جمعه , ۴ خرداد ۱۴۰۳

جلسه کارگروه ساماندهی پسماندهای لرستان / مهلت ۱۵ روزه برای تعیین تکلیف مکان جدید دفن زباله ها در شهرستانهای سلسله و دلفان

کارگروه پسماند لرستان در حالی آخرین جلسه خود را در سال ۹۳ برگزار کرد که همچنان معضل جمع آوری نخاله های ساختمانی و پسماندهای پزشکی برغم طرح در جلسات مختلف کارگروه طی امسال هنوز حل نشده است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کارگروه ساماندهی پسماندهای لرستان صبح چهارشنبه و به رغم غیبت تعداد زیادی از اعضای کارگروه پسماند با سه دستورکار اصلی برگزار شد، دستورکارهایی که به دلیل عدم رفع مشکلات از جلسات گذشته تاکنون تکراری بودند.

بنابراین گزارش برنامه های کارگروه پسماند استان برای ایام نوروز، ساماندهی پسماندهای پزشکی و بیمارستانی و پسماندهای ویژه صنعتی سه موضوعی بود که در کارگروه پسماند استان به آن ها پرداخته شد.

سرپرست اداره محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اقدامات شهرداری های استان برای جمع آوری نخاله های ساختمانی در ورودی شهرها طی شش ماه اخیر را مناسب ارزیابی کرد و گفت: علیرغم کارهای خوبی که در این زمینه صورت گرفته اما در دو شهر خرم آباد و دورود همچنان در ورودی شهر نخاله های ساختمانی دیده می شود.

مکان جدید دفن زباله ها در شهرستانهای سلسله و دلفان

مجتبی آهور اظهار داشت: در سه شهر نورآباد ، الشتر و فیروزآباد مطابق طرح مدیریت پسماند استان مکانی برای دفن زباله ها در نظر گرفته شده است که از دستگاه های متولی درخواست می شود طی جلسه ای نظرات کارشناسی خود را برای استفاده یا عدم استفاده از مکان مورد نظر ارائه دهند.

20140820_143011.jpg

در این جلسه مقرر شد کمیته ای متشکل از اداره کل محیط زیست، اداره منابع طبیعی، اداره کل راه و شهرسازی، استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه ای و امور اراضی تشکیل شده و ظرف مدت ۱۵ روز آینده نسبت به بازدید از مکانهای مورد نظر برای دفن زباله در سه شهر نورآباد ، الشتر و فیروزآباد اقدام و نتایج کارشناسی را به دبیرخانه کارگروه اعلام کنند.

بی تفاوتی مطب ها برای دفع و امحای پسماندهای پزشکی

وی به تهیه بانک اطلاعاتی برای ساماندهی پسماندهای ویژه صنعتی و پزشکی استان اشاره کرد و گفت: در این بانک اطلاعاتی وظایف هر کدام از دستگاه های اجرایی نسبت به ساماندهی پسماندهای پزشکی و صنعتی آورده شده است و انتظار داریم تمامی دستگاه ها برنامه های عملیاتی خود را مطابق وظایف قانونی خود که در این بانک اطلاعاتی آمده انجام دهند.

سرپرست اداره محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان عنوان کرد: قانونگذار به صراحت اعلام کرده کسی که پسماند تولید می کند بایستی هزینه دفع و امحای آن را پرداخت کند که در مورد پسماندهای پزشکی بخش دولتی این کار در حال انجام است اما بخش خصوصی نسبت به رعایت این مورد بی تفاوت هستند.

آهور افزود: جمع آوری و بی خطرسازی پسماندهای پزشکی از مواردی است که برای دفع آن ها بایستی قانون اجرا شود که علیرغم تذکر سازمان محیط زیست استان این موارد در مطب های خصوصی و تزریقاتی ها صورت نمی گیرد.

معضل نگهداری دام در سطح شهرها و لزوم برخورد با متخلفان

موضوع دیگری که در این جلسه به آن پرداخته شد وجود طویله و مرغداری در سطح برخی شهرها بود، موضوعی که شهردار خرم آباد به شدت از وجود آن و عدم برخورد با متخلفان در این زمینه گلایه داشت.

یحیی عیدی بیرانوند گفت: برای جمع آوری این طویله ها و برخورد با متخلفان لازم است یک مامور از مرکز بهداشت با سازمان پسماند شهرداری همراه شده و متخلفان به دادستان معرفی شوند.

وی افزود: تنها در طول یک روز یک فرد متخلف سه مرتبه توسط شهرداری خرم آباد شناسایی و به دادستان معرفی شد که هر سه مرتبه بعد از مدت زمان کمی آزاد شد.

کارشناس مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: برای دفع پسماند رابطه تنگاتنگی بین شهرداری، مرکز بهداشت و سازمان محیط زیست بایستی وجود داشته باشد و شهرداری ها بایستی نسبت به زیباسازی شهرها، جمع آوری، حمل و دفع پسماندها و نخاله های ساختمانی به موقع عمل کنند.


مطالب مرتبط

» منطقه گردشگری در دلفان که مدفن زباله های شهری شده و فریاد مردم را درآورده است + عکس

» رفع مشکل آب ۱۵۰۰ روستایی معطل چهار کیلومتر خط انتقال/زباله “یارآباد دلفان” را محاصره کرد

» خلوت هایی که امنیت مردم نورآباد را به چالش کشانده است/چاره اندیشی شورای شهر و شهردار

» دفن طلای کثیف با نظارت محیط زیست در شهرستان دلفان

۲ نظر

  1. دلفان گیانم

    سلام چشمم آب نمیخوره معضلی رو که یه سری افراد …و سود جو سر مردم این منطقه آوردن درست بشه واقعأ مکان زباله های نورآباد کاملأ اشتباه و خنده دار بوده.
    کاش یه گزارش تلویزیونی هم از منطقه گرفته بشه که مردم سایر منطق هم این کار فاجعه آور را ببینن

    • با سلام
      طبیعت بسیار عالی رود خانه باد اور با وجود این زباله ها به گند کشیده شده تمام طول مسیر هر جا چاله ای وجود دارد پر شده از زباله که ظاهر بسیار بدی را برای این منطقه فراهم کرده و دامداران اینم منطقه هم بسیار از این موضوع ناراحت هستند و امراض زیادی را برای دام های انان فراهم کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *