عضویت نماینده شهرستان در کمیسیون اجتماعی که مرتبط با امور اشتغالزایی می باشد را یک فرصت بی نظیر برای سلسله و دلفان دانسته و اظهار داشت : این فرصت مناسب زمانی نمود بهتری پیدا کرد جناب رستمیان با رأی اعضاء کمیسیون به عنوان نایب رییس انتخاب گردید.

وی اضافه کرد : عضویت نماینده شهرستان در کارگروه اشتغال استان ، نشان داد نوع نگاه ایشان تمرکز در حوزه اشتغال می باشد و جا دارد شخصأ بعنوان متولی تعاون و اشتغالزایی این شهرستان از جناب آقای رستمیان تشکر و قدردانی نماییم.

قاسم پور گفت : قول مساعد وزیر محترم کار مبنی بر احداث کارخانه بسته بندی حبوبات با سرمایه گذاری شرکت شستا (البته بعد از انجام کار مطالعاتی و بررسی  تمام جوانب) در شهرستان و پایلوت شدن دلفان جهت اجرای طرح تکاپو نتیجه تلاش های نماینده محترم بوده که امیدواریم شاهد موفقیت های ایشان باشیم و نتایج مناسبی عاید شهرستان گردد.

وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر هفته دولت را به کلیه دولتمردان و خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم عزیز تبریک گفت.


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۲ نظر

  1. ماازاقای علی رستمیان نماینده پرتلاشمون درمجلس تشکرمیکنیم وازاوتقاضاداریم جهت رفع بیکاری جوانان بازهم ازاین طرح ها وتولیدی ها درمنطقه نوراباد جراکنند

  2. کارفرمایان شهرک علیمیرزایی ومنتظر پاسخ نایب اول رئیس کمیسیون اموراجتماعی سلسله ودلفان هستیم

    اسلام از نماینده محبوب دلفان تقاضاداریم دربرنامه ششم توسعه نسبت به تبصره ۳۳ برنامه ششم توسعه
    به منظور ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار بیکار جوان به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته و با هدف کمک به کاهش هزینه نیروی کار بنگاه‌های اقتصادی، دولت مجاز است اقدامات زیر را طی سال‌های برنامه اجرا نموده و منابع اعتباری مورد نیاز را در بودجه سنواتی لحاظ نماید:
    ۱٫ مستثنی نمودن از شمول قوانین کار و تامین اجتماعی برای دانش آموختگان دانشگاهی گروه‌های سنی زیر ۲۹ سال در اجرای طرح کارورزی (آموزش‌های تخصصی بدو ورود به کار و طی دوره‌های آموزش عالی در کارگاه‌های خصوصی و تعاونی) حداکثر تا دو سال برای هر یک از کارورزان.
    ۲٫ تعیین حداقل مزد برای کارگران جدید گروه‌های سنی زیر ۲۹ سال (که قبلا سابقه بیمه تامین اجتماعی نداشته باشند) و مشمولین طرح اشتغال عمومی (اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه در زمینه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و مدیریت محیط زیست و با مشارکت جوامع محلی) به میزان ۷۵ درصد حداقل مزد تعیین شده مصوبه شورای عالی کار حداکثر تا دو سال با هدف‌ انگیزه بیشتر برای بکارگیری نیروی کار جدید این تبصره کاملا ضد حقوق کارگر است واگراین ماده اجرایی شود افراد دیپلم ومتوسطه وراهنمایی وابتدایی وبیسواد جایگاهی برای اشتغال ندارند وافراد بالای ۳۰ سال هم امیدی برای استخدام ندارند حدود ۵ میلیون فارغ التحصیل بیکارداریم اگراین طرح مصوب شود مدت زمان ان دوسال است وکاملا به ضرر کارگر میباشد لذا اگر امکان دارد ماده ۱۰۳ برنامه سوم توسعه یا ماده ۸۰ برنامه پنجم توسعه مجدد اجرایی شود ومازادبرسقف نیروجهت جذب نیروتوسط کارفرما را حذف نمایند لذا ازنائب اول رئیس کمیسیون اموراجتماعی جناب اقای رستمیان تقاضا داریم نظر خودشان نسبت به تبصره ماد۳۳ برنامه ششم توسعه اعلام دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *