چهارشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۲

جایگاه پدر در اسلام به قلم رضا محمدی

به بهانه فرا رسیدن سیزدهم رجب سالروز میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی (ع) و گرامیداشت روز پدر…


141452.jpgنسیـــم دلفـان – معرفت و شناخت کامل شخصیت والای امیرالمؤمنین علی (ع) و جایگاه او در جهان هستی در حد بشر نیست چنانکه رسول مکرم اسلام (ص) خطاب به مولایمان می فرماید: ای علی ، تو را هیچکس نشناخت جز خدا و من …
در ابتدای خلقت معمار آفرینش به زمین ، خورشید ، ماه ، بر و بحر اعلام کرد که آفرینش شما (آفرینش همه هستی) به انگیزه محبت پنج نور مقدس است.

آفرینش بر محبت ایشان رقم خورد و عرصه هستی به حُب ولایت آنان از عدم شکل گرفت. اگر علی (ع) نبود آفرینش به تکوینش نمی ارزید ، نور وجود علی (ع) ذرات پیوند خورده جهان را معنی بخشید ، هدفنامه وجود را به وجود او پیوند زدند…

در باب موضوع شخصیت بی نظیر و بزرگوار امیرالمؤمنین علی (ع) سخن راندن کاری بس سنگین و بزرگ است که از عهده اصغری چون اینجانب برنیاید ، اما یک چنین روز با ارزشی را به نام روز پدر نیز خوانده اند.

در فرهنگ شکوهمند اسلام پدر بودن شأنی مهم و مقامی والاست و ارزش فوق العاده ای دارد ، در بینش اسلامی پدر امانت داری است که فرزند به وی سپرده می شود و او در حفظ و شکوفایی این هدیه و امانت الهی می کوشد و با تلاش و مجاهدت های بی دریغ خود مانند باغبانی پر مهر و عطوفت به پرورش گلهای هستی اش می پردازد و چه مقامی از این بالاتر که انسان شایسته عهده داری امانت خداوند گردد و پروردگار عالمیان او را امین خود بداند.

خوشنودی پدر محور رضایت الهی است ، پیامبر گرامی اسلام (ص) و پیشوایان معصوم علیهم السلام با توجه به اهمیت مسائل خانواده و ضرورت احترام صحیح افراد به ارکان اصلی خانواده یعنی پدر و مادر سخنان بسیار تشویق کننده ای بیان داشته اند تا مسائل تربیت صحیح اسلام شکل گرفته و جامعه اسلامی سرشار از فضائل گردد ، در یکی از این سخنان گهربار ، پیامبر بزرگوارمان فرمودند : خوشنودی خداوند در خرسندی پدر و ناخشنودی خداوند در نارضایتی پدر است ، این روایت بیانگر مقام والای پدر در اسلام بوده و نقش احترام و رضایت پدر را در کسب رضایت الهی بیان می دارد.

کتاب آسمانی مسلمانان  قرآن سرشار از مباحث و مسایلی است که ارتباط تنگاتنگی با حقوق پدر و نیز نقش و مقام آموزشی، تربیتی و پرورشی پدر نسبت به فرزند دارد که در اینجا به گوشه اندکی از این آیات اشاره می شود ، خداوند در آیات ۲۴ و ۲۵ سوره اسراء بر لزوم حفظ حرمت پدر و مادر (والدین) و پرهیز از هرگونه اهانت و آزار آنان تاکید می کند و هرگونه بی حرمتی به والدین و کوتاهی در رعایت حقوق آنان را گناه و نیازمند توبه می داند.

درباره نیکوکاری و احسان نسبت به آنان می توان به آیات ۱۴ سوره لقمان و ۱۵ و ۱۶ سوره احقاف اشاره کرد که در آن احسان به والدین به عنوان صفت اهل توحید و مایه دست یابی انسان به بهشت معرفی شده و پذیرش تمام اعمال نیک انسان به درگاه خداوند منوط و مشروط بدان شده است؛ چنان که احسان به والدین دارای آثار دیگری چون شمول عفو الهی نسبت به انسان، جلب محبت الهی و رهایی از آتش دوزخ و رسیدن به بهشت دانسته شده است، همچنین احسان به والدین و پرهیز از سلطه جویی و عصیان، از مهمترین عوامل فرجام خوب آدمی است که سرشار از سلامت و امنیت خواهد بود. (مریم، آیات ۱۳ تا ۱۵)

خداوند از مردم می خواهد تا در حق والدین، احسان و نیکی روا دارند حتی اگر آنان مشرک باشند. (لقمان، آیه ۱۵)

از آیات ۸۳ سوره بقره و ۳۶ سوره نساء برمی آید که والدین نسبت به دیگران در اولویت احسان هستند و از آیه ۱۵۱ سوره انعام نیز استفاده می شود که احسان به ایشان واجب و ترک آن از محرمات الهی است.

خداوند در آیه ۳۶ سوره نساء روشن می سازد که مهمترین عامل ترک احسان نسبت به والدین را باید در خوی تکبر و تفاخر شخص جست وجو کرد. بارها شاهد بودیم که فرزندان در مراسم و اماکن عمومی از معرفی والدین خود به سبب تفاوت های نسلی در پوشش، رفتار ، علم ، دانش و مانند آن، خودداری می کنند و به سبب فخر و تکبری که دارند حاضر نیستند به ایشان منسوب شوند.

به هر حال بر فرزندان است که نسبت به والدین و پدر خود برخورد عاطفی و مودبانه داشته باشند و در هنگام سخن گفتن ایشان را تکریم کنند. هرگونه تندخویی در گفت وگو با پدر و مادر از سوی خداوند در آیه ۲۳ سوره اسراء نهی شده است. کسانی که در حق والدین بی ادبی می کنند، به عذاب حتمی الهی دچار خواهند شد. (احقاف، آیات ۱۷ و ۱۸)

در دین مبین اسلام پدر جایگاه خاصی دارد که در اینجا چند نمونه از آنها را به استحضار می رسانم

 در اسلام اصل بر رعایت حکم پدر است و بی اجازه او جز در واجبات نمی توان گام برداشت …

فرزند حق اهانت به پدر را ندارد و حتی نمی تواند به او اُف بگوید…

فرزند وظیفه دارد بال رحمت و عنایت خود را در زیر پای پدر و مادر بگستراند …

فرزند در رابطه با پدرومادرش وظیفه دعاوخیرخواهی داردوبایدازخداوند برای آنها طلب رحمت کند…

فرزند در صورت امر پدر متعهد و مؤمن حتی نمی تواند به عمل مستحبی مانند زیارت و نوافل بپردازد…

پدر در رابطه با امر تعیین سرنوشت برای فرزند حق اولویت دارد…

فرزندی که عاق والدین شود بوی بهشت را نمی شنود …

حرمت پدر چون حرمت خداست و نمی توان آبروی پدر را زیر سؤال برد و شخصیت او را خدشه دار کرد…

اینها نمونه های بسیار اندکی از ارزش والای پدر در دین ماست.

پدر کوه رنج است و معدن گنج ، مظهر ایثار است و وفا ، کانون لطف است و صفا ، نامش همراه شکوه و وقار ، نگاهش نافذ و پر اقتدار ، کلامش متین و استوار ، وجودش همیشه کوشا و بی قرار و هستی اش پر افتخار ، گامهایش مردانه و پر صلابت ، دستهایش توانا و پر سخاوت ، بازوانش قوی و پر قدرت و نگاهش آینه محبت ، پدر روشنایی خانه است و نور فروزان کاشانه ، صبحگاهش طلوع آفتاب مهربانی است و شامگاهش تابش مهتاب زندگانی ، پدر دریای محبت است و اقیانوس شفقت ، ناخدای دریای طوفانی و غواص اقیانوس مهربانی ، پدر امیدبخش زندگی است و مایه سرزندگی ، مهرش شهد گل های منزل است و لبخندش قرار دل…

روز پدر روز قدر دانی از تلاش های پدر و روز توجه به زحمت های طاقت فرسای اوست ، روزی که برای فرزندان فرصت مناسبی ایجاد میکند تا با حضور در کنار پدران و تبریک این روز اعلام محبتی دوباره کرده و با بوسه ای بر دستان پدر و نگاهی همراه با عشق و محبت به او صمیمانه ترین پیامهای دوستی را از اعماق وجود عیان سازند که : دوستت دارم…

سالروز میلاد با سعادت مولای متقیان علی ابن ابی طالب (ع) و همچنین روز پدر به همه پدران با محبت ایران اسلامی خصوصأ دلفان دیار مهرورزی تبریک و تهنیت باد.

رضـــا محمــــدی


» اس ام اس های ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر

» گزارش تصویری جالب و دیدنی/پسر کو ندارد نشان از پدر!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

tavajoh.gif

12

۳ نظر

  1. در عمر من عمر من عمر من پدر باشد اندر جهان قرب من

  2. دوستدار دلفان

    سلام
    روز پدر برهمه ی پدران بزرگوار و آقای محمدی و پدر بزرگوارشان مبارک.
    اما متاسفانه این روز دیگر فرهنگ حرمت نگهداشتن والدین در سطح جامعه رو به کاهش است.کاش مسولین با اجرای برنامه های در سطح مدارس که محل اصلی پرورش افکار عمومی است بنیانگدار این برنامه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *