پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران زنگ خطر کرونای طولانی‌مدت در بیماران/ توصیه‌ای جدی به زائران اربعین

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به نوع شدید بیماری کووید ۱۹ بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به کرونای طولانی‌مدت قرار دارند.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم، کرونای طولانی‌مدت یکی از موضوعاتی است که متخصصان را نگران‌کرده است.

کووید ۱۹ یک بیماری مسری بوده که ممکن است علائم آن هفته‌ها یا حتی ماه‌ها ادامه‌دار باشد و قسمت‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد. چندین مطالعه تأثیرات کرونای طولانی‌مدت و شاخص‌های تأثیرگذار بر آن را بررسی کرده است. مشخص شدن این شاخص‌ها به درمان به موقع علائم بیماری کمک شایانی می‌کند.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به نوع شدید بیماری کووید -۱۹ بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به کرونای طولانی‌مدت قرار دارند. زنان بیشتر از مردان درگیر علائم کرونای طولانی‌مدت می‌شوند. گاهی اوقات، افراد مبتلا به کرونای طولانی‌مدت به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت پزشکی نیاز دارند.

گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد که تنگی نفس، خستگی و اختلالات خواب جزو علائم رایج کرونای طولانی‌مدت است. علاوه بر این، دیگر علائم مرتبط با کرونای طولانی‌مدت شامل درد عضلانی، درد قفسه سینه، تپش قلب و سرفه مداوم می‌شود. مشکلات شناختی نیز معمولاً در میان افرادی که به کرونای طولانی‌مدت مبتلا شده‌اند، مشاهده شده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که دیگر علائم رایج کرونای طولانی‌مدت شامل مشکل در صحبت کردن از دست دادن حس بویایی و چشایی و تب می‌شود؛ این علائم ممکن است باعث بروز اختلال در انجام فعالیت‌های روزانه افراد شود. کرونای طولانی‌مدت ممکن است بر اندام‌های اصلی بدن مانند قلب، کلیه، ریه‌ها و معده تأثیر بگذارد. گاهی اوقات افراد مبتلا به کرونای طولانی‌مدت مشکلات پوستی را نیز تجربه می‌کنند.

هیچ جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا علائم کرونای طولانی مدت به سیستم ایمنی فرد و وضعیت سلامتی او بستگی دارد. گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد که برخی بیماران مبتلا به کرونای طولانی‌مدت پس از گذشت چند هفته بهبود پیدا می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر حتی پس از گذشت یک سال نیز درگیر علائم بیماری هستند. بنابراین محققان معتقدند که مدت زمان ادامه‌دار بودن علائم کرونای طولانی‌مدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ستاد مرکزی اربعین در هشتمین اطلاعیه خود در آستانه اربعین حسینی ۱۴۴۴ با توجه به فصل گرما و ازدحام جمعیت توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های جدیدی را اعلام کرد.در بخشی از اطلاعیه ستاد مرکزی اربعین آمده است: به منظور تأمین امنیت جان و حفظ سلامت زائران گرامی و با توجه به تأکیدها و توصیه‌های بهداشتی و فهرست محدودیت‌های اعلامی در سامانه سجا و نیز فصل گرما، توصیه می‌شود افرادی که به شرایط و بیماری‌های زیر مبتلا هستند از اعزام و سفر به عتبات عالیات پرهیز کنند.

بیماران دیابتی با زخم یا عفونت اندام، بیماران دیابتی با مشکل کلیوی، بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان و در حال درمان، بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند و بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید یا کنترل نشده دارند، از جمله کسانی هستند که در این اطلاعیه مورد خطاب قرار گرفته‌اند.

ستاد مرکزی اربعین از افرادی که در مرحله حاد بیماری قرار دارند (معمولاً سه تا پنج روز اول بیماری) بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی، افرادی که تست کرونای آنها (رپید یا پی‌سی‌آر) مثبت است تا پنج روز اول پس از تست مثبت در صورت نداشتن علائم حاد، افرادی که دارای بیماری حاد تب‌دار هستند تا حداقل ۴۸ الی ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب‌بُر، بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد، افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر هستند در دوره فعال بیماری (معمولاً ۳ تا ۲۱ روز بنا به تشخیص پزشک) بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی (به‌طور متوسط ۷ تا ۱۰ روز) با انجام معاینه مجدد، افراد دارای بیماری واگیردار اثبات شده در طی دوره حاد بیماری (معمولاً دو هفته اول شروع درمان) بالاخص بیماری‌های تنفسی، گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد، زنان باردار، سالمندان بالای ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مزمن (ریوی، قلبی، عصبی، کلیوی، کبدی) افراد دارای فشار خون بالای کنترل نشده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰، افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی، افرادی که به‌طور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می‌کنند هم خواسته از سفر اربعین پرهیز کنند.

مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که در هفته اول شهریورماه نسبت به هفته آخر مردادماه، موارد مرگ و میر در ۲۷ استان و بستری بیماران کووید۱۹ در ۳۰ استان روند کاهشی داشته است.

گزارش مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد هفته ۱۳۲ همه گیری کرونا مصادف هفته اول شهریورماه ۱۴۰۱ نشان می دهد که موارد ابتلا به کووید۱۹ شامل بستری و سرپایی از ۲۸ هزار و ۱۸۱ مورد در هفته اول مردادماه به ۱۴ هزار و ۹۲۶ مورد در هفته اول شهریورماه رسیده است.

بنا بر این گزارش، در هفته اول شهریورماه تعداد موارد بستری جدید سه هزار و ۵۳۷ مورد، تعداد موارد مرگ و میر ۳۲۷ و تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۱۱ هزار و ۳۸۹ مودر بوده که این آمار در هفته گذشته به ترتیب، ۶ هزار و ۱۰۴ مورد بستری جدید، ۴۳۰ مورد مرگ و میر و ۲۲ هزار و ۷۷ مورد سرپایی مثبت شناسایی شده بوده است.

براساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت دیروز اگرچه برای سومین روز متوالی روند نزولی نرخ ابتلای روزانه ثبت شده است اما واقعیت نگران کننده اینجاست که هرچه نرخ ابتلا روند سیر نزولی به خود گرفته ظاهرا هموطنان نیز نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز بی‌تفاوت‌تر شده‌اند.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان در شرایط فعلی که خوشبختانه روند نزولی برای چند روز متوالی ادامه دار شده اتفاقاً لازم است هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت نظر بیشتری داشته باشند تا شرایط به تثبیت رسیده و مسئولان مربوطه با درنظر گرفتن آمارهای رسمی بتوانند رسماً عبور از پیک هفتم را هم اعلام کنند.

این گروه تاکید می‌کنند شرایط فعلی که هنوز شعله‌های زیر خاکستر همه‌گیری کرونا محسوس است نباید به دلیل سیر نزولی آمارها موضوع رعایت پروتکل‌ها و البته تکمیل فرآیند واکسیناسیون را فراموش کنیم و تاجای ممکن باید با دقت نظر بیشتر زمینه تثبیت شرایط را فراهم کنیم تا با کمترین هزینه ممکن از پیک فعلی با فعالیت زیرسویه‌های اومیکرون عبور کنیم.

در جدیدترین اطلاعیه وزارت بهداشت شاهد کاهش تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از ۶۴ به ۸ شهر‌ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۶۳ به ۱۱۶ شهر و افزایش تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۲۰۷ به ۳۰۲ و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۱۴ به ۲۲ شهر هستیم که این روند نشان از بهبود وضعیت کرونایی ایران دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *