شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

ترویج فرزندآوری مهمترین راهکار پیشگیری از پیری جمعیت کشور است

استاندار لرستان گفت: ترویج فرزندآوری با بهره‌گیری از امکانات موجود مهمترین راهکار پیشگیری از پیری جمعیت کشور است.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم ، فرهاد زیویار در جلسه شورای ساماندهی سالمندان، با تاکید بر اینکه ترویج فرزندآوری مهم‌ترین راه برای پیشگیری از پیری جمعیت در کشور است، اظهار داشت: برای ترویج فرزندآوری در بین خانواده‌ها باید از امکانات موجود در دستگاه‌های اجرایی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه روند میزان جمعیت سالمند کشور از ۳.۷ در سال ۹۰ به بیش از ۹ درصد در سال جاری رسیده است، افزود: باید موضوع را جدی گرفته و در جهت پیشگیری از آن اقدام کنیم.

زیویار با اشاره به دستور کار شورای ساماندهی سالمندان، بیان کرد: با توجه به سند تحول دولت که بخشی از آن به مقوله سالمندان پرداخته است، دبیرخانه شورا قبل از تکلیف شدن موضوع با استفاده از پیش‌نویس‌های موجود آن را آماده و در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار دادند.

استاندار لرستان با بیان اینکه مدیران هر دستگاه در خصوص راهکارهای خود در اجرای سند ساماندهی سالمندان بحث و تبادل نظر کردند، عنوان کرد: در این خصوص پیشنهادهای خوبی دریافت کردیم که در دستور کار شورا برای اجرایی شدن قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳.۹ جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند، عنوان کرد: در استان لرستان ۵۲ درصد سالمندان را زنان و ۴۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

زیویار افزود: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده و با این روند رشد جمعیت سالمندی در کشور، ظرف ۳۰ سال آینده، سالمندان ۲۵ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص خواهند داد.

استاندار لرستان گفت: به نظر می‌رسد با توجه به این که نرخ باروری از ۱.۲ درصد در سال ۹۵ به ۷.۱ درصد در سال جاری رسیده است، زنگ خطر برای پیر شدن کشور به صورت جدی به صدا درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *