شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

تقاضا برای تجویز شربت آزیترومایسین و آموکسی‌سیلین در لرستان بالاست

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تقاضا برای تجویز شربت آزیترومایسین، سفکسیم، آموکسی کلاو و آموکسی‌سیلین در بین مردم استان بالاست.

نسیم دلفان _ دکتر محسن اسدبیگی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اپیدمی که در جامعه آمده آنفلوآنزا و سرماخوردگی و در مواردی کرونا بوده و نکته قابل تامل این است که ویروسی است.

وی با بیان اینکه مصرف آنتی‌بیوتیک هیچ کمکی به درمان بیماری ویروسی نمی‌کند، یادآور شد: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک طول مدت درمان و مقاومت دارویی را افزایش می‌دهد و دستگاه گوارش بیمار را به هم می‌ریزد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: درخواست نامتعارف و بی‌رویه آنتی بیوتیک از سوی بیماران خطری برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

اسدبیگی بر رعایت موازین بهداشتی، استفاده از ماسک، پرهیز از تجمعات و شستشوی دست به منظور پیشگیری از ابتلای به بیماری، تاکید کرد.

این مسئول افزود: بهترین راه برای عدم ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا رعایت موازین بهداشتی و ماسک بوده که متاسفانه زدن ماسک در بین مردم کمرنگ شده است.

وی بیان کرد: متاسفانه تقاضا برای تجویز شربت آزیترومایسین، سفکسیم، آموکوسی کلاو و آموکسی‌سیلین در بین مردم لرستان بالاست.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: مصرف خودسرانه سبب ایجاد مقاومت دارویی شده و سلامت جامعه را به مخاطره می‌اندزاد.

اسدبیگی عنوان کرد: در صورتی که پزشک به تشخیص خود دارو تجویز کند ایرادی ندارد اما مصرف خودسرانه دارو در بدن بیمار مقاومت دارویی ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *