تقدیم به معلمان عزیزم ، یادداشتی به قلم علی محمد نظری

معلمان در سراسر جهان از یک جایگاه و موقعیت اجتماعی خاصی برخوردارند

دلیل آن هم روشن است، تعلیم وتربیت، نسل‌های آینده یک کشور ،که در میان انان،نخبگان و دانشمندانی ظهور میکنند و سرنوشت، جامعه و جهان را متحول می نمایند.

در کشور ما نقش معلمان تنها به تعلیم و تربیت فرزندانمان محدود نگردیده، تاریخ انقلاب ما مملو از حماسه هایی است که فرهنگیان عزیز ما آنرا خلق نموده ، یا در بوجود آمدن آن نقش اساسی داشتند، نمونه بارز آن حضور فرهنگیان در هشت سال دفاع مقدس است.

شاید اغراق نباشد اگر گفته شود بعد از نقش ارتش و سپاه ، فرهنگیان عزیز ما ستوان فقرات بسیج را شکل دادند، حضور پرشور فرهنگیان در دفاع مقدس که خیل عظیم دانش آموزان را پشت سر داشت، جلوه های زیبایی را از آن دوران به یادگار گذاشت، که در فرهنگ جبهه و تاریخ جنگ تحمیلی ثبت است. شهیدان حسن رضا حقی و ایواب شیرخانی و… تنها نمونه های از آن خیل عظیمند.

زنان و مردانیکه مولد علم و اخلاق ، تعهد و فداکاری ، صفا و صمیمیت، و صداقت و پاکی بودند هم در مقام تعلیم دهنده، و هم بعنوان یک شهروند در جایگاه اجرائ
جوشش فرهنگی که از عمق وجود معلمان ما سرچشمه میگیرد، با آنچه که در کشورهای مختلف مرسوم است تفاوت ویژه دارد، و برای همین است که جامعه ما در شرایط سخت همچون بحران کنونی کرونا شاهد زیبایی های رنگارنگ عملکرد همگان است، از پزشکان و پرستاران گرفته تا گروههای جهادی و مردم کوچه وبازار، و…. همه بدنبال احسان و نیکی هستند آنهم از جنس ایرانی آن،

اگر کاستی ها و پلشتیهایی در لایه های از جامعه رسوخ پیدا کرده باید یقین داشت که جامعه فرهنگی ما که معلمان عزیز جلودار آن هستند آسیب دیده است، وباید متولین امر درجهت رفع آسیب ها گام بردارند.

امیدواریم با رفع دغدغه های ذهنی، و تشویش خاطر معلمین فداکار، گرد و غبار از چهره آنان زدوده شود تا یکبار دیگر شاهد شکوفا شدن همه خوبیها باشیم.

علی محمد نظری

12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.