جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

"جمعی از فرهنگیان" واژه ای برای سوء استفاده های …

آقایان رئیس لطفا در بنرهایتان واژه ”جمعی از فرهنگیان” را مستند کنید…


61552432682605626094

چندی است که بازار بنر نویسی مسئولان و تعریف و تمجیدها ، تبریک انتصابات در شهر نورآباد جان تازه ای گرفته و این موضوع روز بروز در حال گسترش و در حال تبدیل شدن به یک رویه ثابت است . جالب اینجاست برخی ادارات شهرستان دلفان تعداد پرسنل آن به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد اما تعداد بنرهای نصب شده در میادین و معابر شهر نورآباد چندین برابر کارمندانی است که آن آقا می خواهد پرستیژ مدیریت با آْنان بگیرد.

برخی دوستان با هزاران التماس و رایزنی قرعه مسئولیت به نامشان افتاده است و با گرفتن حکم خود از گروههای صنفی مختلف هزینه می کنند و واژه جمعی از فرهنگیان ، بازاریان ،کشاورزان و… در بنرها بکار میگیرند . در حالیکه شاید برخی از این گروهها هیچ گونه اطلاعی از محتوا و یا اصل بنر نداشته باشند.

استفاده از واژه همیشگی جمعی از فرهنگیان بهانه ای شد تا یکی از فرهنگیان شهرستان در نامه ای به سایت کاسی مراتب اعتراض خود را به این رویه اعلام نماید.

این نامه به شرح ذیل است :

آنچه در آغاز کلام آمده از وصایای مولای متقیان به فرزند خویش در کل به تمام امت اسلام می باشد .

در جامعه امروزی میادین شهری آیینه تمام نمای فرهنگ آداب و سنن یک شهر به شمار می روند .
اگر با کمی تامل به میدان اصلی شهرمان نورآباد بنگریم انبوهی از بنرهای پرزرق و برق در شهر دیده می شود که جهت تشکر و تقدیر از عملکرد فلان مسئول و یا تبریک به مناسبت انتصاب فلان شخص به مدیریت یا ریاست اداره یا موسسه ای که هر کدام در جای خود جای تامل بسیار دارد بکار رفته است .
اما این یک حقیقت است که در برخی از بنرها وصیت مولای متقیان رعایت نشده استبطوریکه نه نظم خاصی دارند و نه در متن آنها تقوا رعایت شده است .
متن بعضی از پیام ها سخیف و ادبیات بکار گرفته شده در آنها در شان نویسندگان آنها که اکثرا عبارت “جمعی از فرهنگیان” نیست.
به عنوان یک فرهنگی بازنشسته که عمر خویش را صرف خدمت به دانش آموزان این منطقه نموده ام از مسئولان محترم فرهنگ این شهرستان تقاضا دارم که به این آشفته بازار بنرها برای همیشه پایان دهند .
برای بکار بردن عبارت ” جمعی از فرهنگیان” باید ضوابطی در نظر گرفته شود که هر کس نتواند فقط با صرف چند هزار تومان اقدام به تهیه بنر خوشایند این و آن با نام فرهنگیان مظلوم و نجیب نماید .
از آنجائیکه فرهنگیان این شهرستان بیش از دو هزار نفر می باشند آیا نباید برای بکار بردن واژه جمعی از این مجموعه حداقل امضای بیش از یکصد نفر در اختیار صاحب بنر باشد .
در صورتیکه فرهنگیان عزیز نیاز بدانند خودشان با نصب بنر از خدمات شایسته فرد یا افرادی قدردانی می نمایند و نیازی نمی بینند که دیگران از نامشان هزینه کنند .
حقیر در این رابطه پیشنهاد می کنم برای جلوگیری از این آشفته بازار بنرها در استفاده از عنوان جمعی از فرهنگیان یک حد نصاب قابل قبول برای موافقت فرهنگیان مشخص شود تا هر کس با هزینه اندک از این عبارت استفاده نکند .
لازم است اضافه کنم برای این کار ابتدا امضاهای لازم از فرهنگیان محترم گرفته شود و با رسیدن به حد نصاب آنگاه اقدام به چاپ بنر نمایند.
البته برای به حد نصاب رسیدن لازم است مسئولین مربوطه با تدوین ضوابطی آن را تعریف کنند و محل تامین هزینه آن نیز مشخص شود.
در این زمینه باید فرد یا دستگاهی مسئول رسیدگی به شکایات جمع آوری شده جهت امضاء ها باشد .
شکی نیست اگر ضوابط فوق الذکر در نصب بنرها رعایت گردد هم نظمی در نصب آنها در شهر ایجاد می شود و تقوا نیز در متن پیام ها رعایت خواهد شد .

                                                                                                                       علی جمشیدی

۸ نظر

 1. در روایات آمده است که پیغمبر اکرم«ص» فرموده اند : بر صورت چاپلوسان باید خاک پاشید.
  واکنش مقام معظم رهبری به کاربرد کلمات متملقانه برای ایشان”این کلمات مبالغه‏آمیز را حذف کنید. بنده، وقتی این کلمات را می‏شنوم، حقیقتاً متأذّی می‏شوم”(در تاریخ ۲۴ / ۶ / ۷۷ )دربعضی از بنر های نوشته برای متصدیان جدید،به اشاره قلم صدیق جناب جمشیدی ،از شان وموقعیت فرهنگیان، بدون اطلاع وهماهنگی آنان ،ناپسند مایه گذاشته اند.
  براستی عزت وتکریم جایگاه ویژه ای درزندگی فردی واجتماعی اشخاص دارد؛زیراکه باعزت،شان،مقام،شرف،حیثیت،موقعیت،اعتباروشهرت آنان ارتباط تنگاتنگی دارد.ازاین روی،رعایت جایگاه،شان وعزت جزئی ازحقوق شهروندی افراد است وهیچ کس حق ندارد با حیثیت مردم بازی کند.شهروندان به اعتباروشخصیت وموقعیت اجتماعی خویش اهمیت زیادی می دهند وباتوجه به اعتبار،وجاهت وموقعیتی که درجامعه دارند احساس سعادت وخرسندی می کنند.

  ازاین روی ،هرکس تلاش می کند که ازآبرو واعتبارخویش پاسداری کند وازخدشه دارشدن آن هراسان می شود.ازدیدگاه اسلامی به حدی حفظ آبرواهمیت دارد که مال خوب مالی معرفی می شود که در حفظ آبروبه کاررود(وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۵۵۷٫). مالی که درحفظ آبروی افراد تاثیری نداشته باشد،چه فایده ای برآن مترتب می شود؟حتی ممکن است چنین مالی مایه بی آبرویی نیزشود.براستی اعتراض ودلنوشته ی جناب علی جمشیدی(پیشکسوت علمی وفرهنگی شهرمان)به تاسی از گفتار ورفتار مولای متقیان،سخن دل فرهنگیان این خطه است.

  متاسفانه،ناهنجاری های گوناگون اخلاقی،اجتماعی،قانونی،دینی و…به آسیب مادی ومعنوی مردم دامن می زند.نقض حریم وموقعیت اجتماعی فرهنگیان زحمتکش رنج آور است؛چراکه وجهه واعتبار آنان رامخدوش می کند.ازاین روی، باید تمهیداتی اندیشیدکه زمینه های جسارت تجاوز برحقوق این عزیزان ازبین برود.فرهنگیان،دولت،صاحب نظران،نهاد های مسئول ،نباید دربرابرتعدی افراد هنجارشکن ،بی تفاوت باشند.

  به هرروی،آرامش وامنیت فردی واجتماعی بدون رعایت حرمت،حیثیت وآبروی شهروندان ممکن نیست.پذیرفتنی وزیبنده نیست که عده ای اندک هنجارشکن ومتملق با مایه گذاشتن از این قشر فرهیخته برای حصول اندک فایده ی مادی ،درجامعه آزادی عمل داشته باشند.وبا این روش نادرست به دنبال طی پله های ترقی خویش باشند!سرعت رسیدگی نهاد های مذکور واحساس مسئولیت همگانی نسبت به کاهش ناهنجاری های اجتماعی ازلوازم تحقق عدالت وحقوق شهروندی درجامعه است
  .آنچه مسلم است، با وجود توصیه‌های دینی در نکوهش چاپلوسی و همچنین اظهارات صریح مقام معظم رهبری، نباید شاهد چنین رفتارهایی درسطح شهرباشیم!

 2. جدأ که حرفتان کاملأ منطقی و درست است اما آیا این رویه فقط اکنون در نورآباد جا پیدا کرده
  پنج سال پیش در آستانه انتخابات مجلس بنر های بسیاری از زبان همین فرهنگیان زده شده بود که حاوی تقدیر و تشکر جمعی از فرهنگیان از نماینده آن زمان برای آزاد سازی زمین های فاز ۳ و ۴ بود
  مسئله ای که به هیچ عنوان صحت نداشت و هنوز که هنوز است این اراضی مشکل دارند و آزاد نشده اند و نصب این بنر فقط جنبه تبلیغات سیاسی داشت که البته با چراغ سبز ریییس وقت اداره ب . ن انجام گرفته بود.
  از اکثریت همکاران فرهنگی ام بخصوص اعضاء تعاونی مسکن سؤال کردم اما هیچ کس جز این “جمعی از فرهنگیان ” که زیر پیام دروغین بنر زده شده بود نبودند
  چرا آن زمان کسی معترض نشد چرا آن زمان کسی قلم به دست نگرفت و به این موضوع اعتراض نکرد.
  این رویه که جناب جمشیدی اشاره کرده است سالهاست در دلفان مُد شده و کسی را هم جلودار آن نیست.

 3. با تشکر از اقایان جمشیدی واحمدی

 4. ناشناس س ا خ

  حال در برهه ای از زمان بسر میبریم که فرهنگ چاپلوسی تملق و تظاهر رواج یافته و کسانی که از این سه فاکتور دوری میکنند هیچ جایگاهی در هیچ کجا ندارند
  درود بر اقای جمشیدی

 5. نمونه جدید این بنر نصب کنندگان … شهردار نورآبادی الشتر است که چند نکته در آن جالب است . ۱- همه عکس ها واحد است و مشخص می کند که این بنرها توسط یک نفر نصب شده اند. ۲- محتوی بنرها بسیار عجیب و در عین حال خنده دار است. مثلا شور و شعف مردم الشتر بخاطر این انتصاب یا درایت و محبوبیت شخص انتصاب شده و … ۳- قشرهای مختلف اعم از فرهنگیان، بازاریان، اساتید دانشگاهی، خانواده شهدا و ایثارگران و … بنرهایی نصب کرده اند در حالیکه روح این اقشار از این موضوع بی خبر است. ۴- ایکاش نسیم دلفان با بخش خصوصی متصدی این بیلبوردها مصاحبه می کرد تا سفارش دهندگان این بنرها مشخص و دوغ و دوشاب معلوم شود ۵- آقای … مردم نورآباد خدا را شکر کاملا آگاه و باهوشند

 6. سلام کاش روزی برسد که دوستان در ابتدا محب خود را از اهمیت قبولی مسولیت حساس وخدمات جاریه در آن آگاه کنند وهنگام فراغت از آن به عزیز خود خسته نباشید گویند نه ابتدا به طمع نوایی او را بر بنر چاپلوسی خوانند و در پایان به باد اتهام گیرند

 7. با سلام به همه

  بنرهای که به منظور تبریک تصدی مسئولین در سطح شهر بر در و دیوار آویخته است بیشترگواه سو استفاده عده ای فرصت طلب برای کسب پست و مقام می باشد. شایسته آنست که مسئولین را پس از طی دور تصدیشان چنانچه منشاء خدماتی بوده باشند بدین وسیله از خدمات و زحمات ایشان تقدیر شود و صد البته از تنها ثروت فرهنگیان که آبرو و عزت ایشان است مایه نگذارند.در ضمن پیشنهاد جمشیدی قابل تامل است

 8. باسلام وتشکرازجناب جمشیدی عزیز .
  بحضورتان عارضم این قضیه بنر و استفاده از کلمه جمعی از فرهنگیان متاسفانه مدتیست که باب شده و به نظر بنده درست نیست. اما اینجا یک نکته حائز اهمیت است ، اینکه متاسفانه یک عده از فرهنگیان حاضرند بخاطر مطامع ناچیز دست به اقداماتی از قبیل چاپ بنرهای اینچنینی جهت تعریف و تمجید یا حمایت از شخص خاصی بنمایند و این اصلا در شان یک قشری که کلمه فرهنگی را به یدک میکشند نیست.
  البته این قضیه به صورت یک امر سیستمیک در جامعه کلان ما در آمده و فقط مختص به شهر ما نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *