شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

توضیحات کامل درباره مصوبه جدید سازمان سنجش در خصوص سوابق تحصیلی و کنکورهای ۱۴۰۲ به بعد

محدودیتی از نظر نوع دیپلم برای شرکت در گروه های آزمایشی کنکور دی ماه ۱۴٠۱ یا تیر ماه ۱۴٠۲ وجود ندارد.

نسیم دلفان – داوطلبان کنکور می توانند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم (تجربی ریاضی یا انسانی) دریک گروه آزمایشی اصلی و درصورت تمایل در گروه (هنر یا زبان) شرکت کنند.

هر داوطلب در کنکور تیرماه هم می تواند در گروه آزمایشی اصلی مورد علاقه خود (تجربی ریاضی یا زبان) حتی درصورت تفاوت با گروه اصلی انتخابی در کنکور دی ماه شرکت کند و درصورت تمایل در یک گروه آزمایشی فرعی مشابه یا متفاوت(هنر و زبان) شرکت نماید و قبل از پذیرش گروه آزمایشی خود را اعلام کند.

۱-تاثیر سوابق تحصیلی نظام جدید برای پایه دوازدهم ۴۰درصد قطعی است ولی برای نظام قدیم ۳۰درصد سال سوم دبیرستان و ۱۰درصد پیش دانشگاهی است که مجموعا ۴۰درصد است.ظاهرا اعلام شده که برای داوطلبان نظام قدیم امکان ترمیم معدل وجود ندارد.

۲-برای رشته های هنر و زبان فقط ۲۶درصد سهم سوابق تحصیلی،آن هم برای دروس عمومی است و ۷۴درصد تاثیر تست کنکور در دروس اختصاصی است.

۳-در کنکور ۱۴۰۳ جمعا ۲۸درصد عمومی و ۲۲ درصد اختصاصی در سوابق تاثیر دارد که مجموعا ۵۰ درصد سهم سوابق تحصیلی خواهد بود و برای کنکور ۱۴۰۴ این سهم به ۶۰ درصد خواهد رسید.

۴-سوابق تحصیلی یک‌ دانش آموز دوازدهمی از نمرات شهریور محاسبه نشده وفقط تا خرداد ملاک محاسبه سوابق تحصیلی اش خواهد بود
بنابراین دوازدهمی ها باید مراقب باشند تا امتحانات نهایی خرداد را جدی بگیرند و این بسیار مهم است ولی برای فارغ التحصیلان اینگونه نیست و می توانند ترمیم را حتی پس از کنکور دی ماه
انجام دهند زیرا انتخاب رشته کنکور در مرداد ماه است.
توجه داشته باشید اگر دانش آموز دوازدهمی در شهریور درس افتاده را پاس کرد این جزو نمره محاسبه شده در سوابق تحصیلی کنکور نیست و نمره خرداد وی محسوب می شود.

۵-افرادی که سابقه تحصیلی ندارند،حداقل باید برای دروس عمومی  داشته باشند.

۶-شما با دیپلم هر رشته ای می توانید کنکور هر رشته ای را بدهید اما فقط تاثیر سوابق دروس عمومی را خواهید داشت و دروس اختصاصی فقط ملاک آن تاثیر تست زنی در کنکور خواهد شد و تاثیر سوابق عمومی آن ۲۶درصد است.

۷-نمره سابقه تحصیلی به این صورت است که نمره کسب شده شما در امتحان در ضریب جدول ضرب شده و یک تراز معادل بدست می آید.این تراز مجموع سابقه تحصیلی شماست.

۸-زمین شناسی برای تمام زیر گروه ها مهم شد.تاریخ و جغرافیا به شدت مهم شد. ریاضی را کنکوریهای انسانی باید حتما روی آن کار کنند.توجه داشته باشید که برای رشته هایی که آزمون عملی دارند،همان آزمون عملی تبدیل به یک درس تخصصی با ضریب۱۲ شده است.

۹-زبان های انگلیسی،آلمانی،فرانسه و ایتالیایی،روسی مستقل شده است و نمی توان با کنکور زبان انگلیسی برای پنج رشته بالا درخواست انتخاب رشته داد و باید کنکور همان زبان را در آزمون سراسری انتخاب کنید.
ولی برای مترجمی زبان چینی می توان کنکور زبان انگلیسی داد.

۱۰-شما به شرطی می توانید در دانشگاه ثبت نام کنید که تا پایان شهریور ماه آن سال دروس امتحانی خود را پاس کرده باشید و دیپلم خود را گرفته باشید و داوطلبان پایه های دهم و یازدهم
نمی توانند کنکور آزمایشی بدهند.

۱۱-هر کنکوری که دادید یک‌ کارنامه اولیه خواهید گرفت که درصد و یک میانگین تراز را دریافت خواهید کرد و تصمیم خواهید گرفت که آیا کنکور تیر هم خواهید داد یا خیر.

۱۲-انتخاب رشته دو کنکور دی و تیر در مرداد صورت می گیرد و همه دانشجویان ورودی مهر یا بهمن سال بعد خواهند بود.

۱۳-می توان درهر نوبت کنکورهای متفاوتی داد ولی در نهایت انتخاب با شماست که کدام کنکور برای شما محاسبه شود.مثلا ما کنکور تجربی و زبان را دی ماه و کنکور انسانی و هنر را تیر می دهیم.برای نتیجه نهایی شما انتخاب خواهید کرد بین تجربی و انسانی و مابین هنر و زبان کدام یک ملاک انتخاب رشته شما قرار گیرد.

۱۴-بهترین نمره اختصاصی برای شما ملاک انتخاب رشته از بین کنکور دی و تیر برای مرداد خواهد بود.فقط دقت کنید درس به درس نیست و تراز کل درصد اختصاصی مجموع درصد دروس ملاک مقایسه است.

۱۵-در نظام جدید دروس سلامت و بهداشت و علوم اجتماعی دارای ضریب هستند و باید برای امتحان نهایی خرداد کاملا مهم تلقی شوند همچنین درس زمین  شناسی و تاریخ و جغرافیا بسیار مهم خواهند بود.

۱۶-مدرک نظام جدید فنی و حرفه ای برابری می کند با نظام جدید شاخه نظری اما نظام قدیم فنی باید فوق دیپلم داشته باشد تا معادل نظام جدید آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *